Ľúbostný príbeh nešťastnej lásky odohrávajúci sa v období ideologického uvoľnenia medzi 2. svetovou vojnou a nástupom komunizmu. Do malého juhoslovenského mesta prichádza vážený staviteľ Hampl so svojou mladou manželkou Naďou. Jej pozornosť zaujme rovnako mladý učiteľ Daniel Orešanský, na ktorom nedobrovoľná účasť vo vojne zanechala jazvy. Naďa je spočiatku rozhodnutá nepodľahnúť Danielovej charizme, no horúce leto a božská vôňa rozkvitajúcej agávy jej rozhodnutie komplikujú. Keď agáva po tridsiatich rokoch konečne zakvitne, Nadino úsilie je načisto zmarené... (oficiální text distributora)

mira007

Slovenský dobový ( rok 1947) jednoduchý letní film s dobrými hereckými výkony, volně pomalu plynoucí , solidní retro, jenže do doplynulo do konce, který tomu při určité toleranci hodně ubral na hodnocení. Kňažko a Geišberg herecky koncertují a velmi se mi líbila i Katarína Šafaříková, nejen proto, že se tu ukáže nahatá. ()

Wargoo

P!čovina bez uceleného deja ! A koľkože sa písal / tvoril tento scenár ??? Autor radšej nech je ticho, a prezentuje to ako jednodňový záblesk... Ach, what a waste of time ! 1* za Šafaříkovú a jej podobu s Alexandrou Breckenridge. 11,202% ()

ujovana odpad!

Najhorsie na tych filmoch je to, ze ked sa niekomu nepacia bude oznaceny za diletanta co nerozumie vysokemu umeniu, dialogovym inotajom a hravym provokaciam, ktore reziser pouziva. Mne to prislo ako projekt, kde si skupina zasluzilych umelcov zmyslela podojit rozpocet rtvs a audiovizualneho fondu, zaspominat si na stare casy a popritom ocekovat kozy mladych slovenskych heeeeereciek. Ale treba najst aj pozitivnu stranku, ktorou bolo to ze som neprispel dvakrat na tento blud aj navstevou kina. Sulaj sleduje Jakubiskovu cestu. S pribudajucim vekom kvalita filmu dole a rozpocet filmu hore. ()

darkphoenix

Pociťujem smútok. Úprimný smútok prameniaci zo skutočnosti, že v dnešnej dobe ešte vznikajú filmy ako je tento. Môj smútok však nepochádza zo zarytého hejterstva domácej filmovej produkcie, práve naopak, na film som šiel s chuťou, dúfajúc, že ma prekvapí tak ako sa to v posledných rokoch podarilo zopár slovenským filmom. Avšak opak je pravdou. Agáva trpí devastujúcou nekonzistentnosťou a nesústredenosťou, oplýva postavami, ktorých správanie a motivácie sú často absurdné a hlavne filmovým jazykom, ktorý sa nesie na hranici nonsensu. Pán Šulaj je možno zaslúžený umelec minulých generácií, v réžii sa však naprosto stráca. Agáva nie je len absolútne roztriešteným filmom, je to film, ktorý nefunguje ani v tých najzákladnejších veciach. Jeho postavy sa vám nestanú blízkymi ani na chvíľu, ich príbehy, konania či motivácie sa vám nestihnú vryť pod kožu a ich osudy vám budú viac-menej ľahostajné. Ústredný príbeh Nadi a Daniela je často prerývaný nepodstatnými, často trápnymi a herecky teatrálnymi vsuvkami, ktoré nemajú zmysel pre ďaľší dej a už vôbec sa im nedarí autenticky zobrazovať malomestskú sociálnu drobnokresbu. Mikropríbehy vnuka, miestneho opilca a mnohých ďaľších zbytočne podporujú nesúrodosť filmovej narácie, ktorej tu je ostatne už tak pramálo. Hlavné postavy sa od počiatku chovajú prehnane literárne, ako zvláštne sochy z akejsi neznámej kultúry, ktoré nevedia očariť, ani pobaviť a nie to ešte sprostredkovať emócie. Ich dialógy sú buď nechutne košaté a neuveriteľné, alebo absurdné a nemožné. Katarína Šafaříková je v dobových kostýmoch krásna a jej srnčí pohľad taktiež , avšak jej zacyklenosť v prehnanej a neustálej ,,éterickosti,, pôsobí po čase ako päsť na oko. Jej Naďa nie je tajomná ani zaujímavá, správa sa často nepochopiteľne a odrieka svoje texty ako spomalená šampiónka Hviezdoslavovho Kubína. To však nie je jej chyba, ostatne je to problém všetkých hercov a hlavne Ondreja Šulaja, ktorého scenár sa zubami nechtami drží teatrálnej reči slovenskej beletrie. Agáva je filmom, ktorý neobsahuje ani štipku vášne, nehy či lásky, o ktorej sa snaží rozprávať. Je filmom, ktorý v sebe nemá ani za necht emócií či základnej príbehovej ucelenosti. Je to film, ktorý ako keby ani nebol pre divákov, film ktorý je skôr len zrkadlením vlastnej artistickej márnivosti. Je to film, ktorý neobsahuje okrem krásnych kostýmov a malebnej kamery takmer žiadne kvality. Film, ktorý stál neuveriteľnú hromadu peňaží a bol natočený v štýle mŕtveho desaťročia domáceho filmu. A to je na rozdiel od konca jeho hrdinov aj jeho najväčšou tragédiou. ()

teplic

Poprosím Veľkého Dekana a Majstra Scenáristu, nech už mu nikdy nenapadne režírovať. A čo sa týka scenárov, nech si pozrie svoje staršie filmy a uvedomí sa. V mnohom tento jemný, lyrický a nespútaný príbeh pripomína posledného Najväčšieho Gedzbiho -- okázalé, zle interpretované, zamerané na ľúbostný trojuholník namiesto spoločenského kontextu a s boľavými umelými dialógmi. Najskôr mi nebolo jasné prečo to premenovanie, ale v priebehu pozerania mi to došlo -- vlhká pichľavá pičovina, z ktorej ležérne trčí obrovská cicina asi najlepšie vystihuje tento podarený snímok. Slovenskí divadelníci a filmári skrátka v poslednom čase radi potvoria slovenskú literatúru a mne nie je jasné prečo, rovnako mi nie je jasné, prečo tento harmonický, poetický filmíček vôbec vznikol a kto naň dal keš. Ešteže Ballek zomrel a nemusel to vidieť. A samozrejme cecky, tie musia byť. ()

kingpsch

Toto vskutku pozoruhodne dielo ma ambiciu sa tvarit ako umenie, ale bohuzial je to strasna sracka!nechapem kto do tohoto investuje,to je film absolutne o nicom ()

blondboss

Vôňa agávy tentokrát nezaúčinkovala, nakoľko ma tento film nepresvedčil o stúpajúcom trende kvality slovenskej produkcie. Plusom boli samozrejme zaujímavé herecké stálice ako Lasica či Kňažko, ale celkovo to bolo dejovo nudné a herecky neohrabané. Až na jeden WTF moment v závere filmu ma dosť slušne nudilo. Preto len podpriemerné hodnotenie. 40 % ()

baclajean

Nabité hereckými osobnosťami, no napriek tomu, že ide o drámu, chýbalo mi tam niečo výraznejšie, nie nevyhnutne dynamické. ()

Eire

Dve * za 2 bradavky. Inak Ballekovu knihu som necital, myslim ze po vzhliadnuti tohto VELDIELA, ani nebudem. Klasik vravi; K uspesnemu filmu treba len 3 veci... Dobry scenar, dobry scenar, dobry scenar. Ja na to: tento scenar dobry nebol, nebol, nebol. Knazko a Lasica odviedli svoj standard, zvysok ANSAMBLU no comment. Ako celok sotva 45% 👎 ()

De Large

Som veľmi príjemne prekvapený. Samotný dej bol totálne jednoduchý, postavy nešli ani do hĺbky,všetko prežívali tu a teraz. A to sa mi na tom filme páčilo. Dobre napísané dialógy, nenútené chovanie postáv, dobre vybratí herci, výborná kamera i réžia. ()

RoxaNie

Veľmi ťažkopádny film. Nakoľko mám rada drámy, tak mám rada aj ich dynamickosť a dramatickosť, keď už je to dráma, ale tuto som bola sklamaná poniektorými "odveci" reakciami, ktoré ani neboli podložené hudbou, ani ničím. Chýbala tomu jednoducho šťava, konanie postáv bolo občas až príliš nekorešpondujúce s ich charaktermi. Vizuálne je film krásny, ale obsahovo je nedotiahnutý. Ako už bolo niekde spomenuté, isté situácie jednoducho "nastali", repliky boli strašne umelé, scény čudné. Celkovo bol ten film čudný. ()

martinlepis odpad!

Hanba, obrovská hanba. Príšerné, ale až tak desivo, že argentínske telenovely by v porovnaní s Agávou zaslúžili oscarové zlato. Príšerné herecké výkony, v príšernom filme o veciach, ktoré by v rukách niekoho kto netrpí senilitou mohli byť ozaj pekné. Hanba a ešte raz hanba. Fakt to stálo takmer milión a pol? Koľko skvelých vecí sa za tie prachy dalo urobiť. ()

neskvik

2016 a mame dalsi smutny slovensky film. Nic osobite, neviem co na tom reziser - scenarista tolko pracoval. Jednu davam za poslednych par minut, kde to malo kupodivu rychly spad. ()

5bw

Lol tak tu musím. Vážne nádhera. Videl som Muziku, ani ten Tlmočník sa mi nezdal až taký zlý a reku že skúsim aj Agávu. Réžia - okej, na to že je to v podstate režisérsky debut to bolo fajn. Pekné prostredie, atmosféra aj výber hercov bol zaujímavý. Akurát je tu jeden zásadný problém celého filmu - scenár. Len na ilustráciu hlavný hrdina sa chce vyspať s hlavnou hrdinkou, vyzlieka ju a drží ju za pás. "Bojím sa toho, čo nastane. Bojím sa nášho zbíženia. Čo urobíš, ak sa to stane?" "Zošaliem." "Muži od lásky nešalejú." (Ospravedlňujem sa za nepresnosti, nejdem to pozerať znova, lebo kým by som sa k tej časti dostal, tak by som najskôr zaspal) Proste čistá romantika. Ten scenár bol vážne tak hrozný, že tí herci aj keby sa tam potrhali, tak z toho je viacmenej len sranda. Ten film sa snaží byť umelecký, poetický a neviemaký, ale bohužiaľ až moc. Šulaj proste nie je režisér. Navyše urobiť v dnešnej dobe poetický film je riadna výzva. S realistickými drahými kamerami a vyššími rozpočtami ako v minulom storočí by som to vážne neskúšal. No aby som to zhrnul, tento film bol také nič. V podstate vo mne nič nezanechal, až na famózne hlášky, čo je pri poetickej romantickej dráme zaujímavý výsledok. Ale zas, ja nemám rád romantické filmy, takže táto recenzia možno nie je úplne objektívna. Asi nemám city alebo čo. Skúsim si pustiť porno a porovnám. Že čo to spraví. ()