Ve filmu se střetávají tvůrčí síly osobností ze tří sfér umění. Podtitul "Hra o lásce a nenávisti" odkazuje k motivaci staročeskou středověkou satirou, námět patří Antonínu Přidalovi, odborníku na tuto tématiku. Jeho spoluprací s Jurajem Herzem vznikla koláž minulosti a přítomnosti, aktualizovaná, ostrá satira a podobenství o střetu lidských vlastností, které nemohlo neskončit v trezoru. K útočné provokativnosti filmu přispěla i hudba Pražského výběru - Michaela Kocába a Michala Pavlíčka - film byl jedním z důvodů jejich úplného přesunu do undergroundu. Taneční sbor středověkých občanů připomíná spíše změť dlouhovlasých mániček, do prostoru středověkého tržiště vtrhává okraj současné skládky, mezi minulým a aktuálním oscilují i postavy, ať už svým zevnějškem, symbolikou či jednáním. (Pett.Luke)

Khotzilla

Film, který diváky rozděluje - buď nadšení nebo zatracení. Úžasná porce imaginace, fantazie bez hranic a sebecenzury, skvělá muzika z nejlepší tuzemské rockové desky osmdesátých let i nápaditá výtvarná stylizace a zajímavé propojení historického námětu s apokalypsou "moderní" doby. A jak už tu někdo podotkl - není divu, že zatímco za komoušů šel okamžitě do trezoru, dneska ho zase TV dramaturgové ostentativně ignorují kvůli tomu, že by mohl poplašit konzumní milovníky seriálů Ach ty vraždy či Cukrárna. A to i přesto, že "populární" Karel Heřmánek či Boris Rosner tu jsou ve svém živlu. Rozhodně pozoruhodná záležitost. ()

quiz

Ať se točí co se točí - jen když se točí... "...film byl jedním z důvodů jejich úplného přesunu do undergroundu...". A Michal Pavlíček jako hodný student produkce na FAMU. Film "od ničeho k ničemu" s přehršlí předimenzovaných postav i když za pochvalu stojí výprava (kostýmy, scéna, rekvizity). Jediné plus, že nechali "vydělat" na pivo pár malostranským máničkám od Slunců, Bonaparta, Brabanta atd. ()

Fahrenheit

Trezorový-netrezorový, Výběr-nevýběr, je to nejhorší ze všech Herzových filmů. Pokud tedy neberu v potaz jeho pokleslou pozdní tvorbu posledních dvou desetiletí. ()

raininface

Satira nesatira, trezor netrezor, tenhle film mě moc nebavil, i když jinak mám Herzovy filmy docela rád. Zajímavý ale bylo, co se kolem filmu tenkrát za komančů dělo: udávání, výslechy, nařčení z pornografie... Zabývalo se tím ministerstvo vnitra, ÚV KSČ a dokonce i sám Gusta I.! ()