Hledání Vivian Maier

• Česko Vivian Maier a její nálezy (více)

Příběh záhadné ženy nás zavádí do ulic New Yorku a Chicaga, kde Vivian Maier od roku 1950 až do své smrti v roce 2009 nafotila více než 100 000 dechberoucích fotografií. Žádnou z nich ale nikomu neukázala. Snímky byly objeveny shodou náhod až poté, co strávily několik desetiletí v zaprášených krabicích. Díky umělecké hodnotě nečekaně objeveného díla začala být Vivian Maier brzy považována za jednu z nejvýraznějších osobností fotografie 20. století. Přesnost, se kterou zachycovala spontaneitu pouličních výjevů, ji vynesla srovnání s Henri Cartier-Bressonem a dalšími. Její samotářský život ale zůstal obestřen tajemstvím. Kdo byla tato svérázná chůva? Proč před ostatními tajila svou největší vášeň? Mozaika jejího fascinujícího života se postupně skládá z dříve nepublikovaných fotografií, filmů a rozhovorů s desítkami lidí, kteří si mysleli, že ji dobře znali. (Aerofilms)

drackula

Obsah a postava Vivian Maier je fascinujúca, ale forma trošku kríva. Tvorcom určite patrí veľké vďaka za to, že prestavili túto zaujímavú postavu svetu, avšak mohli si nechať trošku viac záležať na forme, akou svoje poznatky a zistenia prezentujú. Vo vzduchu ostalo príliš veľa otázok, respektíve ich autor z otáznych dôvodov úplne obišiel. Prvá polovica bola odzbrojujúca, druhej polovici už dochádzal dych. Napriek formálnym chybám viac ako spokojnosť. 70% ()

TroiMae

Špiónka všedního života. Chtěla zaznamenat a uchovat všechno. Největší vášní jinak odtažité ženy byla fotografie. Své soukromí a osobní prostor si chránila vehementně. Zřejmě ne jen na základě své přirozenosti a jako ochranu svých zvláštností, ale i jako důsledek nějakého traumatu. Stala se profesionální „tajemnou ženou“, která anonymně procházela domácnostmi jako hospodyně a chůva (vyjma jedné cesty kolem světa), aby mohla realizovat svou vášeň. I když se se svou introverzí potýkala většinu života bravurně, osamělost ji na konci života dostihla. Snímky byly po její smrti objeveny náhodou po několika desetiletích, ale díky houževnatosti objevitele je objevil svět. Tak, jak by to ona sama možná chtěla – představit své dílo ostatním, protože hledat uznání je lidské, ale zároveň se nemuset potýkat s pozorností o její osobu, která by pro ni jistě byla nepřijatelná. Stát se největší neznámou fotografkou 20. století je její mistrovský kousek. ()

F.W.Colqhoun

Proč by něčí chůva dělala tyhle fotky? ptá se John Maloof. A proč sakra ne? Dokumentární špízlování po dobře utajené minulosti uzavřené umělkyně má pár řemeslných a jednu dvě velké etické boty, přes něž jsem se nedokázal přenést. Tou zásadní je na odiv dávané nepochopení autorů, proč by měl někdo tvořit a mít zároveň v úmyslu to ostatním necpat. Stupidní údiv, že mimo mimo záře reflektorů žijí zajímaví a nadaní lidé. Nezpochybňované, ryze dnešní a obscénní přesvědčení, že vše nutno postovat, zveřejnit, propagovat, lajkovat a ideálně střelit. [Haló, ČSFD :-)] Autorům cílevědomost v tomto směru nechybí. Metodicky pracují na maximálním dopadu. Řídí vyprávění o (podsunutém) nenaplněném americkém snu k úžasnému (byť spornému) happy-endu. Vivian je na ploše necelé hodiny a půl vytěžena s bulvárním smyslem pro efekt, emocionální dopad, špínu, skandál a svérázné pojetí šťastného rozuzlení. A hraje k tomu ta nejotravnější hudba pod sluncem. Maloof ke skutečnosti, že génius Vivian Maierova umřela neznámá, opuštěná a chudá říká: Samozřejmě bych jí rád dal její peníze. Ale je mrtvá a nic s tím nenadělám. Tenhle kluk chudej určo neumře. Nejzajímavějšími jsou nakonec střípky komentářů znalců fotografie, kterých je ale v honbě za Vivianinými tajemstvími jako šafránu. Fotky totiž dělala dobrý. ()

coffeecat

Vivian - the ultimate feminist role model. Pánské košile, staromódní kloboučky, "women are supposed to be opinionated, I hope". Dokument neoslňuje formou, ale historky o excentrické Miss Smith-Meyer-Mayers-Maier spasí snad všechno. Navíc v podání provinčních Američanů "vod vedle" - nevíte komu zobat z ruky a komu ne. Příjemný (ač pravděpodobně do určité míry fabulovaný) náhled do života a díla paní s neuvěřitelným pozorovacím talentem a citem pro krásu. 3,5 ()

kuckaAFC

Já vám nevím, asi jsem byl na jiném filmu, co tak čtu komentáře o nudném dokumentu a dlouhém tlachání. Pro mě se jednalo o překvapivě svižně pojatý dokument, čemuž pomohla gradace v momentech, kdy začínalo vycházet najevo, o jak tajemnou a svým způsobem šílenou ženu se jednalo. Snímek se vyplatí vidět, není zbytečně dlouhý a informační, resp. uměleckou hodnotu má velkou. 75% ()

helmiczka

Po prečítaní komentárov komunity ČSFD som bol skeptický. Po ubehnutí 15 minút som bol stále skeptický. V úvode snímky totiž väčšinu zorného poľa kamery vypĺňa jeden objekt - režisérova hlava. A to až tak, až sa zdá, že film je vlastne o ňom a o jeho hrdinskej misii. Našťastie (!!) zbytok filmu prebieha úplne v inom duchu a vypláva na povrch množstvo fragmentov, snažiacich sa zachytiť Vivianin život. U mňa dobré. ()

kdosizrosy

Vivian Maier byla divná chůva s výkyvy nálad a bizarní zálibou uchovávat všechno v krabicích. A taky skvělá fotografka. Kdo trochu sleduje fotografické dění, přišel s ní do kontaktu dřív, než Maloof stihl splácat dohromady tenhle odhalující dokument o šťastném nálezci zlatého valounku v kupce sena, a odnesl si z něj pár informací a omáčky navíc. Naopak kdo o Viv jaktěživ neslyšel, musela ho při sledování začít alespoň trochu fascinovat. Nicméně vydávat tenhle dokument za "mozaiku jejího fascinujícího života" je poněkud příliš. Finding Vivian Maier je dobré pro nastínění představy o tom, jaká byla, avšak jako celistvý obraz o umělci selhává a ve výsledku ho pohlcuje spíš sebestřednost Maloofova génia, kterou tak možná sám ale ani nemyslel. ()

DR.SZ

Takhle má vypadat pravý dokument o tajemství, které skutečně škube s nervy. Občasné opakování zainteresovaných se postav lze přehlédnout, neboť dokument o geniální umělkyni je mistrně zpracován i sestříhán. 88 % ()

blondboss

Nikdy som o tejto dáme nepočul, ale keď si človek počas dokumentu prezeral tie fotky a jej umenie, tak si naozaj musí povedať, že to bola výnimočná osobnosť. A predsa nikým nepoznaná. Aj preto majú takéto dokumenty veľký význam a za to jednoznačne treba Maloofovi poďakovať. Už len keby na tej forme trošku popracoval, bol by to dokumentárny skvost. Takto iba lepší priemer. 65 % ()

black8

Tento príbeh mi príde rovnako neuveriteľný ako Searching for Sugar man. Spoločné majú to, že v obidvoch prípadoch ide o talentovaných ľudí, o ktorých svet nevie a ani by nevedel, ak by sa niekto nerozhodol, ich príbeh vyrozprávať. Vivian Maier bola bez pochýb čudáčka, veľmi nadaná čudáčka. Pre každého street fotografa musí byť jej práca inšpirujúca. Som rada, že jej príbeh a hlavne jej nadanie bude súčasťou histórie, i keď sa tomu očividne niektoré inštitúcie bránia. Ale toto sa už nedá zastaviť ani vrátiť. ()

kedluben

vlastně nehodnotím objektivně. jako dokument to zase tak moc nefunguje... ale ten příběh je neskutečně silný, až z toho mrazí. a ty fotky jsou dokonalý. ()

foils

Po úspěchu Sugar Mana příliš nepřekvapí, když se objeví další dokument o geniálním umělci, kterého nikdo neznal - tentokrát je jím amatérská fotografka Vivian Maier. Samotné téma je nepochybně fascinující - určitě nejsem jediný, koho někdy napadlo, kolik se asi na světě pod nánosem zapomnění skrývá uměleckých skvostů přinejmenším kongeniálních (ne-li o několik tříd lepších) tomu, co obvykle visí v galeriích, leží v knihovnách nebo se coby film pro pamětníky donekonečna omílá v TV, zkrátka co se všeobecně považuje za klasiku. Z tohoto pohledu jsou oba diskutované dokumenty jednoznačným přínosem: Ukazují, že kvalitní díla ztracená v časoprostoru opravdu existují; zároveň se dá říct, že vlastně zajímavější než jejich samotná umělecká hodnota je proces jejich objevování, který se občas blíží detektivnímu pátrání. Finding Vivian Maier tak nastoluje situace a otázky, které v případě žijícího Sugar Mana z principu nemohly vzniknout: Co všechno se dá zpětně zjistit o někom, kdo už není mezi námi (nota bene pokud neměl rodinu) - ať už to byl umělec, nebo ne? John Maloof mimo jiné zjistil, že Maierová byla asi docela magor. Nešlo jen o to, že obsedantně schraňovala stohy tiskovin a dalšího haraburdí, někdy taky vědomě ubližovala dětem, které měla hlídat. Je škoda - třeba i v souvislosti s nedávnými obviněními adoptivní dcery Woodyho Allena - že film téma morálního profilu umělce více nerozpracoval. Podobně film spíš jen z povinnosti naťukne pochybnosti, zda je vůbec správné dílo zemřelého samovolně zveřejnit, ale to bych mu ani nezazlíval - tohle dilema je minimálně od dob Maxe Broda dávno vyřešené :) Co mi trochu vadí, je že se nikdy nedozvíme například to, kolik z nalezených snímků bylo nepovedených. Tím se dostávám asi k největšímu paradoxu tohoto počinu, jenž se na jednu stranu vyznačuje sympatickým DIY přístupem, na druhou nedokáže zakrýt, že snaha o komerční zhodnocení "úlovku" byla jistě jednou ze stěžejních motivací jeho vzniku. Hodnotit nebudu: Čistě filmově to podobně jako Pátrání po Sugar Manovi žádný zázrak není, jenže i Pátrání po Vivian je víc než jen film :) ()

flakik

Zajímavý příběh ještě zajímavější chůvy/fotografky, která nafotila extrémně úžasnou práci. Škoda, že dokument nešel víc do detailu a vždy utekl od tématu, když mezi některými pamětníky docházelo k neshodě a zvláště pak, když se začalo mluvit i o její "temnější" stránce. To přeci nevadí, že bere děti na jatka, hlavně že dělá skvělé fotografie. ()

Eterna

Napětí, gradace, akce? Šla jsem na dokument, dostala jsem mnohem víc. Nemůžu říct, že by všechny záběry působily profesionálně a že nikdy nešlo nepostřehnout určitou školáckou nucenost, ale co chtít od dokumentu o někom, o kom se neví vlastně vůbec nic? Sama nevím, jak jinak film natočit, kdybych ovšem nechtěla promítnout všechny ty tisíce fotek, což by, podle mě, Vivian jako umělce ukázalo nejlépe. Nečekala jsem, že se mi na konci filmu všechny kousky poskládají do jedné velké skládačky, věděla jsem, že mnohem spíš poznám jednotlivé díly. A právě proto tenhle počin nechci hodnotit jako kandidáta na nejrůznější sošky a ceny. 3 hvězdičky za Vivian - její příběh, tajemno,fotografie. Plus pro Maloofa, co se - i když možná trochu komerčně, snažil nějaké to tajemno odkrýt. ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky