Kmeny

Rap (E03)

(epizoda)
TV spot

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje třetí odvysílaný díl Rap. Touha překonávat hranice a hlavně limity sociálních tříd, snaha přeskakovat kaskády společenské předurčenosti, lekce češtiny bez doktorátu z jazyka, okázalý konzum jako provokace společenských daností. Přední hudební odvětví dneška jako objekt dokumentárního průzkumu a analýzy životního stylu. Sonda do každodennosti těch, kdo jej ztělesňují a produkují coby zasloužilí i začínající rapeři. Režisér Bohdan Bláhovec pátrá po podstatě současného rapu mezi těmi, kdo mu v Česku dávají jméno. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Rap odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

BlackTom

Kmeny: Orion. Zameranie sa na subkultúru akosi nevyšlo a tak som bol len svedkom šantenia Penerov strýčka Homoboye a neodolateľných backstageových scén. Zhulená transcendentálna vsuvka "Orel vs. můra, život alebo smrť" ma chytila za srdce a dokým si nedám ďalší šluk, nezabudnem na ňu. Ale teraz vážne, od kmotra českej scény som čakal trochu viac než len pár heroických záberov a žvatlania o nepodstatných veciach. Voloďa našťastie potešil šumnými rýmovačkami. JBMNT. ()

Romario odpad!

Co bylo autorovým záměrem v tomto "dokumentu"? Čekal jsem 26 minut nabitých informacemi, místo toho jsem sledoval dvouminutový záběr na Oriona, kterak vybaluje nákup z igelitky, minutový záběr na to, jak věší prádlo na balkóně, jízda autem, kdy se nemluví, kde i samotný aktér zívá nudou a stejně nudný a nic neříkající je i tento dokumentární paskvil. Ostatně zklamáním zatím byly všechny tři díly Kmenů, pod lákavou fasádou se skrývá často jen nuda a neumětelství. Informační hodnota prakticky nulová. ()

petrskoc

Jelikož českou rapovou scénu sleduji v podstatě od jejího začátku, je to pro mě možná trošku srdcová záležitost. Pokusím se být ale nestranný. Myslím si, že je to upocheno správně. Je třeba si uvědomit, že jestli má vůbec smysl točit něco jako Kmeny (teď mluvím obecně o tom konceptu jako takovém), mělo by být v každém jednotlivém díle v této stopáži uvedeno to nejdůležitější a nejzásadnější, co se okolo té určité subkultury děje. Nebudu nyní hovořit o dalších dílech, ale zrovna v Rapu je to přesně tak, jak by to mělo být. Tedy: zcela neoddiskutovatelně tu rap jako takový byl zaset právě v té době kdysi dávno lidmi okolo nynějšího BiggBoss. Orion přivedl k rapu Vladimira a další. To, že je jakýsi "otec" českého rapu je prostě pravda, ale myslím, že ani není důležité zrovna tohle řešit. Důležité je to, jak dlouho tu nynější lidi okolo něj a PSH působí a tvoří a to prostě nikdo nezpochybní. V dokumentu do kontrastu vybraný právě Refew - opět skvělá konfrontace. Je to někdo, kdo z té "smečky" zastupuje mladou krev, ale přesně jak Vladimir recituje během voiceoveru: je to někdo, kdo si svoji slávu musí ještě dobýt a oni tu jsou jen od toho, aby mu pomohli (mimochodem Vladimirova poezie mi tam velmi seděla a dodává celému filmu jakýsi nadhled). Je jaksi nesmysl porovnávat např. Oriona s někým úplně mimo label. Tady totiž nejde o porovnávání, ale o to ukázat, že celý BiggBoss je na naší scéně zcela vyjíměcný úkaz - a kdo tvrdí že ne, ať mi ukáže podobně fungující "rodinu". Není to jen o rapu, je to o knihách, sítotisku (Analog Bros), teď už i o filmu... Tahle skupina lidí tu vytvořila něco, co bude pravděpodobně náležitě oceněno až s odstupem času. Jde o to prostředí, které vytvořili. Na druhou stranu je naprosto jasné, že zde není vše dokonalé - a myslím, že Orion si těmi alkoholovými eskapádami přimo v dokumentu sám naběhl na vidle. Refew taky není svatoušek (tráva apod.). Koncepčně mi to prostě sedí. Lidé mluví o tom, že měly být v dokumentu i jiní interpreti, underground, nové hvězdy na scéně apod. Nemyslím si, že je to momentálně důležité. Pokud je někdo na scéně 5 let a čerpá již z toho, co tu bylo zaseto právě touto partou okolo Vladimira - ať se o něm točí další Kmeny třeba za 10-15 let. Tenhle počin je dílem tady a teď a aby (pokud to vůbec lze) zmapoval aspoň část rapové a hiphopové scény obecně a její historie, musel by ten dokument mít minimálně 2 hodiny. Spíš by muselo jít o celou sérii dokumentů. Bláhovec se s tím popral správně a ač může mít kdokoliv jakékoliv výtky - to, co zobrazil v dokumentu a jaký k látce zaujal postoj, je zcela chladně zobrazující realitu okolo toho, jak to vlastně s rapem v Čechách začlo. A co jiného zobrazit v 26 minut dlouhém dokumentu? Víc se toho nestihne. A ostatní rapeři se můžou jít klouzat, protože Ektor a další newcomeři v těch dobách ani netušili, co je rap. Tím neshazuji jejich kvalitu - zrovna Ektorovy texty a celkově to, jak dělá "byznys" mají úroveň, své publikum si to najde a netvrdím, že je to vyloženě vyprázdněné. Vše ale prověří čas a i Ektor si prostě musí počkat na své Kmeny. Trošku mě mrzí, že se v dokumentu neobjevili např. Hugo Toxxx, James Cole nebo Indy. Tito by se také dali považovat za průkopníky rapu v Čechách. Pak je tu ještě Sifon z WWW, ale ten jde přece jen trošku jiným směrem. Za mě se to povedlo a nevidím důvod k tomu hejtu. Spíš jde asi od lidí, kteří do problematiky tolik nevidí, nemají historické souvislosti a proto mají potřebu srovnávat a přidružovat k dokumentu a jeho obsahu i novodobé interprety, kteří jsou na scéně sotva pár let - byť i s nyní již početnou fanouškovskou základnou a jistou mírou kvality. Jenže o těch to momentálně není. Bude to o nich za dalších 10 či 15 let. () (méně) (více)

Spacecore

Jako dokumentu o PSH a Refewovi (kterej už není členem Biggbossu) bych tomu dal víc hvězd, ale jako dokument o městské rapové subkultuře to nefunguje bohužel. dvě hvězdičky za Oriona, ten mě bavil tady každým pohybem. ()

Jaroslaf

Bohdan Bláhovec pojal tento díl spíše jako pojednání o jednom smutném, zlomeném člověku. O Orionovi. Vidíme si Oriona rovnat prádlo na balkoně, vidíme ho kouřit v parku, vidíme jeho zadumané, někdy až smutné pohledy nikam, vidíme jeho opilecké promluvy v bazénku za svitu měsíčku. Do toho nám Wladimír 518 chvílemi recituje svá moudra. To je podstata repu přátelé. Btw, nikdy nepochopím proč ČT nikdy nepřijala dokument Česká Rapublika. I když slabota tohoto dílu byla zjevná, Česká rapublika by po něm sedla jak prdel na hrnec. (rozhodně víc než posraná 8 mile.) ()

Furmi odpad!

Absolútne sklamanie. Kmeny boli moje najväčšie očakávanie na začiatku roku 2015 a diel rap mal byť najnabitejší kedže tento projekt vymyslel hlavne Vladimír 518 (PSH, raper, autor knihy Kmeny a Kmeny 0) a i ja sám viem o tejto subkultúre zo všetkých asi najviac. Nulová výpovedná hodnota, odraz presného opaku - jedna veľká póza a trápnosť. O vzniku tejto subkultúry v čechách som sa nedozvedel absolútne nič, o Vladimirovom raste na scéne tak isto nie, žiadna minulosť nič, nebolo tam v tých 28 minútach absolútne nič okrem absolútnej pózy, pitia alkoholu a fajčenia trávy. Nato si nemusím púšťať dokument o subkultúrach, to vidím v každej krčme naživo. Starý zlatý Chaozz. 0% ()

Barbuchas

Hm. vím, že jeden člověk z český rapový scény nosí falešný kroksy. škoda, že díl neni aspoň z půlky dobrej jako jeho přechválenej popis. famu na každym rohu. ()

VictorMartel odpad!

Nestydím se, že jsem během puberty hip-hopu docela holdoval, nicméně při vší nevyzrálosti jsem už od začátku rozeznával skladby podle účelu, takže jsem s jistou naivní vážností vychutnával verbálně obratnou Naši věc (Brno) a euforickou atmosféru si navozoval rapem od uskupení Wu-tang Clan, jehož gangsta příběh jsem si ani nepřekládal. Občas jsem si pustil něco z éry lyričtějších výběrů Lyric Derby. Koncerty mě nezajímaly nikdy, bez ohledu na žánr. Nikdy jsem nebyl posedlý osobami (fanoušek), ale vtipem a celkovým účinkem melodizovaného verbalismu. Velmi záhy jsem takřka ze všeho vycítil nadsázku, kvůli níž jsem si pak rok od roku sjel desítky minut klipů, které tento žánr stihl mezitím vyprodukovat, abych se pobavil nějakou novou formou humoru. Ten se postupně vyčerpal a z žánru se stal děda, který kupodivu stále dokáže vyžít, protože hloupé děti dostávají kapesné (a kreditky). Příznivě přijímané lidskoprávně angažované klipy z let 2015-2016 byly už úplná ubohost. Na této scéně, kde mimochodem jedním ze základních prvků žánru je opakující se zastoupení diss-ových skladeb jak napříč klipy, tak celými alby, a vůbec nevypočitatelná kritičnost vůči všemu, se dnes pokrytecky ohrazují vůči nenávisti plnému „čecháčkovství“ s tím, že masa se stagnujícími nominálními příjmy a objektivně se zhoršující životní úrovní je sama vinna svým stavem a například na migrantech si jen vybíjí své frustrace. Žánr vykalkulovaného projevu nenávisti, nenávistí k situaci a k druhým poháněný, pubertu nenávistí očkující a nenávist oslavující žánr se distancuje od nenávisti? Ale no tak. Je snad možné se z historie těch vulgarismů a patetického řvaní vylhat? Hip-hop, který napájel a ždímal konfliktní atmosféru a podporoval štěpení ve společnosti pod praporem revolučně se vymezujícího individua, se dnes bude ohrazovat vůči polarizaci? Hip-hop není žádný životní styl, ale pomíjivost. Ostatně život je mnohem komplikovanější, než aby si na něj kdokoli (natož společnost jako celek) vystačil s něčím tak infantilním. Sub-žánr se pod tlakem komercializace rozhodl propagovat nanejvýš sám sebe a svou nepřesvědčivou versi štěstí. Podle mě je nakonec lhostejné, je-li někdo klasický obchodní „šmejd“, jak se zavedlo označení pro klamavý prodej, a přes blbost a samotu parazituje na důchodcích, nebo dělá-li někdo totéž v případě mládeže. Jedni loví důchody, druzí dolují prémiové kapesné rozmazlovaných harantů, což nakonec v případě koncertů platí napříč žánry. Pokud tedy taková hvězda například pro kompetentnost svých rad ohledně integrace argumentuje výší svých daní, navázaných na tento model výdělku, je to absurdní, protože jak „muziku“ s uprchlíky, tak její „muziku“ financuje vlastně ta nešťastná hloupá masa „čecháčkovských buranů“, odbývajících své potomky reálnému zázemí neúměrnými penězi a mediálním diktátem naočkovaným schvalováním všeho vyhroceně liberálního. Nadto permanentní zdůrazňování dualismu „úspěchu“ a „neúspěchu“ je mediální pseudoproblém, jehož probírání se stalo osudovým námětem právě oné třídě, která si legitimitou své sociální působnosti není zřejmě jistá, přičemž nutno dodat, že oprávněně. Většina z té „neúspěšné“ masy si otázky po tom, proč nejsou kosmonauty, právníky, burzovními makléři, oslavovanými popovými striptérkami atd., vůbec neklade a jak ji znám, po ničem takovém ani netoužila: naopak je přesvědčená o vyšší, než dnes oceňované míře podílu svého profesního příspěvku na našem obecném hmotném blahobytu a přirozeně nedůvěřuje stávajícímu imbecilnímu dělení peněz a moci; tato většina nikdy nechtěla diskutovat v parlamentu, provádět složité kalkulace právní, výpočetní, technologické nebo ekonomické dialektiky, nechtěla stát na stupíncích vítězů toho či onoho sportovního klání, chtěla jen obyčejně žít tak, aby jí do toho nikdo příliš nemudroval a nebičoval ji (zleva i zprava) svými intelektualistickými, nebo ještě hůře: pseudointelektuálními požadavky. Že se masa zlobí na hip-hoperovo debilně navržené dětinské vozítko a jeho syntetickou kamarádku pro tento nebo příští bulvární měsíc, není nic než arogantní mediální sebeklam dosud nedozravšího starce, nepřetržitě žijícího těmito infantilními dilematy. () (méně) (více)

Fifer

Zatím nejlepší díl. Je asi pravda, že kdo o rapu nic neví, tak na to může mít jinej pohled. Můj vztah k rapu je ale taky specifickej: Mám rád Kata, Sifona(WWW jsou nej!) a pár starých válů od PSH. Ten ego-testosteronový rap, kterej maj tak rádi Orion,Vladimír či Hugo Toxx, je mi akorát k smíchu. Proto jsem rád, že Bohdan vybral i jiné texty než ty tradiční(já a moje crew, já jsem nej a vy ste nuli atd.).Vladimírovy komentáře formou "deníkového rapu" jsou skvělý. Líbí se mi víc než většina věcí z jeho desek. Ten mladej cikán byl super, kolísající kvalitu textů vyvažoval opravdu mistrovkým flow. Znovu, tak jako u hooligans, to nemá být portrét scény, ale zachycení atmosféry. Příprava na koncert, párty, chvíle samoty. Jsem strašně rád za tu pasáž s Nike. Mně se tahle skrytá reklama hnusí (vtipný je, jak ten týpek říká: "Musí to být autentický! "Ano, to je desně autentický, když si domluvím kontrakt s Nike a musím dostat do svýho klipu jejich boty. So fucking real :-) ), ale zase musím smeknout, že to tady kluci na férovku přiznali a nebáli se to ukázat na kameru. Zároveň to vnímám jako Vladimírovu obhajobu samotného projektu Kmeny, které jsou zase sponzorovány Budvarem a Yinachi. Vladimír zkrátka říká:Jo, podle tebe jsem se zaprodal, ale já to tak nevnímám. Je to moje cesta a seru na to, že tebe to sere. Zdejší komentáře jsou úplně mimo. Všichni jsou tady evidentě experti na hip-hop a hlavně by mohli přednášet na katedře filmových studií o dokumentaristice. Ale evidentně neznají jiný typ dokumentu než portrét a všechno ostatní je pro ně špatné homevideo. To je tak, když ze sebe někdo dělá experta v oboru, kterému vůbec nerozumí. A to říkám jako člověk, který si o sobě rozhodně nemyslí, že je znalec dokumentarních filmů. ()

herák odpad!

já nevim..celý kmeny mi přijdou jako docela dobrej nápad, ale tak debilně zprasenej..obrázky pro kamarády a známý účinkujících..už ty knihy byli spíš jen obrázek pro zasvěcení nezasvěcených a televizní zpracování?no to si snad děláte prdel..kurva hip hop sem rád míval, stejně jako fotbal a punk (další díly sem ještě neviděl) ale tyhle dokumenty mi nedali vůbec nic..kromě těšení se na další cenu za punk, bandu ožralejch kreténů jedoucích na zápas a ze zápasu..nesmím zapomenout na suprakčně natočený bitky na telefonu dohledatelný na internetu a skládání prádla a prodávání bot v klipech..fakt na tohle dal někdo peníze?a nejvíc mě sere že sem stejnej debil jako ten člověk co to financuje, protože by to moho vypadat že mě to zajímá, když na to furt ještě koukám ()

Olík

"Ja som MC Erik a to my microphone a ten kdo nechce veriť tem je z toho von".......ha, ha, ha. Tak tady vůbec netuším, co chtěl básník svými rýmy sdělit a přitom vzhledem k osobnosti Vladimíra 518 jsem čekal stěžejní díl celé série. Když už se rapující díl tak nějak celý točí kolem labelu BiggBoss, tak bych doporučil větší prostor pro Orionovu lidovost na úkor X-kmenově všehomíru. ps: Neznalému, jenž se blíže seznámit s tématem, bych spíše doporučil Abrhámovu Českou RAPubliku. ()

Hezzy

Velké zklamání. Čučet 26 minut na ožralu/vychlastance/povaleče Oriona? Díky, nechci. Jediné plus jsou Vladimirovi "básně". Navíc nevěřím, že se neinformovaný divák po dokoukání něco dozvěděl o rapové subkultuře. Kde je například Kato, který je daleko zajímavější než Orion, jenž má nejlepší léta za sebou? ()

GTS_PUNK

Keďže rap, hip-hop a ich odnože vôbec nemusím, bral som tento diel len ako niečo, k čomu môžem teraz napísať svoj názor. Ak sa niekomu táto "hudba" páči, nemôžem mu ju zakazovať, ale takisto by ju v dnešnej dobe nemusela mládež pchať úplne všade. Najväčšia sociálna sieť je týmito básničkami vloženými do počítačom vygenerovaj hudby zaplavená, a na scénu každoročne príde niekoľko nových interpretov produkujúcich tento hudobný žáner. Na to, okrem života akéhosi Oriona, poukazuje aj táto 26-minútová sonda. Vzostup mladého rómskeho chalana na pódia klubov, spievajúceho o tom ako sa s ním život nemaznal. Aby som nebol k rapu len kritický, treba podotknúť, že niektoré z textov rapových skladieb sú napísané veľmi dobre. Bohužiaľ, sú len zakomponované do zlého hudobného žánru. Ak by sa objavili v rockovej či metalovej skladbe, mohla by z toho byť vskutku zaujímavá a počúvateľná záležitosť. Kmeny: Rap týmto spôsobom však iba ukazuje, aké "problémy" majú interpreti medzitým, než zas a znovu naplnia klub adolescentami, ktorí sa sem prišli zbaviť akejkoľvek súdnosti. Nie veľmi záživná polhodinka, podpriemer bez niečoho nového, čo by sa človek mohol dozvedieť. ()