Film na motivy dávné ruské báje o udatném bohatýru Iljovi Muromcovi, který uchránil ruskou zem před Tatary. Tatarský nátlak v zemi roste. Teprve když je téměř celá země vydána na pospas Tatarům, rozpomene se kníže Vladimír na Ilju Muromce a žádá ho o pomoc. V rozhodující bitvě zachrání Ilja nejen město Kyjev, ale také celou ruskou zem a Tataři jsou poraženi. Nakonec se statečný bohatýr po letech setkává s ženou Vasilisou a synem Sokolíkem, kteří byli celou tu dobu drženi v zajetí. (oficiální text distributora)

matolas

Ako už spomínali ostatní, vizuálne absolútna pecka. Kochať sa môžte naozaj takmer každým záberom. Málokedy u mňa zvíťazí forma nad obsahom, no práve Iľja je výnimka potvrdrzujúca pravidlo. Je tam pár WTF momentov, ale dá sa to oželieť. Jednoznačne úžasný film, keď povážime dobu, kedy vznikol. Klobúk dole. ()

drankeryth

Ten dedek Ilja Muromec mal peknu silu, bez problemov rozdrvil skaly, akoby boli z nejakeho krehkeho materialu a trhanie lan bolo pre neho relax:) Neviem, kde sa taka sila nabrala v tom cloveku. Moznost je taka, ze to bol sovietsky clovek, ktory su absolutne odvazny a neporazitelny:) Mna tento film moc nezaujal, skor ma pobavil svojimi cinmi Iljusenka a ani jeho syn sa nedal zahanbit svojim umenim boja:) Co sa tyka dialogov v tomto akoze fantasy filme nestali za nic a celkovo to vyznievalo len ako nadutost, aky je Ilja najlepsi vo vsetkom. Najlepsia cast filmu prisla az ku koncu filmu, ked sa strhla bitka medzi dvoma armadami. Krasne ukazane mohutne masy vojakov ma prekvapili a ani tie samostatne boje medzi vojakmi sa dali prehltnut, ako boli zaraanzovane do filmu. ()

Schlierkamp

Sovětský pohádkový velkofilm inspirovaný prastarou bájí o hrdinném bohatýrovi Iljovi Muromcovi (B. Andrejev), který uchránil tehdejší Kyjevskou Rus před loupeživými nájezdy Tatarů. Prostý selský synek původem z Muromu, starobylého města na řece Oka ve Vladimirské oblasti, které bylo v 9. století nejvýchodnější sídlo východních Slovanů, se díky své neobyčejné síle a chrabrosti, se stal nejslavnějším bohatýrem sloužícím knížeti Vladimírovi v Kyjevě. Na Muromcově věhlasu se zajisté podepsalo i jeho utkání se Slavíkem loupeživým, neboli ohavnou nestvůrou číhající na stromě na nebohé poutníky. Kníže Vladimír se díky nepravdám očerňující Muromcovu čest neuváženě zřekne jeho služeb, avšak když se vojsko pohanských východoasijských národů vedené carem Kalinem (S. Burchanov) rozhodne vyplenit Kyjev, není nikdo, kdo by se Iljovi vyrovnal v udatnosti a síle a zachránil tak město a celý ruský národ. Nakonec se Ilja nechá přesvědčit, postaví se do čela ruského vojska, lstí přemůže obávané Tatary a ještě se potká se svým synem, zvaným Sokolníček, který byl v mládí unesen Tatary, vychován tak jejich tradicích a bojoval v nepřátelské armádě. Hrdinské činy slavného bohatýra se odvážím datovat na počátek 11. století, a nejen kvůli této zajímavé historické době jsem toto filmové zpracování ruské báje s nákladnou výpravou a krásnými kostýmy od A. Ptuška sledoval s velkým zaujetím. ()

Puerdraco

Manieristický pátos v zhmotnenej podobe, óda na heroizmus bohatierov - rekov, monumentálne vďakyvzdanie legendám a mýtom pochádzajúcim z úsvitu moskovských, kyjevských dejín a to v intenciách širokej ruskej duše, ktorá zaplaví vzdialený obzor chrabrými junákmi z bezkonečných stepí ako sa aj pozastaví nad drobnými nezištnými udalosťami všedného dňa a urobí z nich symbol, fetiš vysnívaného charakteru dokonalého človeka. Snímok poplatný dobe vzniku, ktorý sa nepridŕža známych predlôh z ruských bilýn ani ich neskoršími spracovaniami, ale spolu s jednoduchým dejom predkladá divákovi celú plejádu folklóru a svojský pohľad na rurálnu kultúru z dôb kniežat - jasných slniečok. Táto sfilmovaná báj je charakteristická pre sovietsku rozprávkovú tvorbu 50. a 60. rokov, je akoby matricou, preto je dobré ju, aj keď len zo zaujímavosti, vzhliadnuť. ()

fantomas19

* sila lásky, hlboká ruská duša - vytrvalosť, odvaha a oddanosť spravodlivosti, boj zo zradou * efekty a bojové scény * bohatý príbeh a rýchly spád ()

pekas

Přes úctyhodné půlstoletí starý film vypadá docela obstojně. Sice děj je malinko zkratkovitý, ale záběry jsou kouzelné. Slušné tři hvězdy. ()

Mrtvobog

Ilja Muromec tak ako si ho predstavujem ja. Nechcem ani pomyslieť na to, že by Holyvúd robil nedajbože remake. Tento film má náboj, dej svižne plynie, kulisy sú nádherné, kostýmy lahodiace oku. Ruskí junáci, devušky a bohatýri dávajú filmu istý proruský nádych (niekto by mohol povedať, že ide o propagandu, ale tej tu omnoho menej ako napr. v Captain America, alebo v Transformers), ale ruské byliny sú predsa o ruskej kultúre. Mne sa film celkovo páčil, rátali sa mi aj naivné a úsmevné scény a hlášky (Ilja ako mladý sokol a pod.). Podľa mňa patrí Ilja Muromec do klenotov svetovej kinematografie. ()

johael

Být Rusem, měl bych asi tento film rád, jak našinec má Pyšnou princeznu. Doporučuji shlédnout na Youtube v původním znění. Hezká podívaná. ()

StaryMech

Ptuško ve stopách Ejzenštejna a Bilibina, s vítaným humorným nadhledem. Čechy několika generací vzrušoval "Mrazík", Američany "Ilja Muromec" (pod prodejnějším názvem "Meč a drak"). ()