Zóna A - Útok na špicu hitparády

Krátkometrážní / Hudební
Československo, 1989, 4 min

Peter Schredl

Jara.Cimrman.jr

"Ak chcete peniaze a veľa slávy, zahoďte česť aj svoje ideály." Já zase tak moc peníze nepotřebuju a na špičku hitparády útočit nehodlám, takže si svou čest i ideály mohu zachovat. A patrně si je zachovali i chlapci ze Zóny A, neboť jsem nikdy nebyl svědkem jejich hitparádového vítězství. Když jsem Útok na špicu hitparády zaslechl poprvé ve snímku Iba deň, tak jsem byl naprosto nadšený a to nadšení mi zůstalo dodnes. Ten klip samozřejmě není nic moc, ale je jedním z prvních punkových počinů a pro mne má v sobě strašně moc nostalgie. A to samozřejmě nemluvím jen o maďarském kloubovém autobusu značky Ikarus 280, kterým se kapela vydala na cestu za slávou. ()

MM_Ramone

"Útok na špicu hitparády" je jedna z najznámejších skladieb slovenskej punk rockovej kapely Zóna A. Vznikla ešte pred rokom 1989, teda v dobe totalitného socialistického režimu. Autorom hudby je gytarista Leďo a text napísal spevák Koňyk. Prvý krát som túto pieseň počul z ich zašumeného, nekvalitne natočeného dema. Potom sa objavila na prvom oficiálnom štúdiovom albume "Potopa" (1990) a o niečo neskôr vydali Zóňaci rovnomenné, spomienové CD - Útok na špicu hitparády (1994). Dodnes ju hrajú na svojich koncertoch. Zároveň je to song, pri ktorom som prvý krát videl chalanov zo Zóny A vo videoklipe. V postkomunistickej slovenskej televízii museli vtedy poriadne čumieť, čo za týpkovia im to tam napochodovali. Punk útočí; začína punkový "Útok na špicu hitparády". http://www.youtube.com/watch?v=Ij8_gzwuhQs ***** ()

Karamanlis

Rezká a chytľavá skladba, ktorá ma ani po vyše štvrťstoročí od svojho vzniku nikdy nenechá chladným. S úsmevom si spomínam na to, ako ju som ju prvýkrát počul a videl v rámci hudobnej relácie Triangel. S údivom som civel na to, že čo za výstredné indivíduá to tam zase zaradili... to boli v podstate moje prvé kontakty s punkom, ktorý som si zanedlho nato obľúbil. ()

corpsy

V tej dobe by sa s týmto v ČSSR na špicu hitparády nedostal nikto, aj keby boli súdruhovia v stave blaženosti. Videoklip je ale o niečo menším kvalitatívnym produktom, ako song. ()

Jello Biafra

"Chceme mať peniaze a veľa slávy, chceme sa dostať na špicu hitparády, dajte nám možnosť rýchlej kariéry, veď my sme šanca budúcej éry." Dá sa povedať že sa jedná o prvý oficiálny punkový klip, ktorý bol vysielaný v televíznej relácii Triangel. Stará hitovka z dôb kedy Zóna A hrala v silnej zostave: Koňýk, Leďo, Braňo Alex, Ozi a vydávala jeden hit za druhým. Úplný opak toho, čo je Zóna A dnes - kapela za zenitom, ktorá žije zo starej slávy a už 10 rokov nevydali jediný radový album. Osobne je mi za starou dobrou Zónou občas smutno. ()