Strach nad městem

• Francie Peur sur la ville (více)
TV spot 2

V pařížských ulicích řádí vrah, který si své oběti pečlivě vybírá. Říká si Minos, podle postavy z Dantovy Božské komedie, a svými zločiny chce očistit společnost od bahna, které představují ženy žijící amorálním způsobem. Nejdříve jim vyhrožuje po telefonu a pak udeří. Vyšetřování vede inspektor Le Tellier, který je znám svými poněkud netradičními způsoby a především svou buldočí povahou, s níž se honí za „svými“ zločinci. V tomto případu nemá Le Tellier příliš času, neboť Minos stále uniká a nechává za sebou oběti doslova inspektorovi pod nosem... Strach nad městem byl již šestou spoluprací režiséra Henriho Verneuile a Jean-Paula Belmonda. I zde je Belmondo šarmantní, svůdný a neúprosný. Jeho kaskadérské kousky ho v tomto filmu málem stály život. (Česká televize)

klukluka

Z lásky k Belmondovi a pro jeho mimořádnou odvahu, která tady dostala nebývalý prostor (balanc na střeše soupravy metra- například). Film měl ale logické i technické díry, jsem dalek toho, užít v souvislosti s ním superlativů. Ale jít na to v době vzniku do kina, určitě bych si lebedil. ()

LEATHERFAC

Belmondo tu běhá po střechách vysokých baráků i metra jak Široko, až tuhne krev v žilách. Koukáte na něj, jak si tam běhá po reálných střechách, pod ním reálné ulice a říkáte si: jak tohle sakra točili? A když pak zjistíte, že u toho málem fakt zařval, bo se všechno točilo evidentně bez jištění, krev vám zatuhne ještě trochu víc. Holt tenkrát se na bezpečnost herců moc nedbalo, dneska už by tohle neprošlo. Belmondo byl prostě frajer. A skleněné oko hlavního záporáka super namaskováno - musím pochválit. ()

wosho

Drsný Belmondo asi nikdy nenatočil lepší film, než Strach nad městem. Ten je od začátku, do konce napínavý, jak mnohé dnes filmy ne. Navíc je ve filmu pár opravdu dobře udělaných akčních scén, které i dnes musí ohromit-zvláště, když si uvědomíme, že je dělal sama hvězda. Prostě klasika. ()

Slimak

Tento dosti atmosferický film považuji za mistrně zvládnutou akční krimi.Už jen ta honička po střechách...no uznejte, přitom člověk zatíná zuby vzrůšem. ()

dopita

Belmondo (neustále s cigárem v hubě) leze po římsách, skáče z vagonu na vagon jedoucího metra, visí nad městem na laně z vrtulníku atd. Film si viditelně užil. Já už tak moc ne, je to všechno moc natahovaný – co v roce 1975 působilo akčně, dneska už spíš nudí. ()

Disease

S odstupem času fakt super Belmondovka. Policajt je náležitě belmondovský, i když Borowitz to není. Akce výborná, scénář sice slabší, ale je tu spoustu až argentovské estetiky. ()

kebom

Vynikajúca a veľmi napínavá detektívka, s niekoľkými nelogickosťami, ale prepracovaným scenárom a zvlášť kvalitnou kamerou. Prehliadka krásnych pohľadov na Paríž tiež stojí za to. ()

willis

Padouch dostatečně slizský, pro akrofobiky pěkná honička na střeše i další výborne kaskadérské scény, ale místy příliš naivní. Když si tohle divák má čas uvědomit, tak něco není v pořádku. Ten zločinec nemá jenom umělé oko, ale podle závěrečné scény je i naprosto hluchý. ()

Zombi

Belmondo jako detektiv, klasika, ovšem tento snímek se k jeho nejlepším policejním flákům nezařadí. Do seriózní detektivky jsou docela samoúčelně vloženy různé kaskadérské kousky, které nejsou špatné, ale působí to trochu zvláštně a některé honičky jsou zbytečně dlouhé. Logika občas pokulhává, je to zbytečně dlouhé a záporák mohl být také lepší. Zajímavé je, že tento film obsahuje docela dost motivů, se kterými mnohem později začaly operovat různé moderní thrilery (Dante, media...). ()

Mikino00

Sice skvělý Belmodo, úžasné hlášky a zajímavý příběh a honičky, ale děj má velké trhliny a logika jde stranou. Ten konec to je naprosto úděsný. ()

mira007

Asi nejstrašidelnější Belmondo ve filmu, kde dějová linka je jednoduchá a ten hlavní tahák jsou kaskadérské kousky Bábela, který tady na střechách Paříže skáče jako kamzík. ()

hacho

Kdysi jsme se s kamaradkou ucily z tohohle filmu scenku. A mely jsme uspech ;o) Podle me obstojne krimi, nevim, jestli thriller nebo drama...? ()

Haniczka

Když někomu vypadne oko z hlavy, je třeba ho rozdrtit dlaní! Božský Bebel uměl i komedie i kriminálky a v obojím ustál i psychologickou rovinu postav, což potvrdil i zde. Scenář má pár hluchých míst a závěr filmu mi přišel až příliš poplatný americkým filmům, které již tou dobou úspěšně zaplavily jako "strach nad městem" celou Evropu, ale francouzský šarm ve filmu zůstal. Jen ta maska očíčka mohla být trošku lepší... ()

Vesecký

Kriminálka je to docela dobrá,koukatelná, ale... Málo pravděpodobná. Ne že by neexistovali psychopaté jako nás jednooký hrdina, který je Jekyllem i Hydem současně. V tomto směru je námět dobrý, ale to všechno je u tohoto filmu pro oko diváka vedlejší. Spíše jde o to vzrušení při nikdy nekončící a pro francouzský film 60. a 70. let typické honičky aut po Paříži, jistě i s cílem ukázat krásy tohoto podmanivého města. A ovšem úplným nesmyslem je ta honička na střechách obchodního centra, kdy se divákovi tají dech a i já raději odvracím zrak kvůli své závrati. Přesto je Belmondo stále neokoukatelný, a tak dávám čtyři hvězdičky. ()

docmen

Klasická "belmondovka" - policejní komisař pracuje na dvou případech zároveň. V jeden okamžik se však musí rozhodnout, po kom půjde. Rozhodne se chytit bankovního lupiče a pouští úchylného vraha mladých žen, kterého pak odhalí díky detektivnímu prvku. Film je plný napětí ze strachu před deviantem, a nechybí klasické akční scény na střechách budov či automobilové honičky a raritou je Belmondův přesun po střeše metra. ()

Petrus1

Akčí hrdina Belmondo a jeho kasdadérské umění: Belmondo na vlaku metra v jeho plné rychlosti (ten dopad vždy před tunelem...), Belmondo na střeše (neuvěřitelně dlouho) záhadně uskakující všem kulkám, Belmondo v autě honící motorku, která mu neuniká ani v centru Paříže, Belmondo na laně visící z vrtulníku a proskakující oknem (celá zásahová jednotka jde až za ním), Belmondo mlátící vrahouna hlava nehlava....prostě Belmondo. Celkem dobrá kriminální zápletka a na rok 1975 určitě i dobrá kriminálka jako celek. Dnes už jen průměr. ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo