Reklama

Reklama

V době mezi světovými válkami se na pevninské Itálii roztahovaly stíny diktatury, ale nebe nad Jaderským mořem stále bylo světem absolutní svobody a rytířského hrdinství. Mistrovský pilot Porco Rosso je jak hrdina ze starých dobrodružných filmů italské či francouzské produkce. Jeho letecké souboje se vzdušnými piráty jsou plné grácie i nadsázky a jeho šarm nebroušeného diamantu září při decentních setkáních s dámami i divokých konfrontacích s padouchy. A nic na tom nemění, že kvůli tajuplné kletbě má hlavu jako pašík. Světově uznávaný režisér animovaných filmů Hajao Mijazaki nikdy neskrýval svou fascinaci létáním. To se jako klíčový motiv ztvárněný v uhrančivých sekvencích objevuje již v jeho dřívějších snímcích jako Naušika z Větrného údolí, Laputa: Nebeský zámek, Můj soused Totoro či Doručovací služba čarodějky Kiki. Ale až ve filmu Porco Rosso vytvořil vyloženou ódu na svět neohrožených letců doby, kdy létání ještě mělo punc dobrodružství. (Aerofilms)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (169)

Honza135 

všechny recenze uživatele

„VRAŤ SE ZPÁTKY K LETECTVU, MARCO. JEŠTĚ STÁLE BYCH TĚ DOKÁZAL OBHÁJIT.“ „TO RADĚJI BUDU PRASE, NEŽLI FAŠISTA…“ Dějem anime filmu nás provází Marco Pagot, letecké eso 1. světové války, který zběhl z italského letectva po převzetí moci Mussolinim. Živí se jako lovec odměn, nejčastěji jako letecký stíhač zachraňující civilisty proti létajícím pirátům. Jenže i mistr se občas utne a tak se Marco, po prohraném leteckém boji s piráty najatým Američanem Curtisem, vydává na cestu za leteckým návrhářem, aby mu udělal kšeft v době ekonomické krize… » Co se mi líbilo: 1) Aviatika. Celý film se nese v duchu oslavy letectví. Vidíme tu nejen letecké manévry a boje, jak už napovídá obálka filmu, ale také třeba světelnou komunikaci mezi piloty. Co mě však v této kategorii zaujalo nejvíce, byla výroba nového stíhače. Od prvního návrhu letounu s veškerými popisky u rýsovacího prkna, technické řešení sekundárních ovládacích mechanizmů, zkoušky motoru, aerodynamický tvar nosné konstrukce křídla až po finální skládání pláště křídel panelovou metodou. Moje strojařské já je zalito blahem! 2) Animace a hudba. Oba umělecké prvky jsou filmu jasně zřejmé. Kvalita animace je znát díky plynulým pohybům na obrazovce. Po hudební stránce je ve filmu slyšet líbivá vážná hudba. 3) Zasazení v Itálii. Krom techniky mám také rád dějiny, takže jsem celou dobu ve filmu hledal reference na tehdejší dění v zemi ovládané Mussolinim. Vidíme tu demonstraci vzdušných i pozemních sil během vojenských přehlídek, tajnou policii OVRA, italské vlajky se savojským štítem… Hned na mě film více promlouval. » Co jsem nemusel: 1) Otevřený konec. Není mi řečeno fakticky nic, co by zásadně změnilo děj a díky tomu ani pan Mijazaki nedal filmu žádnou premisu. Díky tomu tak film končí bez finálního závěru. » Shrnutí: Celkově byl děj takový nic extra, fakticky se díváme na neobyčejný život letce s hlavou jako pašík, co se snaží přežít v evropské meziválečné společnosti bez větších závazků. Anime filmu hodně pomáhá jeho propracovaná podrobná animace a důkladně zobrazené letectví z pohledu letce i konstruktéra. Film mě svou technickou hloubkou zcela nadchnul a obsahuje přesně to, co jsem marně očekával od odpadového Girls und Panzer. Takže, ačkoliv se film většině diváků líbil, hlavně pro svoji přístupnost pro děti - takže je z něj vhodný kandidát na rodinný večer u velkoplošné televize - připojuji se ke chvále, byť ze zcela jiných důvodů. ()

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

No původně jsem měla předsudky - Miyazakiho film skoro bez fantasy? To bude nuda nebo divné. Naštěstí ani jedno. Je to sice snímek v úplně jiné poloze, jinak zaměřen, ale je stejné dobrý jako leckteré jiné. Je jen takový víc..no...asi bych ho označila jako víc dospělácký. Nádherné scény s letadly a létáním a mezi tím se tam prolíná zajímavý příběh a krásná hudba. Pokud si člověk všímá i detailů, tak nemůže jinak než chválit. Například noviny byly opravdu psané italsky, když se to odehrává v Itálii (to v amerických filmech například málokdy vidíte), nebo Ghibli na motoru jako odkaz na studio. Takže opět tleskám pane Miyazaki. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Počáteční miyazakimánie, kterou ve mě vyvolalo několik silnějších kousků, byla ne sražena, ale utlumena zjištěním, že je to jen člověk. Po pár (relativně) slabších kouscích ale přichází slušná čtyřhvězdička. Mohlo to být hravější, nebo to mohlo být velkolepější, takže mi to bohužel ke skutečné spokojenosti přijde moc "mezi". Ale aspoň je to zase pořádná podívaná.. ()

Wiikii 

všechny recenze uživatele

Nejméně fantazi a nejvíce dospělí snímek od Mijazaki co jsem zatím viděl. Přemýšlím teď jen nad tím jestli dát plné hodnocení nebo "jen" čtyři hvězdy. Takže si to rychle shrnu, hudba opět nádherná, příběh sice slabší, ale je tak pohodový s tak příjemnou atmosférou, že se nedá zlobit na tu jednoduchost, ale nesedlo mě to tak dobře jako Totoro či Mononoke. A tak prozatím .... HODNOCENÍ: 80% (4*) ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Další nádherná Mijazakiho pohádka o tom, kterak prasopilot zachraňuje polonahá školčátka a upoutává srdce a jiné orgány 17leté dívky. Opravdu moc hezké, zábavné, napínavé a po všech směrech úžasné. Zřejmě nikdy nepochopím, co celé zástupy, v ojedinělých případech dokonce inteligentních lidí, vidí na Mijazakiho tvorbě. Vůbec těm jeho pacifistickým blábolům nedokážu přijít na chuť. Každý jeho film je opravdu nesnesitelně nudný. Až na pár vtipných politických narážek opravdová bída. Slabá jedna hvězdička a důrazné doporučení pro všechny diváky, kteří vlastní alespoň náznak vkusu. Vynechejte tento paskvil! ()

Galerie (67)

Zajímavosti (11)

  • Na motoru, který Porco Rosso dostane do nového letadla, je vyraženo Ghibli. Stejně se jmenuje studio, které za filmem stojí. (Rominator)
  • Američan létající na Curtissu představuje Jamese H. Doolittla, který vyhrál Schneiderův pohár se strojem Curtiss R3C-2 Racer v roce 1925. Doolittle se později stal legendou, když vedl první nálet Spojenců nad Japonsko v dubnu 1942, což byla tehdy téměř sebevražedná mise. (calculus)
  • Film měl mít původně délku 30-45 minut a připravoval se jako snímek, který se pouští cestujícím v letadle. (HellFire)

Reklama

Reklama