V pátém díle série Dominic Toretto (Vin Diesel) se svou partou elegantně sejmul mocného brazilského narkobarona. Velkou úlohu v tom sehrály jeden most v Rio de Janeiro a obří sejf, který po něm Domovi parťáci táhli. Nikdo z nich neměl tušení, že svědkem celé události byl zločincův syn Dante (Jason Momoa). Ten od toho dne osnuje plán pomsty, která má ošklivě postihnout nejen Toretta, ale i všechny jeho blízké, včetně Domova osmiletého syna. A protože na děti se nesahá, rozhodne se Toretto Danteho zastavit. Bohužel však příliš pozdě přijde na to, že tak odhodlanému a rafinovanému soupeři ještě nečelil. Zvlášť když má Dante neskutečný organizační talent a vytvoří tým, který spojuje jediná věc – nenávist k Dominicu Torettovi a jeho kámošům. Opulentní bitva, kterou střet obou táborů vyvolá, se bude odehrávat po celém světě, přičemž asi nejvíc bude hořet asfalt pod koly rychlých a zběsilých aut v nádherných kulisách italské metropole. Římské koloseum se tak znovu stane svědkem soubojů na život a na smrt. (CinemArt)

Djoker

Jubilejní desátý díl přivedl k rodinnému stolu všechny významné rychlé a zběsilé členy bez ohledu na jejich důležitost pro děj. Znovu se vytahovalo z hrobu, ale to k sérii už tak nějak patří. Oproti šílenému devátému výjezdu jde o mírné zlepšení. Hodně to však stojí na výstřední postavičce, kterou si Momoa sice dost užívá, ovšem místy je to jeho přehrávání lehce za hranou. ()

tron

Dajte mi jedenástku a to rýchlo a zbesilo, už včera bolo neskoro! Neviem, na čo sa tu kto hrá. Ja chcem od desiatej časti vysokorozpočtovej hollywoodskej akčnej série presne toto. Nálož sci-fi akčných sekvencií, veľkorysú výpravu, oproti ktorej niektoré bondovky pôsobia ako chudobní príbuzní, kuriózne twisty, nezmyselné scény, šialené telenovelové momenty, neuveriteľné (a krásne zbytočné) cameá, samozrejme šokujúce návraty mŕtvych postáv, doteraz utajené flashbacky, ktoré zásadným spôsobom všetko menia, zmeny záporných postáv na kladné/komické, kladných na záporné a obludne amorálne zrady v najnečakanejších okamihoch. Keď som sa spätne zamyslel nad tým, koľké scény a postavy sú tu našraubované tak umelo a nasilu, až sa z toho tají dych, ostal som zarazený. Postavy nie sú dýchajúci hrdinovia, ale figúrky na šachovnici, ktoré sa objavujú v najnepravdepodobnejších okamihoch len za účelom vyvolania wow efektu u diváka. Najviac ma to dostalo pri scéne zostrelenia lietadla, kedy ak som tom správne pochopil, istá postava pristála lietadlom, následne rýchlo utekala/odviezla sa na miesto X, tam bohvieako dlho čakala na lietadlo, o ktorého existencii vlastne de facto možno ani netušila a následne ho fenomenálne zostrelila z oblohy len preto, aby to bolo síce pôsobivé. Helen Mirren sa úplne nezmyselne zjaví v Ríme (!), aby preniesla pár kvázi silných monológov a aby zostalo uspokojené srdce Vina Diesela, ktorý mal odjakživa slabosť pre nie úplne najmladšie anglické divadelné herečky. Scenáristi napísali zverstvo, čo je vidno i na (ne)poraziteľnosti postáv: v jednej chvíli sa zúčastnia (a bez škrabanca prežijú) monumentálnej akčnej 20-minútovej scény. Inokedy ich z hry vyradí JEDNA strela do ramena. Hľadajú sa divne samoúčelné dôvody, prečo by sa spojenci mali pobiť a naopak, aby sa odvekí rivali mali spojiť. Občas to pôsobí fakt za pačesy pritiahnuto, či už tým, že je to proste hovadina, alebo tým, ako sa vypapkaný  51-ročný Japonec v dlhom plášti snaží pôsobiť ako rovnocenný súper pre Jasona Stathama. Herci ma každopádne bavili, užíval som si cameové výstupy (niektoré ma ozaj zaskočili) a Jason Momoa je utrhnutý z reťaze. U iných by podobné prepálené herectvo nevyzeralo dobre, uňho to ale sedí ako volant do auta (vo väčšine pasáží pôsobí dojmom, že sa sám režíroval a následne si to vlastnoručne zostrihal a nekompromisne vyhadzoval zo štúdia každého, kto mu do toho chcel kecať). Samozrejme, neželaným efektom toho, že sme sa dostali do takýchto extrémov, je o.i. to, že namiesto oplakania zabitej postavy premýšľame, akým spôsobom ju oživia, či už v jedenástke, alebo dvanástke. Ozaj si neviem spomenúť ani na jednu kladnú postavu, ktorá v sérii reálne zomrela, aj keď možno jedna – dve také sú. Okrem toho film vyzerá akoby ho prestrihali viac, než bolo nutné. Niektoré scény a nápady sú predčasne ukončené po pár sekundách, vinou čoho pôsobia wtf (muffin). Miestami neskutočne patetické kecy, oproti ktorým Pearl Harbor pôsobí ako realistická dráma zo života. Scenár vykazuje značné prvky televízneho seriálu: nakúsne plno motívov a zápletiek a nedokončí ich. Len si nachystá pôdu pre sequel, prípadne spin-offy resp. rip-offy. Najúžasnejšie v tomto smere pôsobí Statham, ktorý sa vyzbrojí, sadne do auta, čakáte hodinu, čo z toho bude... a už ho neuvidíte. Buď to dokončia v Rýchlo a zbesilo 11, alebo v Hobbs a Shaw 2, prípadne v Shaw 0... a možno príde kúzelník. Keď som v r. 2001 bol v kine na malom pouličnom akčniaku za „pár“ dolárov, ani som netušil, že sa z toho raz stane takéto monštrum. Čo mi vyložene vadilo? Snáď mizerné efekty a určite som sa cítil divne pri scéne, v ktorej z dieťaťa spravili masového vraha. A nulové (?) straty na životoch civilov pri takých orgiách (Rím, diaľnica) nepôsobili reálne. Keď na scénu napochodovala 91-ročná Rita Moreno, to už ozaj boli až Priatelia, kde Joeyho prišla navštíviť starká, ktorá nevedela dobre po anglicky. () (méně) (více)

mzss1

[80%] Viděno v kině. Tak a máme tu další přírůstek do téhle nekonečné naftové ságy! První dva díly – to je taková stará klasika, která se nedá srovnávat s těmito novějšími a akcí přepálenými pokračováními. Třetí díl mě vůbec nebavil, čtvrtý krásně navázal na první díl a od pětky už se tempo AKCE a různých šílených kousků zvyšuje víc a víc! Pětka je hodně kvalitní, stejně jako 6 a 7.díl – ten považuji za vrchol série. A ani osmička kvalitou neklesla. Následující spin off Hobbs a Shaw z r 2019 mi rovněž přišel skvělý, i když tam už bych k žánru připsal sci-fi – i tak ale, prostě zábava; vypnout mozek a užívat si to. Jenže deváté Rychle a zběsile mi moc už nesedlo. Sice tu akční scény byly, ale neměly už takový náboj, a hlavně příběh mi přišel takový utahaný, i když flashbacky byly dobré. Ale mělo to hloupý Hanův návrat, až moc na oko vážný příběh, né moc záživná akce, prostě to šlo trochu dolů. No a nyní k této DESÍTCE! Už dle trailerů jsem byl celý natěšený a říkal jsem si, sakra tak snad se to po té slabší devítce trochu vyladí. No a výsledek? Ale jo, odcházel jsem z kina spokojený. 5,6,7 a i 8. díl byl rozhodně lepší, ale aspoň se to k těmto filmům co nejvíce přiblížilo. Jak to dál popsat? Rozhodně potěší několik dobrých bitek. Třeba ta scéna, kdy Charlize Theron zlikviduje skupinku protivníků na její centrále je suprová; fight Theron vs Rodriguez – taky přehledná rvačka a krásně natočená. Stejně tak Statham, který tu má prakticky jen jednu akční sekvenci, ale potěšila. Co se týče těch větších výbušnějších akcí, tak celá ta šílená sekvence s bombou v Římě byla dobrá. Sice ne už tak úderná jak v jiných kouscích z téhle série, ale dobrý. Už úvod mě chytl za srdce, kdy tu máme scény z finální akce z pátého dílu. Krom toho je zde zakomponován do nových scén propojujících k ději 5 snímku Jason Momoa. Přepálenost, přehnanost – to ale k této značce prostě patří a hlavně, že to bylo zábavnější než v devítce. Finále je tvořeno z několika částí. Třeba ta s Johnem Cenou, který má speciálně upravené auto s nějakými raketomety – to už bylo možná trochu na sílu, ale ok. Spíš mě bavila ta finální bláznivá dálniční honička s Dieselem. Táhnutí vrtulníků nebo sešup autem z hráze – to bylo docela hustý. Hudba od Briana Tylera byla opět dobrá, sice nic extra nového, ale krásně to kopírovalo motivy z předchozích částích. Herecké obsazení je nám rovněž obstojně. Vin Diesel hraje opět typického Doma, sice už ten herec stárne, ale furt to své charisma má. Michelle Rodriguez je furt stejná vždy. Dvojice dvou rejpalů Ludacris a Gibson je opět vtipná, včetně té jejich komické rvačky. Nathalie Emmanuel a Sung Kang jsou tu spíš už tak navíc. Hlavní záporák téhle desítky je opravdu šílenec. On je jeden z hlavních důvodů, proč se mi film tak líbil. Asi bych šel s hodnocením možná tak o 10-15% níž, kdyby zde neúčinkoval. Jason Momoa zde zahrál sociopata, který hláškoval jako o život. Tím hezky byl film pojat jakoby s nadhledem. Občas to bylo matoucí, kdy se tu tvářila jedna scéna vážně a on ji totálně rosekal až jsem se musel smát – v dobrým slova smyslu ale. Máme tu další staré postavy, které se tu objevily. Jason Statham jak už jsem výše zmínil tu má málo prostoru, ale aspoň v té jedné akční scéně potěší. Podobně i Jordana Brewster má menší roli, ale ta bitka s několika protivníky v domě byla solidní. Charlize Theron tu pár scének má, jak už jsem psal v akci se docela předvede. Helen Mirren, Scott Eastwood tu už hrají jen takové malé doplnění. Máme tu i nové postavy, třeba taková Brie Larson mi přišla docela zajímavá. Kdežto Allan Ritchson mě moc nebavil. Songy jsou docela dobré, časem si určitě samostatně poslechnu … Takže jo, jsem spokojen, lépe to už dopadnout nemohlo. 5,6,7,8 je u mě TOP, ale na to, že je tohle už kolikátý díl, tak jsem z kina odcházel téměř nadšen. Finále bylo takové useklé, což se dá pochopit, když je to teprve první ze dvou anebo ze tří částí velkolepého finále téhle ságy. K tomu určitě vznikne hned několik spin offů apod. Nový režisér téhle zběsilé řady to zvládl celkově dobře.😉 Na závěr napíší menší S P O I L E R, ale spoustu lidí si to určitě už dohledalo předem. Takže opakuji SPOILER! V poslední scéně se nám tu objeví přeživší postava Gisele (Gal Gadot), což mě ani nepřekvapilo, ale těch pár sekund jsem si užil, když jsem jí viděl, jak se na té ponorce vynořila. Už si prostě na tyhle šílené zvraty zvykám. No a pak následuje jedna po titulkovka, kde se konečně zas objeví ROCK! Takže doufám, že bude mít v dalším díle více prostoru. Takže asi tak. Jsem spokojen a těším se na další vidění. () (méně) (více)

Algernons

Tohle je prostě nejambicioznější zakončení ságy od Infinity War a Endgame a Fast X končí největším filmovým cliffhangerem od Thanosova lusknutí. Je to naprosto stupidně geniální a já chci víc a chci to hned! Dejte mi další díl! Protože čekání na pokračování bude nekonečný. Abych se přiznal málem jsem v kině vypustil duši a umřel smíchy. Prostě jsem se extrémně bavil. Tohle je jednoznačně nejlepší díl za dlouho dobu a po nejslabší devítce se tu nabral druhý dech na finále. Vím, že poslední dobou nedávám moc často do recenzí číselné hodnocení, protože mi to přijde hloupoučký, ale desátý díl Fast Ságy, Fast X si prostě nezaslouží nic jiného, než upřímných a nefalšovaných 10/10. PS.: Lidi by měli pochopit, že ty filmy jsou dělaný, aby jste se smáli tomu filmu a ne s ním. (Tady máte tak 10 pomrknutí do kamery) ()

claudel

Sázka na Momou coby psychopatického arciďábla a návrat všech možných i nemožných postav se vyplatila všemi deseti. Celou sérii sleduji od středoškolských let, mám s jejím sledováním spojeny nejrůznější vzpomínky a ačkoli by to do mě řekl málokdo, patřím mezi skalní fanoušky. Mrzí mě, jestli jsou pravdivé a relevantní povídačky o tom, že Vin Diesel je tak sebestředný, že všechny ostatní utlačuje nebo v horším případě vyštípá ze série, protože jednou z hlavních kouzel spočívá v tom, jak se do celé bandy/rodiny přidávají hlavní záporáci předchozích dílů i policisté, kteří proti rodině nejdříve bojují. A tyto postavy mnohdy nosí tvář slavných herců, dokonce i tří oscarových hereček. Každopádně v desítce se vydařilo úplně všechno, vidět ji v IMAXU je ten správný adrenalinový zážitek, našlapaný příběh, výborná hudba, kulervoucí akce a neskutečně dobrý Momoa, jenž si roli výstavního a šíleného zloducha náramně užívá. Osobně mě potěšil akcent lusofonních států, které hrají v celém příběhu prim. Jediné, co bych desítce vytkl, je únavné, klišoidní americké věčné omílání o rodině a příliš mnoho všech bratrů, sester, tet, babiček a už i dokonce prababiček...S tím by už mohli všichni přestat. Jinak jedinečný oddechový zážitek, kdy si hlava jednoznačně odpočine, stačí zapojit jen oči a uši a nepřemýšlet o tom, jak nelze zničit Řím a Vatikán. ()

• Natáčanie v Turíne si vyžadovalo, aby Filmová komisia Torino Piemonte, miestne úrady a mestskí poslanci vypracovali päťmesačný plán od septembra 2021 do januára 2022 a spolupracovali s ministerstvom kultúry na koordinácii hlavných podujatí mesta, miestnej cestnej premávke a doprave, verejných záležitostí a bezpečnosti, aby boli umožnené požiadavky na natáčanie filmu. Takéto plánovanie zahŕňalo aj riadenie preletov bezpilotných lietadiel. (Arsenal83)
  • Pekná symbolika je, že 10. film série bude mať premiéru v roku, kedy uplynie 10 rokov od tragickej smrti jedného z hlavných predstaviteľov, Paula Walkera. (andykanadan)

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů

12.04.2024

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023