Městečko prokletých

• Česko Vesnice prokletých (více)

Na anglické městečko Midwich zapůsobí tajemné silové pole, které způsobí, že všichni v dosahu jeho účinku usnou. Každá žena v produktivním věku poté otěhotní, včetně dospívajících dívek a žen, jejichž muži nebyli v té době přítomni. Všechny porodí blonďaté, mimořádně inteligentní děti, které ale trpí naprostým nedostatkem emocí. Když se pak vesničané ve strachu spojí, děti prokáží neobyčejnou schopnost kontrolovat jejich vědomí a semknou se proti všem, kdo by je chtěli ohrožovat. (oficiální text distributora)

Campbell

Městečko prokletých je jeden z mála klasických filmů které mi dlouhá léta unikaly a to jen díky tomu že Carpanterova verze byla tak průměrné že jsem nevěřil že tahle původní verze může být lepší. Nicméně jsem se spletl. Tahle verze je naprosto boží, a hned řeknu že mám neuvěřitelnou chuť dát 5* a možná že i na konci komentáře dám, ale i tak bych chtěl říct několik menších neduhů. První je hlavní herec který mi je poměrně nesympatickej což je samozřejmě osobní. Druhá o něco větší potíž je sem tam klesající tempo. Ze začátku jsem byl neuvěřitelně napnutý jak všichni upadnou do komatu a je tu hranice mezi městečkem. Ale po tom je tu tak trochu až moc velký klid a film se rozjede za dalších 15 minut. Nicméně to je asi všechno protože zbytek filmu je majsterštyk. Ty děcka jsou dost děsivé, daleko více než remake kde byly spíše úsměvné. Atmosféra je hustá a už jen samotný nápad je na danou dobu bezvadný. A víte co? Chtěl jsem dát 4* ale kašlu na to a dám po dlouhé době 5*. ()

Willy Kufalt

Když stělesňují zlo ti nejmenší, přijde mi to vždycky hodně děsivé. Mladí caparti, kteří si ještě nestačili vybudovat v sobě kousek soudnosti a zásahem prazvláštních jevů shůry postrádají v sobě navíc jakékoliv emoce, ve svých uskutečnitelných představách, jak se zbavit lidí kolem, téměř neznají mezí... Tyto staré černobílé horory z Anglie či Ameriky mě skoro vždy dostanou perfektně vybudovanou atmosférou. Po úvodních mysteriózních událostech ve městě sice na nějakou dobu sice napětí utichne, ale vyvrcholení v druhé polovině mě opět spolehlivě naplno přikovalo a pronásledující pohledy na bloňdaté chlapečky a holčičky se svítícími okály mě dokázaly po celý čas mrazit. Originální mysteriózní zápletka, působivě napínavá atmosféra, přímočáré vyvrcholení a celkově příjemná stopáž mají podíl na tom, že jsem v rámci žánru spokojen. [75%] ()

dopitak

Můžu si jen povzdechnout: Takhle kdyby někdo točil v dnešní době... "I must think of a brick wall."___Kdo dokáže rozumět, doporučuju v originále, bez češtiny, anglické titulky se dají na netu najít .-)___ Tenhle film nemá slabinu. Skvělá kamera, především v začátku se hodně používá zoomování. Výborná hudba (odpovídající době vzniku filmu), jakou už dnes ve filmu neuslyšíte. Žádné zbytečné okliky, Wolf Rilla jde přímo na věc. Ve filmu nenajdeme jediné hluché místo, každá vyřčená věta do příběhu perfektně zapadá, ale nepřebývá. Nesouhlasím s názorem willise, právě ona zdánlivá "osekanost" bezchybně navozuje skvělou atmosféru (kvůli které si tenhle film přidávám do topky), divák nemá čas ani chvilku polevit ze střehu, do kterého se už od úvodní "omdlívací" scény dostává. Začátek filmu je brilantní (používám hodně superlativů na metr čtvereční, ale tenhle film si je zaslouží), moment s padajícím letadlem byl velmi působivý, až mrazící.___ It will not happen to us... Because we have to survive, no matter what the cost.____ Po pětačtyřiceti minutách se konečně dostáváme k nějakému řešení, až dosud vše jen plynulo, ale na konferenci v Londýně dochází ke střetu o budoucnost dětí."Just give me one year!"___ Gordon Zellaby (George Sanders) si brzy uvědomí nejenom neobyčejnou fyzickou i duševní vyspělost dětí (děti totiž rostou rychleji, dokonce i v prenatálním stádiu jsou akcelerované, POMO nemá pravdu, když píše o devítiměsíčním těhotenství), ale také jejich schopnost jakéhosi společného vědomí, kdy znalost (čehokoliv) jednoho z dětí automaticky indikuje znalost všech. Gordon Zellaby se snaží přijít této záhadě na kloub a tak děti začíná zkoumat. Chce s jejich pomocí zjistit, zda existuje život i mimo Zemi. Situace se ale vymyká kontrole a tak midwichští berou spravedlnost do svých rukou a posilněni v místní hospodě vyráží konat....____ Zajímavosti, které se objevily ve filmu: Podobných míst, kdy se v jeden den narodilo více dětí s velmi podivnýma očima, bylo na světě víc. Skoro všechny tyto děti ale ihned zahynuly (Austrálie, v eskymácké kolonii, na hranici Mongolska), ty poslední byly zabity v Sovětském svaze atomovou zbraní.___ Děti umí číst myšlenky, takže je prakticky nemožné jim ublížit.___ Těhotná Anthea Zellaby (Barbara Shelley) měla chuť na sýr, kyselé okurky a půl tuctu ančoviček._______ Pustil jsem se do tohoto tématu pořádně, takže po tomhle filmu mě čeká ještě Children of the Damned-1963 a Městečko prokletých-1995. Srovnání samozřejmě přinesu. A tu knížku si půjčím!___Edit 6.8. Po přečtení knižní podoby Městečka musím konstatovat, že to sice opravdu není arcigeniální dílo, ale rozhodně ho řadím spíše k nadprůměru. Wyndham se totiž moc dobře čte. Je pravdou, že se mu občas zbytečně rozbíhalo pero a že menší škrty by románu prospěly, občas je to spíš hodně ukecané než cokoliv jiného, ale jak říkám, bezvadně se to četlo a to je (alespoň pro mě) na knížce to asi nejdůležitější. Spousta v románu zmíněných postav a situací vůbec nebyla ve filmu (což je samozřejmě běžné), ale nikoliv na úkor logiky a přehlednosti. Wolf Rilla opravdu odvedl skvělou práci. () (méně) (více)

Chrustyn

Starý ale slušný a atmosferický horor o podivném městečku, kde není vše, tak úplně v pořádku, zvláště co se týká nově narozených dětí. ()

Oktavianus

Horror! Blood! Gore! (alias "Horor! Krev! Násilí!", jak je v české verzi) Těmito slovy je uváděn The Bloodening, film, jímž tvůrci Simpsonových parodovali a zároveň vzdávali roztomilou poctu právě tomuto spektáklu (a mimochodem zatraceně povedeně). Krev tu sice není a násilí skoro taky ne, ale vše je vynahrazeno vynikající atmosférou a napětím až do závěrečných titulků. Je možná škoda, že od našlapaného tajuplného začátku to malinko klesalo, hlavně když pak bylo jasné, že děti nejsou děti, ale cizí entity, výhrady bych měl i vůči snad až příliš jednoduchému závěru, ale jinak je všechno vynikající. Od vzhledu blonďatých spratků se svítícíma očima přes jednoduchý děj, který v krátké stopáži dodává na působivosti (pořád se něco děje, není tam ani vteřina na vydechnutí), a konče třeba vynikající hudbou. Navíc kdykoli a kdekoli potěší účast nádherné Barbary Shelleyové, slušně hrají i ostatní herci (George Sanders v hlavní roli je typově dost podobný Vincentu Priceovi). Extra oceňuji i to, že ledacos zůstalo nevysvětleno - tím onen punc tajemna přetrvává, nevysvětlitelná hrozba vždy působí strašidelněji než něco explicitně vysvětlené. Zkrátka vysoce nadprůměrně udělaný film. Četl jsem od Wyndhama ledacos, ale Midwichské kukačky ještě ne. Už vím, pro co si v pondělí půjdu do knihovny. ()

honajz

Začátek s podivnými událostmi ve vesnici je dokonalý (jen tedy otázka, proč omdleli i muži a krávy a jestli i krávy pak byly březí?), těhotenství naštěstí zkrátili tvůrci, co nejrychleji to šlo, jenže pak mi nějak chybělo to postupné narůstání strachu a násilí. Některé věci se odbyly slovem (sebevražda manželky, smrt kluka v rybníku), přitom měly být součástí postupného narůstání napětí. Závěr s cihlovou zdí je samozřejmě působivý, jen je otázka, proč nepřišel rovnou třeba ve 20,29? :-) Tyhle drobnosti mi poměrně vadily, a přitom s nimi šlo ústrojně pracovat. I tak je to ale dobrý horor, který rád zkouknu znovu, navzdory nižšímu hodnocení. ()

GigaPudding

Hned od začátku se s tím městečko prokletých nemaže a bez nějakých průtahů se vytáhne se záhadným spánkem všech kdo vstoupí za hranice městečka a s úplně minimálními prostředky a jen náznaky vytvoří hustou napínavou atmosféru. Nezpomaluje ani po narození superinteligentních dětí, jejichž činnost není ve filmu ani trošku přiblblá s nějakými veselými grimasami ve stylu Bély Lugosiho nebo podobných. Problém s dětmi se neřeší nějak zbytečně nebo v klídku, aby v tom byl nějaký dojem časové tísně narozdíl od třeba války světů, takže film plyne docela svižně až k závěrečným minutám, které to ale překvapivě docela sráží, protože tvůrci nevyužili nějakou motivaci dětí nebo nepodali žádné vysvětlení nebo alespoň náznak a chování hlavního hrdiny v reakci na čím dál vypjatější situaci s dětmi je ve výsledku takové podivné a nepochopitelné a samotný konec pak není úplně jednoznačný, protože díky tomuhle není dostatečně jasné, která ze dvou stran "konfliktu" byla ta "zlá". ()

liquido26

V britském zapadákově se zastaví čas a pár měsíců na to se narodí parta malých árijců s divnýma očima a nadpřirozenými schopnostmi. Mít tyhle smrady ve třídě, tak asi nepřetržitě myslím na cihlovou zeď :-) ()

Astaroth12

Príbeh je veľmi zaujímavý a pôsobivý.Herci boli tiež veľmi dobrý a Blonďaté potomstvo z nich išiel trocha strach.Film mal dlhý rozbeh a keď sa už konečne rozbehol,tak už aj skončil.Mystérium okolo narodenia tých detí je veľmi dobre rozvinutý.Ako psychologická dráma funguje dokonale ale ako horor určite nie.Ale nemôžem sa ubrániť pocitu,že sa stala niekde chyba a to asi v scenári.Lebo dosť často nad dianím vo filme som sa pousmial a naozaj to na mňa často vplývalo dosť Srandovné a tak o atmosfére nemôže byť ani reči.Ale hlavne to bolo brané nudnou formou.Keby to bolo záživnejšie spracované išiel by som aj na vyššie hodnotenie ale takto len silný priemer. ()

MartinezZ

Před padesáti lety tu musel být setsakramentsky infarktový horor. Z dnešního pohledu jde už jen o muzejní kousek se zajímavým námětem a levným zpracováním. ()

Korbitch

Lepší než remake z 90. let??? Jistěěě :-DD Tupá, nudná záležitost, u který jsem asi 3x málem usnul. Stupidní kecy obstarožních herců a neherců a do toho ta vrcholně idiotská hudba. Carpenters remake forever! ()

GodComplex

Excelentni oldskool cernobily horurek, ktere uz se dneska netoci. Moderni horory se na tohle vubec nehrabou. Tady staci chvile a hned vas to vtahne do skvele atmosfery. Ze zacatku zahadna story, pozdeji desiva atmoska, ktere dominuji evil alien deticky se sviticimi ocickami. Zacinam seriozne prichazet na chut 60's B&W kouskum, pokud to jsou navic temne zalezitosti jako tohle, pak to proste nema chybu. 8/10 ()

J_Fiu

Jednoho dne v jednom městečku usnou všichni místní, zvířata i náhodní příchozí. Za 9 měsíců už mají všechny ženy (i panny) novorezeně. Dětičky vyrůstají v malé stvůry, se svítícíma očima. Moc jsem se při tomto filmu nebála a přitom jsem se na film dívala docela pozdě v noci, ale i tak celkové zpracování se mi líbilo. Ty děcka opravdu nebyla roztomilá. Zvlášť ten chlapeček, který hrál vlastně za všechny děti. Pokud si vzpomínám tak v celém filmu ze všech dětí mluví pouze on. Ostatní si jen svítí očkama:) ()

Hamaradža

Na svoj rok natočenia veľmi svižný a inteligentný horor ktorého veľkým plusom je neprepálená stopáž. (Ale ocenil by som načrtnutie pôvodu detí) ()

GILLWANDER

Novšiu verziu Village of the Dammed som nevidel, ale tú staršiu som si smelo pozrel. Svojím jednoduchým dejom síce veľmi neprekvapí, ale ani za to nesklame. Je to taká slušná priemerná záležitosť. Tri hviezdy sú pre tento film priam ušité. 70% ()

gumli

Na začiatok šesťdesiatych rokov vôbec nie zlý film.Najlepší bol začiatok a koniec filmu.Dobrá tajomná atmosféra aj keď trochu staromódna.Rozpočet bol 200 tisíc dolárov.Je to dobrý film,ale má hodne medzier.Tie decká mohli mať trochu lepšie blonďaté parochne.Aspoň si myslím,že to boli parochne,no možno sa mýlim.Trochu mi pripomínali nemecké deti z nejakého filmu o nacistoch.Ale námet je veľmi dobrý,hlavne to nepoškvrnené počatie žien.A deti pôsobia dosť pokojne,ale nesmiete si o nich myslieť nič zlé,lebo zlé aj dopadnete.Majú nejaký plán,ale určite ľudskosť tam nieje.Deti majú nielen rovnaké vlasy,ale aj očí a sú rovnako vysoký.Priemerný sci-fi horror. ()

balba

Vynikající speciální efekty a originalita námětu.Velice vydařený horor.Village of the Damned se stal jedním z nejlepších britských SF filmů.Tyto telepatické dětičky umějí pěkně nahnat strach, hlavně když vám čtou myšlenky.Můžu jen doporučit. ()