Attonitas

všechny plakáty

Polícia v opustenom kaštieli uprostred sídliska Radvaň v Banskej Bystrici nájde obhorené mŕtve telo. Študentka Jana má pocit, že je to jej bývalý, ktorému sa po prázdninách nevie dovolať. Navyše z okna privátu uvidí v noci v okne kaštieľa zvláštne tiene. Jej spolubývajúca, študentka filmovej fakulty Elena, sa vydá aj s Kamilom a kamerou do kaštieľa, aby to bližšie preskúmala. V kaštieli sa ozývajú čudné zvuky, vedľa nich z nevysvetliteľných príčin niečo spadne. To ich presvedčí, aby sa na kaštieľ pripravili dôkladnejšie. O týždeň Jana a jej štyria spolubývajúci z privátu, vybavení kamerami a vysielačkami obsadia na noc kaštieľ s cieľom zachytiť kamerami zvláštne úkazy. Netušia, že to, čomu budú čeliť v najbližších hodinách, bude za hranicami ich chápania aj vlastnej existencie. Situácia sa vymkne spod kontroly a zdá sa, že jediný dôkaz udalostí onoho večera sa nachádza na záznamoch kamier. (oficiální text distributora)

Morholt

Ono se to po většinu času jeví jako tuctový FF horor s mládežníkama, kteří v opuštěném stavení blbnou s kamerou, až někoho či něco naserou a někdo nebo něco jim jejich skotačení začne pekelně znepříjemňovat. Sice to je slušně nasnímané, ale jinak nic, co by mě vystřelilo z ponožek. Kor když mám k FF negativní postoj. Navíc to na mě bylo občas strašně hysterické a to ječení ve slovenštině bylo mnohonásobně protivnější, než jekot anglický. Jenže pak přišli pointa a závěr a já si musel říct "Ty vole, tohle bylo fakt dobrý!" 75% ()

Johnny.ARN

Kto sa aspoň trošku zaujíma o svet filmu, ten určite pred časom postrehol, že do kín sa chystá nový slovenský thriller Attonitas. Dátum premiéry sa blížil, bol som čoraz nedočkavejší. Zrazu sa mi naskytla možnosť zúčastniť sa slávnostnej premiéry, tak som ju musel využiť. Po príhovore režiséra sa projekcia začala. Nie je absolútne nič nové, že film sa začne od konca. Našťastie, je to len krátky úsek, potom sa už začíname ponárať do deja. Partia kamarátov, spolubývajúcich, so špičkovou technikou, sa rozhodnú odhaliť záhadnú udalosť, ktorá sa stala v kaštieli. Obhorené telo, záblesky minulosti, niekoľko rýchlych objasňujúcich záberov. Áno, veľmi pomalý rozbeh. Z pohodlia bytu sa presúvame do kaštieľa, kde už každí divák začína pociťovať, že atmosféra graduje. Pán Mottl ukázal, že perfektne zvláda vykreslenie atmosféry a vie používať tie správne prvky. Zimomriavky naskakujú, všetci sú napätí a očakávajú, čo sa bude diať ďalej. Po zistení, že vlastne to nie je tak ako to vyzerá, atmosféra ostáva rovnaká a to je pre mňa mínus. Práve vtedy, kedy mala začať stúpať, sa zasekne v určitom bode a film už iba desí ( v pozitívnom slova zmysle ) ale negraduje. Skvelý scenár nás však tak rýchlo nepustí, takže ešte trochu podrkotáme zubami, pár krát sa znepokojene pomrvíme na sedadle, niekoľko krát sa zdesene strhneme, aby sme sa dostali do finále na policajnej stanici. Chvíľu mi trvalo, kým som myšlienku spracoval a dopracoval sa, dúfam, k správnemu záveru, že ako to vlastne celé bolo. Toľko k deju. Attonitas sa určite nevyhne porovnávaniu s Blair Witch. Námet dosť podobný, akurát pán Mottl nás ušetril nezmyselného orientačného behu lesom. Aj keď druhý menovaný film som videl už dosť dávno, som si istý, že po technickej ale hlavne po strihovej stránke sa nášmu nevyrovná. Strih a hudba boli vo filme vážne luxusné. Čo sa týka hereckých výkonov. Kamera 15 cm od tváre dá pekne vyznieť hercovým emóciám. Solídne nasnímaná tma tento fakt ešte viac zvýrazňuje. Brajerčík ma príjemne prekvapil. Konečne dramatická úloha, kde ukázal svoje herectvo. Marcinková, tak ako pekne zažiarila v Move On, tu splynula s ostatnými. A jej postave som ten záver absolútne neuveril. Tam sa sa to dalo aj ináč natočiť. Ale úplne najviac vynikala Blesáková, Tá to zahrala perfektne. Ostatní kvalitne sekundovali a ukázali, že strach nieje také jednoduché zahrať. Keď sa na film pozerám retrospektívne, vidím niekoľko logických dier v scenári, A hlavne čo asi nikdy nepochopím, prečo sa vždy musia rozdeliť??? Výprava a efekty síce absentujú, ale o to viac vynikli masky. Takže na záver, jeden z tých lepších slovenských thrillerových hororov, so slušným obsadením, zaujímavým scenárom, zvládnutou réžiou a luxusným strihom. Objektívne by to bolo za tri, ale nadhodnotím. 5 z 5 ( videné na premiére, Nostalgia, BA ) ()

schizmo

Poukud je found footage určitou nízkorozpočtovou odpovědí na standardní filmové řemeslo, pak musí být Attonitas jednoznačně nízkorozpočtovou odpovědí na found footage :D. Jestli se přenesete přes místy teatrální vystupování, přehrávání (přitom obsazení je poměrně sympatické), téměř nulové napětí a těžko uvěřitelné cokoli, zbude vám pouze hustá pointa a titulní / závěrečná naléhavá píseň od Esazlesa, která je beztak lepší, než cokoli co ve filmu uvidíme. Autorům rozhodně odporučuji, aby si vzali příklad z rovněž slovenského filmu Zlo! ()

*CARNIFEX*

Partia študentov prichádza do starého opusteného kaštieľa, kde polícia pred pár dňami našla zhorené telo neznámeho muža. Ideálna príležitosť na natáčanie ducha sa naskytne raz za život. A tak sa aj stane! Konečne sa nám naskytla príležitosť vzhliadnuť tento (doposiaľ podľa %) najlepší slovenský horor za posledných pár rokov. Smelo môžem vyhlásiť, že už to dlho nepotrvá a "spadne" tam kam patrí. Nie, že by bol "Attonitas" vyslovene sklamaním, pár atmosferický pasáži potešilo, pár nápadov zaujalo, no Bebjakove "Zlo" z Piešťan je oproti tomuto FF ala BlairWitch z Banskej Bystrice - veľdielom. Absolútne žiadnym z hororových prvkov nedokáže konkurovať (o zábave nemôže byť ani reč), hodnotenie podaktorých užívateľov je prehnané a zrejme si až príliš prajú úspech slovenskej tvorby, ako v skutočnosti naozaj môže dosiahnuť. Rozuzlenie s podaným vysvetlením síce potešilo (ale kto ho nečakal?), no celkový potenciál snímku zabilo tupé správanie hlavných postáv, ktoré by zablúdili aj v jednosmerke - 50%. ()

Martin741

Domaci pokus o horor. Takze 3 neplnolete dementaly /dement + mental = demental/ a 2 kozate pipky sa rozhodli, ze horory vo svete toci uz kadejaky egomaniak a psychopat, len este tuna nikto. A tak zobrali kameru a vydali sa do mesta menom Banska Bystrica tocit horor. V horore sice nemal chut ucinkovat ziadny duch /s frflanim, ze do takej amaterskej koniny sa mu nechce/, a tak nam hororovym fundom musi zase stacit k spokojnosti len nasrana militantna ektoplazma, ale ani tej sa do toho velmi nechcelo. Obcas sa sice ukazala, ale to asi len preto, lebo sama bola zvedava, co za vymletu luzu a dementny lumpenproletariat ju vyrusuje z hibernacie. Takze zas jeden z tych hororov, u ktorych si musim strasidelnu atmosferu dotvarat dodatocnym skripanim zubov a otvaranim 30 rokov nenaolejovanych dveri. To som praktizoval vzdy, ked pan reziser Jaroslav Mottl zabudol, ze toci horor. No ale ja som osoba od prirodzenia tolerantna, takze mne to nevadi. 60 % ()

• Režisér Jaroslav Mottl a Gabriela Marcinková či Peter Brajerčík spolupracovali už v seriáli Horúca krv (2012), no vtedy ešte ako hereckí kolegovia. (Johnny.ARN)
  • Ve scéně, kdy Elena (Petra Blesáková) řečená Nina ve 36. minutě přikládá na ohniště velká polena, zůstanou na kupě asi tři kousky polen. Když pak za malou chvilku prochází kolem Petr (Peter Brajerčík), je u ohniště celá kupa polen. (Terva)
  • Snímka Attonitas sa nakrúcala dvanásť dní v lete 2011, osem až dvanásť hodín denne a v opustenom kaštieli na sídlisku Radvaň v Banskej Bystrici, ktorý si tvorcovia prenajali za 2000 eur. Celý film stál 274 000 eur bol stopercentne financovaný zo súkromných zdrojov. (Sufferer)