Vlasovci

(TV film)
  • USA Vlasov's Army (festivalový název)

Dokumentární film Vlasovci představuje první český pokus o objektivní zpracování jedné z nejkontroverznějších kapitol druhé světové války. Přichází s popisem dramatu uvnitř celosvětového válečného požáru, ale především hodlá předstoupit před diváka s ambicí nabídnout dosud neznámé příběhy, nepublikovaná svědectví a nezveřejněné archivní materiály. Těžištěm dokumentu je líčení posledních dnů Vlasovovy armády a jejího účinkování za pražského povstání v květnu 1945. Film hodlá konfrontovat tvrzení předkládaná oficiální ideologií. Vedle samotné účasti Vlasovců v pražském květnovém povstání se tvůrci hodlají zaměřit na jejich následný rozkol s povstalci a pokus dostat se pod ochranu Američanů. Zaměří se také na osud generála Vlasova – jeho dramatické zajetí, inscenovaný soud a popravu. (oficiální text distributora)

yvona odpad!

Ve 44. se Vlasov podělal, když viděl, že Němci dostávají na prdel. "Přehodnotil" situaci tak, aby z ní ještě něco vytřískal (boj za samostatnost národů) , přešil uniformy a běžel se vzdát Amíkům. „Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou.“ (George Orwell) To je celý. ()

anitae

Opravdu povedený dokument obsahující pro mě hodně nového, třeba i to, že vojáci byli stříleni přímo na Olšanských hřbitovech :( 4* ()

Saxos

Další z dokumentů potvrzujících, že 2. světová válka neproběhla tak, jak je uvedeno v učebnicích dějepisu. ()

jauahaoas

Pokud by nevznikl komunismus, který byl manifestem chudých proti vykořisťování dělníků, hlavně v Leningradských továrnách na výrobu zbraní a střeliva, proti šlechtě v Rusku, nemusely by být tyto zvěrstva včetně 2. světové války, genocidy na obou stranách, jaderné války v Japonsku, studené války a možná i dnešní války na Ukrajině. ()

docno

Toto je jedním z mála důvodů, jež opravňují existenci dokumentární tvorby na ČT. Snad tímto konstatováním dostatečně vyjadřuji názor na "Vlasovce". za mě 5* ()