Lumière & spol.

• Francie Lumière et compagnie (více)
Povídkový / Dokumentární
Francie / Dánsko / Španělsko / Švédsko, 1995, 88 min

40 režisérov z rozličných krajín sveta dostalo možnosť nakrútiť krátke filmy kinematografom, ktorý používali bratia Lumierovci - prví priekopníci moderných dejín filmu. Tento dokument vznikol pri príležitosti stého výročia existencie filmu ako spoločenského fenoménu. (Merggie)

Davej

LFŠ 2009 Očekával jsem, že si současní režiséři s padesátisekunodvým prostorem pohrají a ukáží nám, co všechno se v krátké době a s danými omezeními dá stihnout a ukázat. Přeci jen Lumiérové byli průkopníci a film a jeho možnosti pouze objevovali a oni jsou už někde jinde. O sto let jinde. Tak proč komponují mnozí z nich bez nápadu téměř statické obrázky? Těšil jsem se na minipříběhy, ale dostal jsem třeba přehled zpráv- ano, pane Haneke, je to "vtipný nápad", zopakovat to, co děláte vždycky, ale taky jste si mohl dát trochu záležet, právě na vás jsem se těšil.... Takže mi z celé půlky, po kterou jsem v kině vydržet, v hlavě utkvěl jen vtipný alžírský snímek o pánovi, který si před kamerou natáčí knír....Takže zajímavý nápad, dejme tomu pocta, ale kdo se na to má hodinu a půl dívat? Co dát za sto let příležitost filmovým studentům, jestli ještě nějací budou? ()

boro123

Nehodnotím ani tak filmy samotné, jako celkovou koncepci snímku. Vše je poněkud zmateně uspořádané, na diváka se valí jeden krátký snímek za druhým bez toho, že by režiséři objasnili proč natočili zrovna tohle. Místo toho dávají nijaké odpovědi na nic neříkající otázky typu: Proč točíte filmy? Nic jiného neumím... ()

Ixbalanke

Je zvláštní, že když se něco točí na "bednu", tak to hned vypadá o 100 let starší. Mnoho snímků je tu založeno především na dojmech, pocitech z toho co vidíte a samozřejmě podpořeno autoritou toho, kdo to točí. Je to jako by si velcí režiséři "hráli". Vše je dovoleno. ()

sona123

Nezbývá, než souhlasit s Lynchem, taky se ráda nořím do jiného světa a ztrácím se v něm. A ten barevný a s efekty je samozřejmě poutavější, než byl ten představený bratry Lumièrovými. Ale pocta vzdaná jim těmi známými dnes, to je samozřejmě povinnost pro fanoušky, někdy úsměvná, někdy - pro mě - nudná, naštěstí krátkometrážní, ale rozhodně neotřelá. Líbil se mi třeba Jacques Rivette - to bylo veselé a taková ta klasická groteska. Cédric Klapisch: pro mne znovupoznání, jak je hudba ve filmu důležitá. Yusuf Shahin: to už byl film! Hallströme: styď se! Costantin Costa-Gavras: dokonalé! Co autor, to nápad a často originální! Rozmanité a zajímavé. ()

simply

Ze 40 jsem jich viděla 37 (na youtube), jako celek se to těžko hodnotí, protože jsou to filmy nevyrovnané. Avšak nejvíc mě zasáhl David Lynch a jeho depresivní snímek a taky Wim Wenders. ()

isla

no,videla som to vsetko a musim povedat,ze taketo projekty by sa mali diat castejsie...vela krasnych napadov vratane jednoho ako vystrihnuteho z klipu sigur ros...uzasne ()

Mukunda

Jako pocta filmu? Pocta Lumierům či jejich technologii? Nevím. Některé obrazy (lepší název mě nenapadá) se snaží přinést zásadní myšlenku, šokovat či jinak důležitě ukázat svou chvilku s unikátním přístrojem, zpravidla se to ale nedaří. Jiné obrazy jsou prostě jen banální a zdá se, že tak byly i zamýšleny. Některé obrazy potěší vtipem, jiné potěší vizuální stránkou, která i s tak starým strojem jde vykouzlit. Zde více než jinde se ukazuje to, že hlavní je ten nápad. A rýpnu si - zde na čsfd se mi zdá, že většina hodnocení tohoto snímku se zakládá na jednou či dvou těchto obrazech, což je ovšem jednak nezodpovědné a hloupé, jednak ohromně zavádějící a film je dle mého tak velmi nadhodnocen. Když jdu do galerie, také se nepodívám jen na jeden obraz, na základě kterého pak doporučím výstavu ostatním. Jinak se mi líbilo dílko Gabriela Alexe - nápad, Konchalovského obraz mrtvého zvířete právě pro vizuální stránku, Schatzbergova bitva o odpad byla vcelku vtipná a poslední - Angelopoulusův Odysseus splnil nápad, vtip i vizuální stránku. Ostatní bohužel docela prošumělo, proto také jen tři. Jo a ještě jedna věc - málem jsem zapomněl na ty rozhovory s režiséry. To mě zklamalo docela dost, podobně jako u snímků samotných i zde se na otázky jako "Proč točíte?" nebo "Proč se účastníte tohoto projektu?" a "Je kino nesmrtelné?" odpovídali rádoby složitě, filosoficky, ale jen hrstka z nich odpověděla doopravdy zajímavě a od srdce. ()

spacylemon

U minutových filmů rozhodně záleží na nápadu a ne každý z řežisérů opravdu dobrý nápad měl... ale i to by se dalo krásně přežít a užít, nebýt těch únavných film-o-filmových vycpávek a neuvěřitelně pitomých, zbytečných a nesmyslných otázek, kladených režisérům..... nakonec jsem to (napodruhé) zkusil přeskákat jen na ty samostatné filmíky a musím říct, že film, skládající se jenom z nich bych bral všemi deseti! A to přesto, že opravdu mi něco dali jenom Axel (duel), Miller (váha), Rivette (brusle), Van Dormael (mentoši), Yimou (Nirvana), Pintilie (vrtulník), Lelouch (historie filmu), Ouedraogo (krokodýl), Chaine (pyramidy), Klapisch (polibek), Schatzberg (popeláři), Konchalovsky (zdechlina), Lynch (vražda), Angelopoulos (Odysseus)... btw. vážně mě fascinuje, že se najde tolik lidí, schopných hodnotit 88 minut dlouhý film po shlédnutých 52 sekundách a vůbec jim to snad ani nepřijde divné... :P ()

Lurtz37

Zjevná nevyrovnanost mezi jednotlivými příspěvky (jak filmečky, tak prostřihy a odpověďmi), což se tu zmiňovalo několikrát a já s tím souhlasím, ovšem vůbec mě to neruší. Ano, mohl se vybrat jen zlomek režisérů, více se zaměřit na přesah a udělat z toho mimořádné dílo, takhle jde "pouze" o zajímavou a stále důstojnou vzpomínku na bratry Lumièry. Jsem velmi rád, že jsem to viděl, a nepochybuji o tom, že se k tomu ještě někdy vrátím, nejlépe s nějakým extra komentářem od přizvaných režisérů, je-li něco takového k sehnání. Mj. je zajímavé pozorovat, jak s nabídnutou šancí každý z režisérů naložil. Jestliže divákovi připadá něčí příspěvek méně hodnotný, neznamená to dle mého automaticky minus při hodnocení Lumière & spol. Pár konkrétnějších poznámek: 1) klasicky mě baví Haneke, nejvíce znásilnil myšlenku na práci s obrazem a šel čistě přes obsah, zcela jednoduše, ale mělo to hlavu a patu a jasný záměr, jelikož jde o jednu ze čtyřiceti minutovek, tak si to může dovolit, jako jeden z pěti by to nefungovalo; 2) nejsilnějším okamžikem proslov Jošidy; 3) Chahine zaujal; 4) Corneau byl zábavně jinačí; 5) Schatzberg obrazově i obsahově dobrý, opět je v jednoduchosti síla; 6) Lynch si jede svou, což je dobře. ()

muti

no dobre, o com to vlastne bolo? predobraz serie Masters of Horror s nazvom Masters of boredom? pekny plan natocit minifilmik s prvotnou kamerou 52 sekundove dielko, vynasobene poctom reziserov a prespikovane interview otazkami typu "is cinema mortal?" ak mate vztah k vasinou francuzskym rezierom a chcete vediet preco tocia filmy a aky je ich nazor na buducnost filmarcenia v par vetach, tak si tento dokument pozrite. ale inak neodporucam, je to prakticky bez deja, je to skor statisticky dokument o nazoroch 40. reziserov a postupne kladenie otazok dalsim v rade. kto su, co natocili a cim sa zasluzili vo svete filmu je len na vas, nedozviete sa k nim nic. mnohol uzivatleov tu hodnoti predovsetkym Lynchov kratas, ale co ten zvysok? nezaujal? takze tak... ak si teda chcete pozriet Lyncha, zapnite si youtube a usetrite si kopu casu. suhlas s: MartinezZ ()