Pomsta netvora

• USA Revenge of the Creature (více)

Gillman (Ricou Browning, Tom Hennesy) je zajat muži poslanými Oceanáriem na Floridě, kde je studován zvířecím psychologem, profesorem Cletem Fergusonem (John Agar) a studentkou Helen Dobsonovou (Lori Nelson). Profesor se studentkou se do sebe rychle zamilují k zármutku Joea Hayese (John Bromfield), Gillmanova hlídače, který Helen miluje. Gillman získá okamžitou oblibu u Helen a s námahou přesvědčí profesora Fergusona, aby s ním hovořil. Kvůli pokusům prováděných na něm v nádrži se stává obojživelníkem. Pak Gillman utíká, zabíjí Joea a prchá do otevřeného oceánu. Stále však nemůže přestat myslet na Helen. Proto ji vystopuje a nakonec ji unáší z přímořské restaurace, kde zrovna baví s Fergusonem. Ten se ho snaží pronásledovat, ale Gillman utíká ve vodě se svojí zajatkyní. Clete a místní vymahač práva se proto musí pokusit vystopovat Helen a jejího obojživelného únosce...

Tento film je prvním snímkem dnes již slavného herce a režiséra Clinta Eastwooda, který si zde zahrál asistenta v laboratoři. (Javert)

Oktavianus

Hlavou mi vrtají dvě věci: jednak proč si režisér spolu s nějakým choreografem nedali víc záležet na žabákových pohybech (na to, že jde o vodní stvůru, co na vzduchu vydrží jen pár minut, se pod vodou pohybuje neohrabaněji než potápěč, mohla mít proyšlenější a úspornější pohyby nebo tak něco, aby to vyhlíželo přirozeněji), a jednak kde Jack Arnold bral do svých filmů tak hezký holky? Aktuální oběť nadržené žáby je okouzlující Lori Nelsonová a tahle slečna si zaslouží hlubší zkoumání, škoda jen, že s hraním sekla tak brzy. Film samotný trpí neduhem druhých dílů, zatímco jednička se odehrávala v žabákově přirozeném prostředí, celý ten příběh o zkoumání tvora v akvárku je vlastně hrozně nezajímavý, umělý, připomíná mi druhou část King Konga (podoba čistě náhodná, samozřejmě ;-), u níž se obvykle nudím. Jenomže já mám tuhle potvoru opravdu rád. A kdyby se hezky detailně nasnímalo, jak žabí muž Lori někde v křoví brutálně zprznil, napálil bych i plnej počet hvězd. Navzdory tomu, že bychom se ocitli ve zcela jiném žánru. ()

curunir

,,NIEKEDY MÁM POCIT, ŽE VŠETCI AMERIČANIA SÚ BLÁZNI." __ Už dlhší čas mlsám jazýčkom po Netvorovi z Čiernej lagúny, žiaľ doteraz som ho nemal možnosť vidieť no i tak som uvítal aspoň túto dvojku. Pre pozretie dvojky však znalostí ,,jednotky" zrejme príliš netreba, pretože všetko podstatné z nej sa tu niekoľko krát dôrazne zopakuje i tak sa ale čudujem názvu ,,Pomsta netvora", nakoľko som nemal pocit, že by sa nejaký revenge konal. Inak som sa s týmto sympaťákom vlastne už kedysi stretol, keď sa epizódne objavil v nevalnom seriálovom Tarzanovi. Nebudem sa ale dlho rozpisovať a komentár ukončím takto: film je typickým sériovým béčkom so všetkými neduhmi čo žáner prináša čiže by si vlastne zaslúžil 3*, mňa osobne však bavil (alebo nudil) zhruba rovnako ako rovnako stará Arnoldova Tarantula, ktorá má u mňa 4*, takže nemám dôvod byť ku človekovi-rybe ešte aj ja zlý. (60. hodnotenie, 11. komentár) ()

Anderton

Dvojka podľa mňa v ničom za jednotkou nezaostáva, nemá síce tak súdržnú atmosféru jedného klaustrofobického miesta v Amazónii, zato ponúka široké spektrum lokalít. Džungľa, zábavný park, mesto. Arnold bol vysoko zručným režisérom, čo potvrdil aj v tomto diele a je dosť škoda, že nenabral, respektíve štúdio nenabralo odvahu zakončiť film tak, ako by bolo logické. Myšlienkovo sa téma osamoteného rybieho muža rozrastá o ďalšie aspekty nielen jeho údelu, ale aj spoločenského života 50. rokov. ()

Němi

Vědci / dobrodruzi uloví v džungli monstrum, odvezou ho do civilizace, kde se z něj stane atrakce. Monstrum se zde zamiluje do blondýnky, uprchne, vydá se jí hledat... a když se jí konečně zmocní, je na útěku s ní zastřeleno. __ Ne, to nebyl King Kong, ale Arnoldův plagiát "Revenge of the Creature" s tím, že nejzásadnější rozdíl je pouze v béčkovém pojetí charakteru hlavního monstra a samozřejmě značné naivity universalovského monster-hororu. Místy je tím film zábavný, i tak ale skromných 85 minut stopáže působí veelmi rozvlekle. __ (Eastwood ve své minutové roli předvede, jak moc je lepší režisér než herec) ()

tron

„Tá beštia je silnejšia, ako evolúcia.“ Hoci „staré“ horory nemusím, prvý Netvor z Čiernej lagúny ma nečakane bavil, od fajn hercov cez sympatickú dobrodružnú atmosféru po príjemnú masku netvora a krásnu divočinu Amazonky. Dvojku nakrútil Jack Arnold len rok po nej. Je to „klasické“ pokračovanie: ak necháme bokom atmosférický amazonský prológ, tak nám zostane už len „zvyšok: udýchaný, bez prekvapenia, rozťahaný. Niektorí zúfalí distribútori s odstupom desaťročí nudne zaspatú snímku reklamujú z posledných síl aspoň na základe „prvej úlohy Clinta Eastwooda“. Kto ho objaví, je dobrý. Príbeh slabý, ustavične burácajúca hudba tiež nenadchla. ()

• Uvádza sa, že ide o najlepšie zarábajúci film z trilógie. (westerns)
  • V prvom dieli Creature from the Black Lagoon (1954) bol oblek netvora vytvorený tak, aby zadržiaval vzduch, takže keď bol netvor pod vodou, nevznikali žiadne bubliny. Aby sa ušetrili peniaze a zabezpečil sa vzduch pre kaskadéra v podvodných sekvenciách, dizajn obleku bol zmenený tak, aby umožňoval hadici pumpovať vzduch k hercovi. V dôsledku toho je možné vidieť, že z rôznych častí obleku vychádzajú bubliny. (westerns)