Reklama

Reklama

Emperor

  • Česko Císař (více)
Trailer 1

Rozhodnutí o osudu národa závisí na jediném muži... Britský režisér Peter Webber (nar. 1968) zaujal už svojí prvotinou pro kina, historickým snímkem o malíři Vermeerovi a jeho služebné, která se stane předlohou jednoho z jeho obrazů, Dívka s perlou (2003). I ve svém druhém filmu Císař (2012) se obrací do historie, i když mnohem méně vzdálené. V tomto dramatu podle skutečných událostí líčí vyšetřování amerických úřadů, zda japonský císař Hirohito byl či nebyl válečným zločincem a má-li být jako takový souzen. Choulostivé rozhodnutí, které bude mít zásadní vliv na budoucí podobu Japonska, je v rukou velitele amerických okupačních sil, generála Douglase MacArthura (Tommy Lee Jones). Hlavním hrdinou snímku je ovšem jeho poradce, specialista na japonské záležitosti Bonner Fellers (Matthew Fox, známý především z televizního seriálu Ztraceni), který má svému nadřízenému připravit podklady pro konečný verdikt. Snímek je zajímavou sondou do historie poválečného Japonska i do mentality jeho obyvatel. Tvůrci se většinou drželi faktů, byť jednu zásadní změnu provedli. Fellersovi přidali do vínku romantický vztah s japonskou dívkou Ayou, aby jeho rozhodování učinili ještě těžším. Film vznikl v nezávislé americké produkci s vydatným přispěním japonské strany. Vedle hereckých výkonů hlavních představitelů mají na výsledném tvaru snímku lví podíl novozélandští výtvarníci scény a kostýmů Grant Major a Ngila Dicksonová, kteří oba prosluli spoluprací s Peterem Jacksonem na trilogii Pán prstenů a oba získali Oscary za její závěrečný díl. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (84)

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Skvěle natočená lekce dějepisu. Příběh má klasickou stavbu a Webber ho dokáže prodat především díky respektu k Japonsku. Fox nehraje vůbec špatně a Tommy Lee Jones je jistota, jen se objevuje dost sporadicky. Ale pokud vás nezajímá ani ta kultura, ani to co se v té době stalo, bude to pro vás ztráta času. Pokud pochopíš oddanost, pochopíš Japonsko. ()

ondrula 

všechny recenze uživatele

Zajímavé, neotřelé téma, atraktivní prostředí poválečného Japonska a skvělé herecké výkony činí z tohoto filmu velmi příjemnou podívanou. Nicméně příběh sráží na kolena připitomělá love story a taky pitomost ústřední myšlenky (MacArthur odevzdá svou kariéru do rukou svého podřízeného, ať s ní naloží dle uvážení). Pobavila mě představa, jak asi na císařském dvoře na MacArthura čuměli, když na ně příležitostně vytasil svou buranskou fajfku z kukuřice. ()

Reklama

Litvicek 

všechny recenze uživatele

Trailer předvedl něco úžasného, takže jsem se na film těšil jak malé dítě, ovšem nebylo to poněkud to, co jsem čekal nebo v co jsem doufal. Bohužel musím za sebe říct, že jsem viděl slabší film s nesympatickým Foxem v hlavní roli. Uvítal bych tam rozhodně někoho jiného ale tím neříkám, že to přímo špatně zahrál. Celkové hodnocení 3 hvězd je docela na místě, protože to není hloupý film ale taky nijak zvlášt neoslní. ()

Magika82 

všechny recenze uživatele

Po útoku na Pearl Harbor pronesl admirál Naguma pamětná slova: "Obávám se, že jsme probudili spícího draka." Jak se v následujících letech ukázalo, admirálova slova byla doslova prorocká. Japonský císař (tak jako čínský), byl považován za boha, syna Slunce a Zlatého draka. Neštěstí této dynastie vyplývalo z vůle vysokých dvořanů ce nejvíce se přiblížit západní "kultuře" a opustit tak staleté japonské tradice. Konec konců, o tom již nám vyprávěl film Poslední Samuraj. Císaři Jošihito i Hirohito byli záměrně vysokými šlechtici držení v nevědomosti. Generálové, admirálové a ministři jim předkládali pouze ty informace, které se jim právě hodily. Nikdo rozumně uvažující si nemůže myslet, že císař "bůh", by se spolčil s někým jako byli Hitler a Mussolini. Podepsal příkazy, které mu byly předloženy jako fakta. To ho ovšem nijak neomlouvá. Jako císař mohl poslat všechny k čertu, a vše si ověřit sám. Nicméně, ani američané nebyli tak hloupí, aby si dovoli vztáhnout ruku na císaře "boha" syna Slunce. Velmi dobře si byli vědomi skutečnosti, že takový akt by obrátil každého jednoho japonce proti nim. Film sám je celkově velmi dobře zpracován. Zvláště možnost zvážit pohled z obou stran. Tedy Japonské i Americké. Historické drobné nepřesnosti v tomto případě pomíjím, stejně jako fakt, jakých zvěrstev se japonští vědci dopouštěli v okupované oblasti východní Číny. Nicméně, film si plným právem zasluhuje svých 75% a tedy 4 hvězdy. ()

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Film pojednáva o udalostiach v Japonsku po skončení vojny. Spracovanie bolo fajn. Možno trochu škoda tej vedľajšej dejovej línie. Chceli to uhrať na romantickú historickú drámu, aby to nebolo len také "suché". Čo sa týka obsadenia, z počiatku mi trochu vadil Fox, nejak som mu toho generála neveril, ale uhral to so cťou. Postavy neboli nejak zvlášť prepracované, ale to tu asi ani nešlo. Veľmi dobrý vojnový film pre všetkých, ktorých zaujíma vojna v Pacifiku a udalosti bezprostredne po nej. 3 z 5 ()

Galerie (40)

Zajímavosti (3)

  • Po bitke v bare, keď generál Fellers (Matthew Fox) ide zbitý a mokrý po ulici, si môžeme všimnúť, že mu krváca tvár na oboch stranách. Keď poslednýkrát odchádza od džípu, krv na ľavej strane tváre chýba. (Johnny.ARN)
  • Ve filmu je několik odkazů na seriál Ztraceni (od r. 2004), kde ztvárnil Matthew Fox hlavní roli. Příkladem je pohled z okénka v letadle v úvodu filmu, nebo bambusový les, který sehrál v souvislosti s jeho postavou důležitou roli. (lost815)
  • Okrem Japonska prebiehalo natáčanie snímky aj na viacerých miestach na Novom Zélande. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama