• Fantasy

Agáva (2016) odpad!

Hanba, obrovská hanba. Príšerné, ale až tak desivo, že argentínske telenovely by v porovnaní s Agávou zaslúžili oscarové zlato. Príšerné herecké výkony, v príšernom filme o veciach, ktoré by v rukách niekoho kto netrpí senilitou mohli byť ozaj pekné. Hanba a ešte raz hanba. Fakt to stálo takmer milión a pol? Koľko skvelých vecí sa za tie prachy dalo urobiť.

Přežijí jen milenci (2013)

Zvláštne podmanivé, zdanlivo o ničom, vo výsledku však pre veľmi priezračný a úderný dôvod. Tilda je UFO, ktoré hypnotizuje každého diváka a do toho všetka tá hudba. Jarmusch v tvorivom vrchole svojej kúzelnosti, zároveň však evidentne film na viac pozretí. To prvé, akokoľvek magické je stále nedorastené a nezrelé. Uvidíme po druhej projekcii.

Macbeth (2015)

Uhrančivé. Magické, ale zároveň prudko kalkulujúce. Shakespearovi pristane viac javisko ako filmový priestor. Cotillard je však jednou z najlepších žijúcich herečiek!

Pod kůží (2013)

Podmanivý, pomalý a ufónsky film, ktorý akoby ani nebol pre humanoidného diváka, avšak v tom najlepšom slova zmysle. Pohľad mimozemšťana na ľudský svet, na zem a všetko čo k nej patrí funguje dokonale v kontraste s krásnou Scarlett a jej skvelým výkonom. Zmätenosť, fascinovanosť, strach z neznámeho v geniálnom kombe s údernou hudbou a úžasným záverom. Glazerovi tlieskam, len by mohol točiť trochu častejšie.

Mládí (2015)

Formálne a svojím spôsobom osobité, ale príliš kalkulované. Čo už. Sorentina mám rád, ale toto som mu nezhltol.

Čistič (2015)

Šokujúco kompaktný slovenský film, ktorý stavia na silných postavách, kvalitnom scenári a priamočiarej réžii. Nesúhlasím s názormi zabednencov, ktorí tvrdia, že slovenský film trpí nedostatkom dialógov a pod. V tomto prípade je totiž málo dialógov prospechom pre dej a atmosféru. Kamera Martina Žiarana je dokonalou dramaturgickou podporou réžie, ktorá sa nesie v pomalom, nenásilnom a hlavne nemoralizujúcom duchu. To však neznamená, že ČISTIČ je neemocionálnym filmom. To koľko precízne ukrytej nehy a citov sa v ňom nachádza ma pomerne odzbrojilo a prekvapilo. Hlavným stavebným kameňom filmu je však herecký výkon Noela Czuczora. On je spojkou medzi plátnom a divákmi a jeho uhrančivý pohľad hovorí za všetky slová, ktoré neodznejú. Jeho schopnosť ostať v drsnom náčrte minulosti a súčasnosti a zároveň vzbudzovať v divákovi sympatie a angažovanosť v jeho príbehu výsostne oceňujem. Práve jeho pohľad skrývajúci každú strasť, hnev či nehu v kontraste s ráznosťou a strohosťou jeho výrazu dominuje emocionálnemu klímaxu. Ten je sám o sebe v poslednej pol hodine zbesilý a výborne stupňovaný. Skvelá je i Rebeka Poláková, v menej sympatickej, avšak dobre zahranej postave. Čistič je filmom pre diváka, ktorý má rád nenásilnosť a je ochotný zviesť sa v pomalom tempe maličkostí, ktoré ho na konci odmenia. (Samotný koniec je potom skvelým dodatkom, ktorý dáva možnosť voľby). Bebjakovi držím palce! Profiluje sa ako alfa režisér súčasnej slovenskej kinematografie, ktorý vie miesto zbytočného kecania i nájsť a naplniť. Ďakujem.