Kouzlo

Kouzelnický asistent Corky připravuje své první samostatné vystoupení, naneštěstí při něm totálně vyhoří. Jeho smůla se změní až s příchodem břichomluvecké loutky Fat, s níž během krátké chvíle začne Corky slavit velké úspěchy. A navíc narazí i na Peggy Ann, dávnou lásku z mládí. Všechno se daří, všechno funguje jako na drátkách. Corky si ale jednoho dne uvědomí, že se mu začínají hlavou honit podivné cizí myšlenky. Fat ožívá a chce odměnu za přinesené štěstí... (oficiální text distributora)

Campbell

Attenborougha uznávám hlavně díky parádnímu Chorus line. Tak nějak jsem mu věřil i u tohohle. Nakonec to nebyla taková pecka jak jsem čekal. Ale tenhle film i když během mnoha scén nemá tak moc co nabídnout tak konec je naprosto dokonalej. Každopádně po psychologické stránce je to moc dobře natočený a Hopkins tu nebál bych se říct podává svůj druhý nejlepší výkon. Ale bohužel film je moc dlouhý a některé scény jsou vyloženě zbytečné. A i v dnešní době je tu sem tam nějaká scéna spíše k smíchu. Ale i tak je to na svou dobu parádní dílo. ()

darkrobyk

„Máme zavřeno." „50 dolarů za noc předem." „Právě jsme otevřeli." Kdyby chudák Peggy tušila, co tím způsobí, jistě by nechala zavřeno. Po zhlédnutí výkonu A. Hopkinse v tomhle snímku snad většina pochopí, že role Hannibala Lectera byla zákonitým pokračováním ve vývoji herce. Když loutka Fats převezme naprostou kontrolu nad Corkym, není cesty zpět. Psychologické drama jsem viděl jako lepší průměr na tři hvězdy do doby, než se Corky usadil v pronajaté chatičce u jezera. S prvním konfliktem, u něhož si smrt začala brousit kosu, napětí zhoustlo a pak už z toho byl temný thriller s hororovými prvky. Z dnešního pohledu je ale třeba říci, že film zestaral, byť Attenborough je zručný režisér, a že vše táhne Hopkinsovo narůstající šílenství. Skvělá je také Goldsmithova hudba, což zas velké překvapení není. Ann-Margret vypadá v některých scénách jako tuctová herečka, v jiných je však neobyčejně krásná. Film nejspíš ocení příznivci starší kinematografie.... ()

Goldbeater

Kouzlo daleko lépe funguje jako psychologické drama než horor, protože ty žánrové propriety, které se zde zákonitě musí odehrát, přichází bez nějakého překvapení a v poměrně klasické formě. Přesto pokud vám už na plakátu ústřední břichomluvecká loutka připadá velmi znepokojivá, tak se máte na co těšit. Anthony Hopkins je ve dvojroli (dá-li se to tak říct) fenomenální a rozhodně nese celý film na svých bedrech. A musím říct, že mě až překvapilo, jak dialogově dynamická, vtipná a sprostá podívaná to chvílemi byla. William Goldman se nezapře. Když to nějak shrnu - bát se určitě nebudete, ale budou vás zajímat dobře vykreslené postavy a vnitřním konfliktům hlavního antihrdiny budete naprosto věřit. ()

Aky

Téměř laboratorní studie schizofrenie. Film nelze chápat jako horor, pak by člověk nutně došel k tomu, že je to v daném žánru slabý čaj. Vedoucím motivem zde je schizofrenie coby nemoc, která často hororově vyznívá a končí. Navíc je příběh zasazený do atraktivního prostředí a Anthony Hopkinsem zahraný tak, že lépe si nelze představit. ()

Frajer42

Koukám, že se jedná o nepříliš známý film s nepříliš známým mladým Hopkinsem. Hopkins zahrál skvěle nejenom sebe, ale své vyřezávané druhé já. Jen těžko spekulovat, koho si střihl lépe. Loutka byla tím vtipným členem, nutno říct, že velmi. A skutečný Anthony se naopak staral o těžce labilního schizofrenika. Trošku je škoda, že nebylo k vidění více vystoupení, protože byla vždy skvostná. Ačkoli nejsem velkým fandou romantický vsuviček, tak tahle se mi zdála celkem uvěřitelná a bavila mě. Vrcholným okamžikem filmu je určitě 5 minutový pokus o odosobnění se od Fata, či jak jej správně skloňovat. Celkový dojem je na poslabší 4 hvězdy. Rozhodně si však tento snímek zaslouží, aby se o něm více vědělo. Velice zajímavá a originální záležitost. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()