Smolný den pro Skopce

• Itálie Giornata nera per l'ariete (více)

Aby ze sebe smyl podezření, musí vraha chytit sám... Po odchodu ze silvestrovského večírku je surově zbit mladý učitel angličtiny. Se štěstím přežije, jeho napadení bylo však pouhým začátkem. Maniakální vrah v rychlém sledu znovu několikrát udeří: jeho poznávacím znamením je rukavice s uříznutými prsty zanechaná na místě činu. V hledáčku policie se ocitá novinář Andrea Bild (Franco Nero), jelikož všechny oběti patří do okruhu jeho známých. Andrea se rozhodne využít svého novinářského čichu a kontaktů a vypátrat vraha na vlastní pěst. Rozporuplná, konfliktní povaha, neurovnané milostné vztahy ani silná náklonnost k alkoholu mu ale pátrání neusnadňují... Ve vizuálně opojném detektivním thrilleru vyniká um oscarového kameramana Vittoria Storara, který s gustem nasnímal strohé exteriéry a naopak opulentní interiéry italské architektury raných 70.let. Jeho kamera zachycuje hru světla a stínu na fasádě monumentálních moderních budov, ale dokáže se mazlit i se zarostlou, zanedbanou periferií, v jejíž ošklivosti nachází útočiště záhadný vrah. Hudba pak odpovídá brutalistní architektuře v obraze – není epická a košatá, jak jsme u Ennia Morriconeho zvyklí, ale naopak minimalistická a iritující. Opakované elektronické motivy zrcadlí emocionální odtažitost snímku. Za zmínku stojí i Pamela Tiffinová v roli Andreovy přítelkyně Lou. Půvabná herečka, hojně obsazovaná do rolí naivních blondýnek ve spaghetti westernech a lechtivých komediích, zde dostala příležitost uniknout ze škatulky a zahrát si rozporuplnou a protřelou moderní dívku... Smolný den pro Skopce je reprezentativní ukázkou italského žánru giallo: jedná se o mysteriózní thrillery typické pečlivým budováním atmosféry a důrazem na vytříbenou vizuální stránku, které se nebojí krvavých scén ani odvážnější erotiky. (Česká televize)

Disease

Taková dobová krimi, jak se tenkrát v Itálii točily. Místy docela giallo estetika, přesto bych to do tohohle žánru neřadil. ()

tranquill

"Je cosi hluboce božského v možnosti v okamžiku proměnit trpící bytost v navěky bezduchou hmotu..." Průměrný thriller, v pohodě. ()

Tormentor665

Příběh mi tentokrát příliš nesedl, je to spíš detektivka, jejíž vyústění mi přišlo celkem střídmé (jiný by na mém místě možná zvracel). Bazzoni si ani příliš nehraje s barvama, i když vizuál i tak patří k nejsilnější stránce filmu. Jedná se o celkově nadprůměrné giallo s typickou ikonografií jako panenky, dětské hračky nebo lehké krásky. ()

Amonasr

Sice docela napínavé a s příjemnou retro atmosférou, ovšem způsobem natočení spíš úsměvný bizár, než mysteriózní. ()

ostravak30

Přiznám se, že mě Smolný den pro Skopce ve své více než devadesátiminutové hře nepřesvědčil. Celý případ se od začátku jeví zajímavě, stejně jako postava novináře, která je zpočátku sama obviněna. Andrea Bild ale poté pátrá na vlastní pěst a nutno říct, že policie se jeví víc než neschopně. Dost se také řeší Bildovy milostné avantýry a vlastní problémy. Nejvíc mě ale překvapil banální závěr, z něhož samozřejmě vyčnívá zajímavá honička mezi novinářem a pachatelem. Celkové rozuzlení mě ale mírně zklamalo. Přeci jen filmu to pomalé tempo neprospělo a kdybych v něm nalezl více napětí a akce, asi by mě ten závěr tolik nebolel. Nicméně je to shodou náhod už druhý film, který se mi od toho též režiséra moc nepozdává. ()

PTuranyi

Celkom slušný kriminálny thriller, ktorý mal potenciál. Produkcia je dobrá, výprava, kamera, atmosféra, to všetko je na svoju dobu na veľmi dobrej úrovni. Herci tiež hrajú dobre a Franco Nero je hustý chlapík, ktorý je ako novinár na stope zločinu. Celému filmu však podráža nohy hlavne príbeh. Scenárista ho totiž zamotáva až je divák skutočne zmätený. Z útržku vrahovho zvukového denníka síce vieme zámer ale nie motiváciu. Vraždy nakoniec vyznievajú skôr náhodne a zámer sa stráca. Hoci sa všetko odohráva v dosť úzkom okruhu ľudí ale bez vzťahov či nejakých hlbších informácií, tak je výsledkom zmätok z ktorého vzíde samozrejme prekvapivé odhalenie vraha, pretože scenár neobsahuje žiadne vodítko, teda okrem horoskopu čo je skôr hlúpe ako mysteriózne. 65% ()

Kolárek

Výborná špageťácká detektivka se studenou atmosférou kterou shazuje v mých očích, že vrah je každému, co už nějaké to giallo viděl od začátku jasný. ()

gizi

Bohužel se jedná o dost průměrnou detektivku, která nemá nic, co by stálo za pochvalu, naopak je místy silně kýčovitá. 60%. ()

Petbrab

Až díky tomuto filmu jsem zjistil, že v Itálii byl žánr giallo. I přes své stáří mě film zaujal, výborná hudba E.Morriconeho, skvělá architektura, tajemný vrah. Film nezestárl. ()