Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje jedenáctý odvysílaný díl Hipsteři. Bohémové současného digitálního světa, kteří se snaží stát nad konzumní společností. Pravdu často hledají na jednom ze svých oblíbených blogů a svou identitu korigují podle trendů. Zároveň se u toho tváří, že je trendy nezajímají. Z Prahy by nejraději měli volnomyšlenkářský Berlín, ale přesto jde o kmen, který se obejde bez ideologie a přesně vymezených hranic. V módě kombinují trendy posledních šedesáti let a poslouchají kapely, které nikdo nezná. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Hipsteři odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

(více)

Recenze (65)

bubun odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Líbí se mi to květinový zátiší." -"Máte super hodinky." - Jsi spokojená, rybí žárovko? - Tak mám dojem, že se v tom, hipsteři, nějak ztrácíte... Musím souhlasit s Jaroslafem, taky jsem se docela nasmála, např.když ta slečna obdivovala shluk pokojových kytek v květináčích, ale celé je to cekem vtipné. Zwanzig Herz. ()

Marze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Přiznám se že poprvé jsem se se slovem hipster vážněji setkal na kajacích s Poláky v Polsku na překrásně klikaticí se říčce Wieprže tekoucí do Baltu, když mi mladá polská kamarádka řekla, že moje děravé boty jsou "hipsterské". Hned potom jsem si zjistil, že hipsteři jsou prý bohatí lidé, kteří bohatství na sobě nedávají znát a žijí si po svém. Přesto jsem se musel po začátku sledování tohoto dokumentu musel podívat do Wikipedie, kdo to ti "hipsteři" vlastně jsou. Je zde: "Jedná se o osobu ve věkovém rozpětí dvacátníků a třicátníků, která si zakládá na tom, že je nezávislá v myšlení, odívání i případné tvorbě. Často přejímá nejnovější trendy v hudbě, módě i dalších kulturních aspektech. Díky tomu je tato subkultura názorově i vzhledově konzistentní.". jako nejvýstižnější a nejvtipnější vysvětlení povahy hipsterů považuji slova mladíka hned v úvodu: "Já nevím co to je dneska hipster. Hipster je člověk , který volí Karla Švancenberka, nebo chodí do Krymský jako? Kdo nosí kšandy a plnovous? To jsou takový schéma, klišé, z kterýma já nechci nic mít". Mimochodem do Krymské ulice v Praze na hranici vznešených Vinohrad a dělnických Vršovic za kulturou chodím také. ()

Reklama

Koryntos odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ó mein Gott, já se mám. Právě jsem zjistila, že v 9 letech jsem patřila k hipsterům, nevědíc o tom jak jsem in jsem si vždy v té asexuální šusťákovce připadala jako idiot a já vlastně byla kjůůůl. Děkuji tvůrcům pořadu, nevím jak jsem bez tohoto zjištění mohla celý život vůbec žít. Je to kryptofašistickej buržoázní škvár. Slečna s bakelitovými brýlemi by mohla z fleku dělat nástěnkářku, mužské osazenstvo, které je tak cool v Práglu, by zapadlo mezi vidlácké joudy, na každé druhé vesnici, no a slečna v šusťákovce, jakmile se o ní začne snažit týpek z nějaké jiné subkultury, tak přeřadí klidně k náckům, když její milej bude fakt boreček. Nejlépe to vystihl ten pán, který říkal, že za mlada byl mánička, ale že to už odfoukl čas. Tak nějak mi přijde, že někam radikálně patřit je výsadou mládí, časem z toho převážná většina vyroste. Tedy teď myslím hlavně tu vizuální stránku. Názory si buď udržíte, nebo holt zjistíte, že jste byli fakt idioti a že pravda je někde jinde. Také jsem byla za mlada radikálnější, teď už jsem radikální jen tím klapáním hubou. Příklad: Kdyby Hipster z videa dostal, vzhledem ke své inteligenci nabídku na místo vrcholového manažera v nadnárodní firmě, opravdu by tam přišel oblečený, jako vesnický burda? Př. 2. Použiji (mého milého Kulyka) Za předpokladu, že Kulykovi vlivem postupného stárnutí organismu vypadají vlasy ( nebude mít to své roztomilé čírko, se kterým samozřejmě vypadá vela šukatelně) a bude mít holou lebku, tak to také neznamená, že se hned od dalšího dne dá k náckům, bo bude pankáč srdcem navždy. Vždy si pojede ten svůj beat, no ni voe. Jak vždycky říkávala moje matka: ,, Kdybys radši koukala na to co máš v hlavě, než na hlavě." Nevím jestli to u hipsterů jde, bo jak se říká. ,, Kde nic není, ani smrt nebere." Kde zůstala kreativita ducha, hm? Nůdlofffku, by si ten apartní štramák jistě zvládl doma vyrobit i sám, slečně bych i 5 korun na vodovky přidala, aby se mohla začít kreativně rozvíjet a slečně modelíně pošlu epesní vaťák z naší půdy, to je teprv kousek pro fajnšmekry a co na to Jan Tleskač? Dodatek k dodatku pro RedAKa. S tím lepším vkusem i u bezdomovců, máš recht. Dneska jsem potkala mého oblíbeného lineckého bezdéčka a co nevidím nové na dálku zářící modré sportovní Nike botasky, které dokonale ladí s jeho sportovním dress codem, před 3 rokama, když jsem ho poprvé viděla jsem si myslela, že ten typos jen trénuje na nějaký výlet na severní točnu. Jestli chcete vidět super hipstery, dostavte se v pátek, či sobotu večír do vepříkovské knajpy. Tam uvidíte hipsterů, kteří ani netuší, že jsouc hipstery. ()

Mr.KarlAdler 

všechny recenze uživatele

Myslím, že to pan Látal dostal, kam měl. Nechal dojít lidi k vysvětlení podstaty toho - proč a s jakým cílem to dělám. Ve výsledku je tam celkem prázdno, a ani se není čemu divit. Svou vymezeností si masírovat ego sobě i mezi sebou navzájem Až se nakonec přijde na fakt, že většinová populace se vymezuje a má potřebu se vymezovat. Jenom to tam nezaznělo na plnou hubu - že jde vlastně tak trochu dost o mainstream (stačí se rozhlídnout po ulici). Závěrečný Chinaski perfektní. ()

M.Niccals 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hipsterství samo o sobě je tak neurčité, že tvorba dokumentu o tomto tématu musí zákonitě stát a padat na této neurčitosti. Ale místo toho se tvůrci zaměřili na tu nejpovrchnější stránku věci. V dokumentu vidíme několik lidí, kteří by se spíš dali zařadit mezi pozéry, než mezi hipstery. Co dělá hipstera? Jsou to hadry ze sekáče a k tomu co nejšílenější jejich kombinace? Nebo snad brýle ray ban, raw-vegan-fair strava a pseudointelektualismus? Scéna, kde dívčina uvažuje zda je shluk květináčů umělecká instalace nebo jen prostě náhodný shluk květináčů, je opravdu vypointovaná až na doraz (a dost možná jde jen o kouzlo nechtěného). Sám sebe nepovažuju za nic, ale pokud bych měl k nějakému směru mít blízko, byli by to právě hipsteři. Ale asi ne tihle hipsteři. Podstata hipsterství přece neleží v těch hadrech ani v nekonečném čtení Sartra či Hesseho aniž by člověk vůbec rozuměl, o čem to vlastně je. Podstata hipsterství je v tom myslet jinak, nově a svěže, a především VĚDĚT proč si to myslím a proč to dělám. A ne ze sebe dělat pitomce nebo někoho, kým nejsem. ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama