Mistr napětí vykresluje v tomto psychologickém thrilleru fascinující portrét psychicky narušené ženy a muže, který se ji snaží zachránit. Marnie (Tippi Hedren), notorická zlodějka a lhářka, pracuje jako sekretářka Marka Rutlanda (Sean Connery) a snaží se ho okrást. Mark impulzivně požádá nemocnou krásku o ruku a snaží se dopátrat příčin její posedlosti. Když se vinnou strašné nehody Marnie dostane až na samý okraj smrti, Mark ji v nevyhnutelném šokujícím závěru donutí postavit se čelem svým démonům i minulosti. (Magic Box)

PetrPan

Možné SPOILERY: I když se v Marnie dá najít několik typických hitchcockovských prvků strašidelné hry s divákem, matka stojící ve stínu, ruka klepající na okno, tak je čistým dramatem o ženě sužované fobiemi a nepochopitelným citovým chladem ze strany své matky a v důsledku toho se propadá do světa lži a přetvářky. Tippi Hedren ( Marnie), která mne např. v Ptácích svým herectvím naprosto iritovala, je tady skvělá a její rozvrácenou duši jsem jí věřil. Sean Connery ( Mark), který sice vypadal jako ne po dobře provedené plastické operaci, se své role zachránce zhostil také výtečně a jeho krocení zlé ženy bylo až šarmantní, ale lehce sexistickou, ukázkou převahy klidného a vyrovnaného mužského elementu nad divokým a nevyrovnaným ženským principem. Celý střet vůlí spěje k očekávané konfrontaci Marnie se zapomenutým traumatem z dětství, které mohlo být příčinou jejího stavu a po této zkoušce ohněm se, konečně smířená sama se sebou, rozhoduje spojit svou pouť s Markem a rovnováha je opět nastolena... Nejsmutnější a nejpravdivější na celém příběhu je však vztah matky ke své vlastní dceři, která v sobě ani na konci nenajde kouska citu ani prostého porozumění k vlastní dceři a dokáže pouze sama sebe ujišťovat o vlastní oběti a výchově dcery ke slušnosti a tím divák ( či aspoň já) dostane i jasnou odpověď na to, proč byla Marnie tím, čím byla ... "Jsem sice lhářka a zlodějka, matko, ale ano , slušná skutečně jsem" ()

Rocky62

Obsahově nadprůměrné, avšak z hlediska formální stránky se jedná o tuctový film. V první řadě škodí filmu neúčast Grace Kelly, jejíž atraktivita spolu se znamenitým herectvím by prezentovala Marnii na odlišné úrovni, než tomu je v případě Tippi Hedren. Ne, že bych chtěl její projev nějak hanit, ale na mě působí poměrně nesympaticky. Ze scénáře je cítit mimořádná schopnost skloubená se zkušeností a výtvarná stylizace zkvalitňuje vizuální stránku, o čemž mě přesvědčil tento moment. Herrmanova hudba neztrácí ani po tolika letech nic ze svého půvabu a nápaditosti. Závěrečná retrospektiva objasňující minulost hlavní představitelky má za jisté svou sílu, bohužel to je však jediná pasáž, která mi utkvěla v paměti. Přes určitá pozitiva považuji tedy Marnii za snímek ryze průměrný. 70% ()

dopitak

Sean Freud Connery, ach jo. V originálním zvuku to možná může být průměrný film. Sice nechápu, proč Hitch nerozvedl daleko zajímavější a slibnější námět profesionální zlodějky, která putuje mezi americkými městy, nechává se přijímat na místa písařek, firmu vybílí a pod změněnou identitou pokračuje v krasojízdě, místo nesmyslné hry na psychoanalýzu s nesnesitelně hysterickou krávou reagující na červenou barvu (přidejte si dabing Mahuly Bočanové) a uhlazeným Šónkem, který prostě jen "měl intuici". Dabing TV Nova (1999) je opravdu utrpení, zvláště když víte, že v ČT v roce 1993 vznikl daleko lepší. Tohohle "Hitchcocka" jsem nepobral. ()

Chrustyn

Spíše slabší kousek od mistra napětí, který natočil poté, co měl za sebou své největší pecky. Za mě zbytečně dlouhé a ne moc dobře zahrané. ()

classic

CONNERY.SEAN CONNERY.TO JE MOJE MENO.JAMES BOND je populárny v 60 rokoch,najmä ako agent 007 s povolením zabíjať,a tak som sa musel poriadne sústrediť,aby som si zvykol,že tento charizmatický herec je tentokrát u MAJSTRA napätia a hrôzy ALFREDA HITCHOCKA. Sean je výborný,ale mal som čo robiť,aby som si ho nejakým spôsobom priradil do repertoáru Hitchocka,kde si práve myslím,že Connery hrá zaujímavo,ale nehodí sa sem proste... Krásavica TIPPI HEDREN spolupracovala predtým na Hitchcockových Vtákoch,a tak jej pozícia bola o čosi jednoduchšia,ale aj herečka mala čo robiť,aby sa dokázala prevteliť do úlohy emociálne a extrémne vystresovanej mladej ženy s ťažkou minulosťou,pochybnou prítomnosťou,či nádejnou budúcnosťou... Sexy atraktívna Marnie Edgar pracuje ako sekretárka na rôznych miestach spojených štátoch,kde po čase vezme nohy na plecia spolu s ukradnutými peniazmi zmení SMER,IDENTITU sa snaží zotrvať na novom FLEKU,ktorý jej čoskoro prinesie stresy,nervy,vypätie všetkých síl z pozície šéfa Marka Rutlanda. Mark zistí po čase jej pravú tvár,začne s ňou manipulovať v pozitívnom slova zmysle,VEZME SI JU a snaží sa prísť na koreň veci. Z minulosti presiakajú na povrch nemilé spomienky na čin,ktorý jej pred očami robí peklo zo života,najmä v desivých nočných morách,či keď vidí červenú farbu,prejde ju taký silný pot,že začne vrieskať... Poviem len jedno,na Tippi je famózny pohľad,je to ona,ktorá dáva filmu pravé kúzlo záhadnosti,hrá bravúrne,samozrejme k tomu poriadne účelovo hysterický záchvat ženy,ktorá sa nevie spratať do kože,klame,vymýšľa si,kradne,podvádza,bojí sa opačného pohlavia...Všetko sa zmení po kontakte s Markom,ktorý jej bol OSUDOM. Trošku zdĺhavý počin majstra napätia a hrôzy,ktorý tu má povestné mikro CAMEO,za ktorý sa nemusí hanbiť.Nie je to zlá voľba,je to zaujímavá konštatácia pocitov a nálad človeka,ktorý si sám nedokáže pomôcť,POMOC nájde práve tam,kde to neočakáva... ()

jojinecko

Vo filme bezpochyby cítiť Hitchovu prácu (výborné po formálnej stránke), fakt je ten že po produkcii vo mne ostala istá pachuť. Hoci scenárista načrel do psychoanalýzy a celkom zručne, paradoxne práve psychológia niektorých postáv bola v mojich očiach pochybná (predovšetkým tú patologickú náklonnosť Conneryho k Tippi som mu "nezožral").Krimi rovina nebola dostatočne krimi a dramatická línia pôsobila trochu kŕčovito. V rámci Hitchovej tvorby sa jedná o mierny podpriemer, čo v rámci normálnej produkcie znamená stále velmi dobrý priemer:) ()

rikitiki

I když Hitchcock patří mezi mé oblíbené režiséry, uznávám, že jeho urputná snaha vyjádřit obrazem vnitřní hnutí hrdinů někdy působí směšně.____ V Marnie je to například scéna, kdy se hlavní ženská postava pokouší vyloupit trezor, ale zároveň ji od toho něco zrazuje (možná probouzející se cit k manželovi - majiteli obsahu trezoru). Její námahou napřažená ručička, která jakoby narazila na neviditelnou stěnu, a proto se nemůže dotknout peněz, vypadá legračně a celá scéna je křečovitá. _____Přesto mi to nevadí, pomíjím drobné mistrovy slabosti a nechávám se zas a znovu vtáhnout do děje, který překypuje sexuálním napětím a, jak u Hitchcocka bývá často, i naznačenými sexuálními úchylkami._____ Marnie popisuje boj mezi ledovou kráskou a náruživým despotou, kdy je z mého úhlu pohledu větším úchylem Mark. Muž, kterého vzrušuje ovládnutí divokého, nezkrotného stvoření, jakým přes svůj uhlazený zevnějšek Marnie je, a maskuje to jako pomoc a ochranu. Chytí ji do pasti a užívá si její krocení hrubou silou (decentně podaná scéna znásilnění) i psychickou manipulací. Vtáhne ji do situace, kdy se už bez něj Marnie neobejde, protože jinak jí hrozí vězení anebo pád do ještě větších psychických problémů. _____Naočkovaná Markovým setrvalým naléháním nakonec pronese na závěr větu, která děsivě vystihuje jejich příští vztah: "Radši budu s tebou, než bych šla do vězení." Marnie si neuvědomuje, že se právě odsoudila k doživotnímu žaláři v manželství, kde jejího muže nepřestane těšit zdolávat její odpor a násilím uhlazovat její divokost. ()

codeas

Marnie - takový je název filimu a zároveň jméno hlavní hrdinky. K přechodu mezi záběry jsou dosti používané prolínačky. Pohyb kamery není moc velký, avšak také všechny záběry nejsou jenom statické. Velmi důmyslné je zabarvení obrazovky do červené barvy, tu totiž hlavní hrdinka přímo nesnáší. Výkonný hlavních herců v takto laděném psychologickém filmu jsou velmi důležité. Proto vybraní Tippi Hedren a Sean Connery je velmi dobrým krokem k dobrému snímku. ()

Tommassi3

"Zastavte ty barvy !!" Marnie, je to marný !! Hitch byl zkrátka génius.. Tentokrát prostřednictvím naprosto famózní čisté formy, jak taky jinak, znovu zkoumá motiv osobních traumat, když znovu bezvýhradně variuje své předchozí bijáky i svá oblíbená témata.. Marnie aneb když je frigidita jen špičkou ledovce.. Skvostný snímek, skvostné drama, na jehož pozadí se však odehrává drama jiné, skutečné.. ()

murakamigirl

Marnie má smolu, že ju pozerám v roku 2008. V roku 2008 už jej námet stratil akúkoľvek výnimočnosť a pomaly naň sadá prach. O čo ide, doklapne zakrátko, a potom už len neskutočne dlhú dobu spejete k tomu vyvrcholeniu. No, aspoňže nám bolo dopriatych flashbackov... Aj keď výkony dvoch herečiek v nich sú... povedzme diskutabilné. Aspoňže na toho Conneryho sa vôbec nehľadí zle.....:) ()

svik

Já nevím buď jsem příliž fixován postavou Alfreda Hitchcocka, nebo jeho filmy opravdu představují strhující podívanou. Každou vteřinu filmu sledujete a divite se propracovanosti, nejinak tomu bylo u Marnie. Velkolepý film vypovídající o vražedném traumatu z dětství, naprosto dokonale poučující. ()

corpsy

Skôr mi to pripadalo, ako keby pán Hitchcock netočil film pre divákov, ale len akúsi jeho režisérsku excesu pre poslucháčov filmovej školy. A je naozaj patrné, že jeho umenie tu nemá chybu. Kamerové, strihové a iné lahôdky, pri ktorých mi ale celkový príbeh predsa len prišiel nevyrovnaný a v mnohých prípadoch aj nudný. ()

curunir

,,...JA SOM JU CVIČIL." ,,Ó, A ČO STE JU NAUČIL." ,,DÔVERE." ,,NIČ INÉ?" ,,ALE TO JE DOSŤ NA JAGUÁRA." __ Zo všetkého najviac na mňa film zapôsobil svojím audiovizuálnym spracovaním, ktoré po rokoch nadobúda výraznú podmanivosť. Napokon je ,,Marnie" pomerne ojedinelým úkazom takisto z dôvodu účasti mladého Conneryho, ktorý sa v tých časoch motal prakticky iba výhradne okolo Bonda a občas som sa pri sledovaní nechal uniesť myšlienkou, žeby mohlo ísť o aktivity slávneho agenta mimo jeho pracovnej doby. Na danú dobu sa tu prekvapivo pomerne často vyskytuje slovo ,,sex" a viacero šťavnatých dialógov (,,Čo si dávate do čaju vy, slečna?" - ,,Zvyčajne sáčok čaju a trocha vody.") Scéna s vykradnutím trezoru, kde Hitchcock dosiahol pozoruhodného napätia kompozíciou záberu a absenciou hudby je azda tou najlepšou z celého filmu. Nemenej pamätnou je aj vynikajúca dramatická jazda na koni (pravdepodobne nakrúcané ako 3D zábery), po ktorej však nasleduje zvláštna scéna kedy si Marnie stále nechá cudziu pištoľ, po tom ako z ,,bola nútená vystreliť". Zaujíma ma pozadie netradičnosti jej konania, hoci podstatnejšie nedostatky by som videl viac v strihovej skladbe, miestami pôsobiacej trocha zvláštne a takisto sa stotožňujem s názormi iných užívateľov uvádzajúcich rozvláčnosť deja v istých úsekoch. Bernard Herrmann vo svojej poslednej (použitej) kompozícii pre Hitchcocka zložil vynikajúce romantické aj atmosférické melódie, možno vôbec najlepšie v celej ich dlhoročnej spolupráci, ktorá mala o dva roky neskôr tak malicherne a hanebne ukončiť jedno z mimoriadnych priateľstiev filmového sveta. ,,Marnie" je dielom, ktoré si v budúcnosti ešte veľmi rád znovu pozriem. (1530. hodnotenie, 129. komentár k filmu) ()

EastWicka

Tihle Hitchcockovi chlapíci z Marnie a Vertiga zacházejí s objekty svého zájmu jako s pokusnými zviřátky. Tak třeba tady: Connery Marnie pozoruje, odhaduje, děsně ji chce - a jakmile má pocit, že ji dostal (do kouta), jen si s ní pobaveně pohazuje a snaží se přijít té její fascinující záhadě na kloub čím dál nevybíravějšími způsoby... V roce '64 letech to byl jistě thriller jako břitva, dnešnímu diváku je ovšem rozuzlení jasné dlouho dopředu. O to více času mi tedy zbylo na fandění verzi z alternativního vesmíru, v němž Marnie Bonda ve finále kuchla a zmizela i s jeho šrajtoflí v dál. By si to byl zasloužil, parchant jeden sadistická. ()

Cimr

Pokud dobře počítám, je Marnie 23. filmem, který jsem od mistra Alfréda viděl, takže už jsem celkem způsobilý napsat, že vím, že Hitch to umí lépe. Dokonce mnohem lépe. Na staré dobré časy, kdy nám napínal nervy k prasknutí, si vzpomeneme jen v jediné scéně (Marnie jde loupit a v tu chvíli přijde uklízečka), jinak jde o rozvleklý psychologický dialog mezi Hedrenovou a Connerym, který je navíc podivně nelogický: Marnie je sice hezká ženská, ale není to až taková sláva, aby si kvůli tomu muž vzal ženu, která ho podvádí, lže mu a štítí se na něj sáhnout. Vysvětlete mi, co z toho vztahu Mark má? Skutečně ji tak moc miluje? Nebo ho pohání spasitelský komplex, chce Marnii za každou cenu pomoct? Nevím, nějak tomu nevěřím. Hitchcock je tentokrát víc psychoanalytický než cokoli jiného a to mi upřímně řečeno nesedí. Závěr byl ve své době nejspíš velmi šokující, ale ve zkoušce času neobstál. Dnes jsme zvyklí vídat mnohem horší věci i v některých filmech pro děti. ()

NinonL

Marnie je příběh o patologické zlodějce, která nemá ráda muže. Okrade několik svých zaměstnavatelů a u jednoho z nich si jí všimne bohatý zákazník Rutland. Zamiluje se do ní a chce si ji vzít i řešit všechny její problémy. ()

Tayen

Žil byl jeden Hitchcock, který zpracoval thriller v jehož ústředí je psychicky narušená hrdinka, od které se odvíjí celá zápletka, a kterou se někdo po celou dobu snaží "Zachránit". Tento Hitchock nasadil vysokou laťku všem svým nástupcům, kteří jí ale dosáhli jen málokdy. Napodobovali, přidávali nové prvky a příběh zamotávali, ale smutnou pravdou je, že Hitchcock byl tím tím, kdo z tohohle tématu vytvořil základní kámen. Je pravda, že dnes by onen traumatizující zážitek byl v dnešních filmech příliš slabý, ale to není chyba Alfreda, ale naší doby. ()

GodComplex

Wow, tak tohle je necekane jeden z nejlepsich Hitchcocku, klasicky prehlizeny, podcenovany, ale o to prekvapivejsi masterpiece, ktery me totalne odzbrojil a ve kterem vsechno dokonale klape. Naprosto bozske herecke duo Tippi Hedren-Sean Connery, tradicne vyborna Cock-rezie (scena vykradani sejfu je uzasne natocne napinave zradlo), skvely Bernard Herrmann a jeho posledni soundtrack pro Hitchcocka a detailni psychoanalyticky rozbor. Alfred byl v tomhle filmu hodne nadcasovy a v dane dobe se film shledal s nepochopenim (podle zdejsiho hodnoceni to nepochopeni ocividne stale trva), ale je videt, ze o podobna temata se i po 50ti letech snazi borci jako David Cronenberg s novou Dangerous Method a v porovnani s Marnii selhavaji. Hitchcock byl v top forme, spanila jizda Vertigo->North by Northwest->Psycho->The Birds je vylozene legendarni a Marnie ji zavrsuje. Pri nataceni Marnie se Hitch zamiloval do Tippi Hedren (coz chapu), ktera ho odmitla a slavneho Hitchcocka to vzalo natolik, ze jeho filmy uz nikdy nemely takovy lesk. Podle jeho znamych byla Marnie poslednim filmem na kterem si dal Hitch skutecne zalezet a je to uzasne zavrseni jeho zlate ery. "I don't need to read that muck to know that women are stupid and feeble and that men are filthy pigs! In case you didn't recognise it, that was a rejection. You've got a pathological fix on a woman who is not only an admitted criminal but who screams if you come near her!" 9/10 ()

MikO_NR_1909

Herci OK (vidieť, že o Conneryho bol veľký záujem), impozantná hudba, dobrý scenár...a aj napriek tomu mám pocit, že hneď niekoľko aspektov režisérskej geniality mi chýbali. Ale i tak ide o jemne nadpriemerný film. ()