Kmeny

Thrash metal (E15)

(epizoda)

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje patnáctý odvysílaný díl Trashmetal. Historie kmene Trashmetal se píše od přelomu 70. a 80. let. Tehdejší Speed metal ovlivněn především prvky Hardcore Punku za sebou později nechává mnoho klenotů v podobě dnes již klasických alb od Slayer, Anthrax, Exodus ale i Sepultury či tuzemských Debustrol. Thrash zároveň vytváří podhoubí pro Death a Black Metal. Nové vlivy se však netýkají pouze hudby, uvnitř kmene, už to není jenom o kůži a křiváku, ale k džísce se berou taky bandany, surf shorts nebo truckerky se zvedlým kšiltem. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Trashmetal odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

redsparrow odpad!

Nechci se zastávat metaláků. Fakt, že poslouchám něco jiného je uplně vedlejší. Mám ale odvahu tvrdit, že takový "dokument" bych dokázal natočit taky. Jednoznačně nejhorší díl. ()

joywork odpad!

Kmeny se měly točit před 30 lety, kdy tu opravdu nějaké subkultury byly - androši,pankáči, metalisti a depešáci. Thrash metalisti se nikdy nevymezovali vůči ostatním metalistům, takže o nějaké subkultuře tu nemůže být řeč. Tehdy před rokem 1989 to opravdu žilo, být metalistou tehdy mělo nějaký obsah, byla to vzpoura mládí proti starším generacím, debilní hudbě v televizi a proti systému. Dnes je to jen hudba, jedna ze stovek druhů zábavy dnešních mladých, nic víc, nic míň. Proto taky tak bezradně vyznívá tento dokument, není totiž o čem točit. A způsob jakým to pojal Petr Hátle, tak to je neštěstí. Toto se vůbec nedá nazvat dokumentem, protoře jsem se NIC nedozvěděl. Odpad. P.S. : Pokud si někdo chce udělat obraz minulých let o subkultuře metalistů, či chcete li thrash metalistů, stačí si pustit a přečíst text písně od Arakainu - Princess. ()

xentrixx

V podstatě stejné vyznění jako u dílu Punk. Opět se zde bez nějakého pitvání nabízí současný obraz jedné, kdysi neskutečně energické a dynamické scény. Jak už to kdosi napsal níže, ke konci osmdesátek byl metal ventilem všeho toho zmaru, který tehdy mladým dospívajícím nenabízel nic jiného než 2 příšerné televizní programy, Míšu Davida, tesilky a dřevěný skateboard Esarol. Mít bundu s nášivkou přes záda, placky a pyramidy, to byl neuvěřitelnej úlet a je pochopitelné, že to bylo zanedlouho skoro masovou módou. To příjemné mravenčení, když si člověk domů donesl kazetu s padesátou kopií padesáté kopie nahrávek skupin s šokézními názvy - Bulldozer, Exumer nebo Destruction a čekal, co za šílenost z toho v molitanových sluchátkách vyleze. Ta radost z toho, že se podařilo sehnat jeden jediný výtisk časopisu Metal Hammer...čekání na Triangel s Kladivem na čarodějnice, na Větrník a Gung-Ho v rádiu...ta zkušenost je prostě nepřenosná... Thrash metal 2015 kondenzovaný do portrétu dvou kapel je už naprosto "far-cry" story. Drive a zběsilý puls jsou ty tam, čiší z toho melancholie, útlum, vyšumělost. Debustrol, to je stárnoucí pes, co se marně snaží dohonit svůj chvost. Dávno už nevyvolává les hrozících ukazováčků, pecky typu Údolí Hádu nebo Protest znějí poněkud unaveně, klasická výzva k flatulenci je jen trapným reliktem. Ti kluci z kapely Exorcizphobia sice hrát umí, nicméně se prostě nemůžu ubránit pocitu, že už to není jaksi ono. Že je to vše jen jako na oko, na efekt, neautentické...a nezachrání to ani ty stylové retro džísky se spoustou nášivek..Ono se stačí třeba jen podívat na fotografie dnešních a tehdejších kapel. Nemůžu si pomoct, ti týpci v 80. letech prostě vypadali mnohem víc grázlovsky, nespoutaně a provokativně, a přitom mnohým z nich k tomu stačilo mít jen ožvejkané triko bez rukávů, orvané džíny a ochozené adidasky...Dvakrát do téže řeky se prostě vstoupit nedá a tenhle snímek to, myslím, docela dobře ukazuje... ()

Mikvinde

Souhrn těch nejprofláklejších stereotypů z pohledu zastánce starých pořádků z let osmdesátých. Co jsem to konzultoval s členy a sympatizanty jiných subkultur, dopadlo to podobně, jen přehled povrchních klišé. ()