Piková trojka

• Austrálie In the Cut (více)

Piková trojka je moderní kriminální příběh, odehrávající se na Dolním Mahnattanu. Frannie Avery (MEG RYAN) je učitelkou tvůrčího psaní, která je velmi ostražitá vůči navazování nových známostí. Jednoho dne se však setká s detektivem Malloyem (MARK RUFFALO), který vyšetřuje vraždu v jejím sousedství, a za podpory své nevlastní sestry Pauline (JENNIFER JASON LEIGH) s ním naváže vztah, který je zcela otevřeně sexuální. Osvěžující přímočarost jejich poměru ale hluboce podkopává pokračující a dosud neobjasněná série vražd. Po útoku maskovaného násilníka ale Frannie ztratí důvěru ve všechny lidi okolo sebe. V mladého studenta Cornelia (SHARRIEFF PUGH), který sepisuje práci o nevině masového vraha Johna Waynea Gacyho, ve svého bývalého přítele Johna Grahama (KEVIN BACON), který ji pronásleduje na každém kroku, a především v Malloye, který v ní nyní probouzí nejen vášeň, ale také podezření. Neexistuje nikdo, koho by nezávislá Frannie mohla požádat o pomoc - zarmoucená a vystrašená se proto rozhodne vzít záchranu svého života do vlastních rukou. (oficiální text distributora)

maxi6

......Velice rozporuplný psychologický film.....uf, to ale byla jízda.......zajímavé vykreslení postav, barevná stylizace, flashbaky, šílená atmosféra, šerosvit, slova, citace v metru. Mistrná kamera, experimentující hudba. Velice efektní je mnou doposud nepoznané společné prolínání dvou různě hlasitých melodií. Také se vám stává, že si ustřední melodii pískáte ještě druhý den ? Psychologie a duše celého snímku je v perfektním zpracování. Pokud se vnoříte do tohoto jedoucího snového vlaku, ztrácíte okamžitě zájem o zjištování detektivní podstaty a přecházíte zcela jinam. Čekáte-li však klasické krimi, pak je potřeba zalistovat někam jinam, mimochodem, nejlépe to zde asi vystihla milá kleopatra......... ()

cheyene

Piková trojka je snímek, kterým se prolíná mnoho filmových žánrů, přičemž nejvíce inklinuje ke krimi thrilleru. Je pouze na divákovi, jak přijme tuto koláž, jež v sobě promítá názory a postoje režisérky Jane Campionové, jejíž filmy jsou velmi zaměřeny na ženskou duši a právě Piková trojka ji interpretuje ve vší přirozenosti a bez jakýchkoli příkras. Jedná se o snímek feministický či pouze o film, v němž je hlavní protagonistkou žena? Bourá oněch sto devatenáct minut zažité genderové stereotypy a působí nezávisle? Snaží se Campionová srovnávat mentalitu žen a mužů a zachovávat si přitom tvůrcovskou neutralitu? Jedná se vůbec o počin, který si zaslouží pozornost diváků i po deseti, patnácti letech, jako je tomu u jiných, dnes již kultovních a v mnohých aspektech takřka učebnicových snímků jiných tvůrců? Jestliže jsem na začátku zmínil, že Pikovou trojku nelze zařadit pouze k jednomu filmovému žánru, musím uvést ty ostatní, které jsou tomuto snímku vlastní a dotváří tak celkový pocit a dojem ze zhlédnutí. Campionová svůj počin označila jako velmi subverzivní a svůdný. Připravila si pro nás vražedný erotický psychologický thriller, ve kterém není nouze o naturalisticky líčené scény, z nichž mnohé svoji nahotu ukazují právě v oblasti sexu a jiné ve zvrhlosti jedince, jenž se neštítí zabití. Atmosféra Pikové trojky je poměrně tíživá, frustrující a místy dusivá, což je pro pocity důležité. Troufám si tvrdit, že lépe Campionovou pochopí právě ženy, jelikož se dovedou lépe vžít do situace hlavní hrdinky, tudíž se domnívám, že snímek je méně určen mužům než jejich protějšku. Z děl různých psychologů se můžeme dočíst, že ženy mají větší schopnost empatie, což by lehce potvrzovalo moji výše uvedenou myšlenku. Jednou z nejexpresivnějších scén je dle mého pojetí felace v úvodu filmu, která již skutečně tíhne k pornografii. Právě zde podezřívám režisérku, že tento záběr natočila a následně zařadila do filmu z jednoho prostého důvodu - o této scéně se bude mluvit a zůstane v paměti diváka nejdéle. Snímek je dle mého točen zbytečně rozvleklou formou. Kamera se zabývá detaily. Jako divák jsem rozvláčnost uvítal s nadšením pouze na samém začátku, kdy se objektiv zaměřuje na Meg Ryan a jakoby záměrně představuje linie postavy hlavní hrdinky, což mi v prvních chvílích evokovalo dojem, že režisérka se snaží poukázat na krásu a svůdnost těla ženy. Musíme si ovšem přiznat, že Campionová není Sergio Leone, tudíž její zdlouhavé záběry nemají onu hloubku, jakou mají ty od zmíněného Itala. Sečteno a podtrženo, při celkové stopáži již tímto pojetím lehce nudila. Upoutávka na Pikovou trojku přislibuje mnohem větší zábavu, než která se nakonec konala, takže z tohoto pohledu by mohl být divák lehce zklamán. Mužskými postavami se scénář (ani jednotlivé záběry) příliš nezaobírá, v některých scénách můžou dokonce působit – vyjádřeno expresivně – jako nadržená zvířata, proti čemuž je do kontrastu stavěna křehká a zranitelná mladá žena, která může, avšak také nemusí, podlehnout. Postava detektiva Malloye je navzdory výše uvedené nepropracovanosti poměrně šikovně zakomponována, její kladnost či zápornost je značně ponechána na pocitu diváka a osobně jsem dlouho tápal v nejistotě, zda je ochránce hrdinky nebo ne. Hybatelem děje v tomto snímku je jak postava ženy, tak i muže, tudíž zde bych Campionové přiznal jistou dávku neutrality, takže se divák může lépe podle svého pohlaví identifikovat s Frannie Avery nebo detektivem Malloyem. Můžeme však připustit, že se lze identifikovat i s hrdinou opačného pohlaví. Ačkoliv se Piková trojka v mnoha aspektech může zdát genderově neutrální, zejména v oblasti postav jakožto nositelů děje, neubránila se zachycení některých společností zažitých stereotypů. Myslím tím obzvlášť vylíčení klasických mužských a ženských vlastností či vykreslení jejich předpokládaného a předvídatelného chování, takže v tomto ohledu nepřináší Campionová nic nového. Její počin si zhlédnutí zaslouží, herecké výkony, hudba a děj jsou důvody, proč oněch sto devatenáct minut nebylo ztrátou času, avšak vícekrát bych tento film vidět nemusel. () (méně) (více)

Fabienne

Piková trojka není lehce stravitelný snímek. Explicitní sexuální scény dopomáhají dusivé až frustrující atmosféře a napovídají mnohé o zvláštním vztahu mezi učitelkou Frannie a detektivem Malloyem - odtažitost, nedůvěra, téměř žádný cit. A přesně tak jsem se cítila během sledování filmu. Jsou záběry na nedůlěžité momenty a předměty symbolem, paralelou nebo snahou o mé zmatení? Lže Malloy? Nebo jen neříká to (co je pro Frannie) podstatné? Uvažuje Frannie rozumně nebo se její mysl postupně zatemňuje? Samotná Meg Ryan mate dokonale - zbavila se rošťáckého blond rozcuchu i dětského úsměvu. Její výkon vybočuje z její dosavadní romantické škatulky a dokazuje, že není vůbec špatnou herečkou. Jane Campion porušila konvence žánru. Piková trojka je pomalý (pro někoho možná nudný) erotický thriller bez spalující vášně. Myslím, že Campion dosáhla toho, čeho chtěla - pochybuji, jsem zmatená a její snímek mě moc nevzrušil. 3 a ½* ()

Sofia

Pěkná blbost...Mark Ruffalo s knírkem byl naprosto odpudivý, jeho řeči taky, a po půlhodině už bylo jasné,kdo je vrah, protože moc postav se v tomhle rádoby erotickém příběhu nevyskytuje. Jen se mi líbily všechny ty možné básničky a slova a úryvky, které si Meg Ryan lepila po celém bytě. Škoda, že tenhle motiv hry se slovy tam nebyl nějak víc rozpracován. Těžko uvěřit, že režisérka tohoto paskvilu natočila i Piano. ()

kleopatra

Třeba mě zabte, mně se to líbilo. A právě pro to, co tomu vyčítáte. Pro zpomalený záběry, "zbytečný nudný" hovory, "vulgární" (a pro někoho málo vulgární) Meg. Líbil se mi právě TENHLE přístup, kdy detektivní linka filmu přestala být podstatná, kdy se kamera pásla na "bezvýznamných" detailech a scénář "zdržoval" (Meg a Jennifer na kanapi si povídají o ničem a broukají si písničku s Annie Lennox - ňam). Jane Campion není John Woo a proto to natočila právě takhle a tak to taky mělo být. ()

• Hlavní roli měla původně hrát Nicole Kidman, ale nakonec se rozhodla film pouze produkovat. (kenny.h)