Labyrint mysli

John je obdarován mimořádnými schopnostmi a pracuje jako "paměťový" detektiv společnosti Mindscape. Jeho úkolem je vracet se zpět v čase na místa zločinů, a odhalit tak vraha. Během jednoho sezení John dostane mrtvici a po dobu dvou let pro firmu nemůže pracovat. Bez finančního příjmu se dostává do dluhů, jeho dům je na seznamu hypoteční agentury a on si začíná uvědomovat, že musí začít vydělávat. Jeho novým případem je dcera bohatých rodičů, která z ničeho nic začala odmítat stravu. Johnova role je jednoduchá - musí docílit toho, aby opět začala žít jako obyčejná dospívající dívka, aby nemusela být umístěna do specializovaného ústavu. Jedná se na první pohled o snadný případ, ale čím hlouběji John proniká do dívčiny paměti, tím tajemnější a děsivější celý případ je. (Nova Cinema)

Kingjiri

Filmařina i herecký obsazení na slušný úrovni, ale scénáristům se nepovedlo dobrej nápad pořádně prodat. Já mám prostě problém přijímat geniální teenagery, který by přechytračili i kino plný Sheldonů Cooperů (i když pravda, v tom případě bych nemoh sledovat velice roztomilou Taissu Farmigu:)). Mimo to chtěl závěr ještě víc propracovat, zdál se mi totiž vzhledem k osudu postavy Anny odbytej a rychlejší tempo vyprávění s větší porcí napětí by Anička taky snesla. Vynechal bych aspoň většinu Johnovejch vzpomínek na manželku a snažil se "detektivně pátrací" scény částeně nahradit akcí. Třetí slabší hvězda za zajímavou atmosféru. ()

*CARNIFEX*

Nakoľko je John obdarovaný mimoriadnymi schopnosťami, pracuje ako "pamäťový" detektív spoločnosti Mindscape. Jeho úlohou je vracať sa späť v čase na miesta zločinov a odhaliť tak vraha. Takmer dva roky je dobrovoľne postavený mimo službu. Po smrti manželky, ktorá bola v ich vlastnom dome zavraždená, nebol schopný vykonávať svoje poslanie. Bez finančného príjmu sa dostáva do dlžôb, jeho dom je v agentúre a on si začína uvedomovať, že je načase, vrátiť sa späť do práce. Jeho novým prípadom je mladučká Anna, dcéra bohatých rodičov, ktorá z ničoho nič začala odmietať stravu. Johnova úloha je teda prostá. "Donútiť" ju aby opäť začala žiť ako obyčajné dospievajúce dievča, inak bude umiestnená do špecializovaného ústavu. Na prvý pohľad jednoduchý prípad, skrýva jedno veľké tajomstvo. Zaujímavý, nápaditý príbeh. Pokiaľ je to naozaj režisérov debut, tak smekám klobúk. Herecké obsadenie a ich výkony nemá zmysel chváliť. To, že takmer každá z týchto postáv vie hrať, vieme už z ich mnohých, predchádzajúcich snímkov. Záverečné melodramatické rozuzlenie s prekvapením síce potešilo, no pripadalo mi rovnako (takmer) bez "chuti", ako celá poňatá mysterióznosť tohto snímku. Nie, že by ma "Anna" nebavila, ale tak isto nemôžem tvrdiť, že by bola mimoriadnym atmosferickým filmom. Priemer. ()

maddy

Mindscape? Skôr Mindfuck. Ešteže to premenovali na Anna. O tomto filme som nevedel zhola nič a v podstate som sa o neho začal zaujímať len kvôli Taisse Farmiga (fanúšik AHS sa jednoducho nezaprie). Každopádne by sa nič nestalo, keby mi ušiel. Anna je v podstatne len vykalkulovaný film s nedôveryhodnou zápletkou rozohranou čisto na efekt kvôli udiveniu diváka, avšak pri spätnom zamyslení značne nelogický (celá tá zápletka s trojitou vraždou je len zbytočná nadstavba). Rozuzlenie sa navyše tvári ako „nový Šiesty zmysel“ (nenarážam na konkrétnu pointu, len na to ako originálne by chcelo pôsobiť), ale celé je to od samotného začiatku predvídateľné a bez prekvapenia. Dej sa v priebehu stopáže rozpadáva na drobné kúsky, aby vyplnil celovečernú dĺžku, ale mnoho udalostí je v ňom nepotrebných (návšteva detstva). Uznávam, že občas má príjemnú, takú až „psycho“ atmosféru, kde sa rôzne zahráva s ľudskou mysľou, spomienkami, a medzi ústredným duom (Farmiga VS Mark Strong) panuje tiež akási zvláštna chémia, ale samotná Taissa bola skôr sklamanie. Dievča už asi tretí rok po sebe hráva s tým istým výrazom v tvári. Vo výsledku tak nič výnimočné. Debutujúci španielsky režisér by síce chcel pripomínať Hitchcocka alebo Finchera, ale do tých má ešte veľmi ďaleko. V rukách silnejšieho režiséra, ktorý by si v scenári vykonal drobné úpravy to mohol byť vynikajúci psycho-thriller, v rukách neskúseného debutanta len ničím nevynikajúci priemer, ktorý hlavne v druhej polovici rapídne stráca tempo a po jeho zakončení ostane len pocit, že tvorcovia ho nedotiahli celkom do konca. SPOILER A ten happy end bol už zbytočne vynútený a k záverečnému zúčtovaniu vôbec nesadol. KONIEC SPOILERU Tomuto by vyslovene sadla krátkometrážna stopáž o dĺžke max. 20 minút, aby sa nevytratil požadovaný efekt. V celovečernej stopáži nemá čím zaujať a pôsobí len ako o niečo dlhšia krimi/mystery zápletka seriálu. CELKOVO: 2* (4/10) ()

luka4615

Proč jsou některé skvělé filmy tak podhodnocené? Tento počin si zaslouží být v červených číslech. Skvěle vypointovaný příběh který sice staví na stejném konceptu jako Inception, zato se však ubírá jinými cestičkami které jsme v Nolanově velkofilmu neviděli. Skvěle obsazené hlavní role v čele s (nedá se to říct jinak) ultrabožím Markem Strongem, který je pořád od dob filmu RocknRolla chodící reklama na charisma, a Taissa Farmiga z úspěšného seriálu American Horror Story. Anna je velmi neobvyklým, svěže podaným filmem, na který se rád podívám znovu. ()

Aljak

Takéto zamotané psychologické filmy mám celkom rád, po celý čas to malo vynikajúci spád a dej, ktorý vyvolával neustále pochybnosti o tom, kde je vlastne pravda a kto je v tomto celom vinník a kto vlastne len nevinná obeť. Páčilo sa mi ako nás po celý čas držia v šachu, a ja som sa po celý čas obával, aby záver nepokašlali nejakou hlúposťou. No popravde, nejako sa mi to v závere zdalo nedotiahnuté, ako keby mal režisér obmedzený čas a musel to na rýchlo ukončiť. Takže to mi trochu pokazilo celkový dojem z filmu, hoci treba uznať, že to bolo veľmi vydarené, až na ten unáhlený záver. Ale inak fajn, vrátane veľmi slušnej vizuálnej stránky a dramatickosti, plus Taissa Farmiga milo prekvapila ako presvedčivo tú rolu zahrala. ()

• John Washington (Mark Strong) má na svojej väzenskej uniforme číslo 213A312. Ide o palindróm, a teda slovo (znaky), rovnako znejúce spredu aj zozadu. (Weezy22)