Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

WolfR

Tenhle Hitchcockův kus jsem si až tak neoblíbil. Příběh je sice kvalitní a zajímavý, nicméně filmu chybí jakési svižnější tempo a to NĚCO, co pořádně zaujme. Ale alespoň ještě, že obsazení je skvěle zvolené, 4 hvězdy. ()

majo25

Charizmatický Grant a zmyselná Bergmanová sú viac než fajn. Ale keď na pravú zápletku a hlavne z nej plynúcu atmosféru musíme čakať až do poslednej pol hodiny filmu, je to trochu málo. Do tej doby je to iba obyčajná lovestory šmrcnutá o nejaké tie reči o džobe od vlády, o sledovanej osobe a vklienení sa do jej spoločnosti. Ak by bol celý film - najlepšie už od samotného začiatku - taký, ako jeho posledná atmosférická polhodina, bola by to iná káva. Napriek zmieňovanému svoje kvality tento snímok určite má. ()

flyboyeda

Zajimave pojaty Hitchcock, film-noir, milostny/spionazni... skvela dvojice Cary Grant a Ingrid Bergman, na tu dobu tam predvedla neuveritelny sexappeal, dcera odsouzeneho nacka je po valce naverbovana agentem, aby pronikla do organizace ex-nacku, i za cenu, ze se vda za jednoho z nich, jenze se s agentem zalaskujou a vznika tak dramaticka zapletka, slusne napeti, dobry film... ()

Noviik

Musím přiznat, že mě tenhle Hitchcock tolik nezaujal. Opět skvělí herci, zajímavý scénář i precizní režie. Výsledek ale nefunguje tak, jak bych chtěl... ()

andrii

...v dosahu oné pověstné líbací scenérie. Uhlazený, švarný idol ve smokingu, podezřelý z bondovství, čekává ve stínu, klíč má k tomu všemu, zachraňuje svou princeznu, která...hazarduje pro něho, pro sebe, pro zemi, potají /se/ líčí a pak třepotá se v síti. Omráčená, závrať si s ní pohrává. Takhle to je. Chtivé chutě, zalíbení v archivních vínech, šálkem dobré brazilské kávy, utlumit chtěli. Muž v černém jednou poskvrnkou vinen, měl být dříve připravený, odhodlaný říct své dívce osudové, že miluje ji. ()

chelseaman22

Jediné, co bylo zajímavé je fakt, že se snímek odehrává ve slunečném Riu. Jinak to byla docela otrava. Těžko stravitelné pro někoho, kdo miluje Hitchcockovy filmy. 40% ()

filmmovier

Romantická linka nakonec zcela přebije několik poměrně zajímavých otázek (třeba tu ohledně sklepa), ale osobně mi to vůbec nevadilo. První polovina je sice opravdu Hitchcockovu normálu jiná, romantiky tady je fakt hodně, ale finále (posledních třicet minut, možná i o něco déle) je zase ten klasický Hitch, špičkový, dokonalý, mistrovský, mrazivý a zcela dechberoucí. Ve druhé polovině to fakt nabralo úplně jiné grády a slušný thriller z toho nakonec opravdu vyleze, Pochybná žena je ale hlavně a zejména skutečně hlavně romantickým filmem (ovšem s fantastickou atmosférou, které ještě přidává to černobílo), který ale funguje na jedničku, hlavně proto, že Cary Grant je naprosto perfektní a nádherná Ingrid Bergman snad ještě lepší. A navrch je tu i můj oblíbenec z universalovských hororů Claude Rains, takže já jsem spokojen opět po všech směrech, samozřejmě i díky perfektní práci kamery (opět klasický Hitchcock). Ke srovnání s vrcholnými díly (minimálně Vertigo a Psycho) tomu ale ještě něco chybí a proto "jen" čtyři hvězdy. 85% a nechápu kritiku mnohých uživatelů, vždyť je to téměř dokonalé. ()

Motinski

Notorious je decentný film kde romantický podtón a špionážne pozadie dodáva šmrnc a istú pohodu, no hlavnú kartu stále Hitchcock predstavuje v podobe napätia a hry s divákom. Celá druhá polovica stojí na trilerových prvkoch a ajkeď sa nikam moc neposúvame tak som hltal každý jeden záber a čakal ako to skončí. Od scény ukradnutia kľúčov sledujeme atmosféricku filmárčinu, presne takú akú som očakával. Scenár nemá až tak nečakané zvraty aké možno niektorý chceli, no režisér opäť nespravil svojej povesti hanbu. ()

Mirokukii

Skvostný romantický film na pozadí špionážního úkolu. Při sledování polibků a něžných slůvek, které si Cary Grant s Ingrid Bergmanovou vyměnují, mé romantické srdce jása. A snad jen Hitchocock umí prosté sejití ze schodů natočit tak dramaticky a napínavě. ()

Tyny

Hitchcock umí, ale tohle je na něj takový průměr. Začátek se odehrál moc rychle, že co je napsáno v obsahu, tak půlka děje se odehraje už v prvních pěti minutách. Chladný Grant a lehce vtíravá Bergman. Sice bych si Pověstného muže znovu nepustila, ale určitě jsem se na něj ráda podívala. ()

danoo

Prvý z Hitchcockových vrcholov. Aj keď kombinuje mnohé prvky romance, psychologickej drámy a špionážneho príbehu, robí to nenásilne a štylizovane. A Gary Grant bol lepší už len s Katharine Hepburn! ()

Pavlínka9

Pro mě film, který mi nepřijde ani jako Hitchcockův...ale to samozřejmě nevadí. Nicméně na něj vlivem toho často zapomínám :D Grant a Bergman jako dvojice, na kterou se ráda dívám kdykoliv jsou tahouny tohoto filmu :) A ty róby :) Nádhera :) Závěr se mi líbí, protože ukazuje v jednu chvíli bezmoc a naději :) ()

Mishqo

kto iný ako majster napätia pán Hitchcock by si mohol dovoliť takéto dielko....prvá polovica mi prišla trocha vlažnejšia za to ta druhá to maximálne rozpumpovala...8/10 ()

VanTom

Nějaký neujasněný špionážní MacGuffin se tu řeší, o nevyřčené city mezi dvěma "agenty", z nichž ona se musí v rámci úkolu vdát za německého konspiranta v Riu, jde však z 90 %. Je přitom radost sledovat břitké dialogové etudy (přiopilá Ingrid si mne svým bezprostředním půvabem získala hned v prvních minutách) skvělých herců předvádějících tak ryze prostá a přímá rozhodnutí, touhy i motivace, až je to osvěžující. A přestože se k akci Hitchcock nepřiblížil ani na dohled, pár scén předávkoval pnutím přímo mistrovským. ()

JohnSmith

Slušný Hitchcockův thriller. Jen jsem si při sledování říkal, sakra kde jsem to už viděl a pak mi to došlo. Druhá Mission Impossible nejen, že okopírovala zápletku, ale dokonce i některé scény. ()

MI-380

Claude Rains, stejně jako v Casablance, svým civilním herectvím zastiňuje všechny ostatní, včetně Bergmanové a Granta, kteří jsou ale hendikepováni scénářem, zahánějícím je tu a tam do nelogických, trapných, z dnešního pohledu až tragikomických situací. 60%. ()

Dreadd

Scenárista vytvořil malý podfuk na diváky - vybral si tehdy velmi aktuální a atraktivní téma pro špionážní thriller, hlavní část filmu však nakonec věnoval romantické zápletce. Nelze sice namítat, že by dějová linka s nacisty ukrývajícími se v Brazílii nakonec zůstala nedořešená, ale vyšetřování je skutečně druhotné a vytváří pouhé exotické pozadí pro klasickou a nepříliš výjimečnou lovestory. Cary Grant a Ingrid Bergman však vytvářejí velmi sympatickou dvojici a kompenzují tím do jisté míry nenápaditost scénáře, rovněž je třeba ocenit Hitchcockovu režii, především v nesmírně vypjaté závěrečné scéně (bezpochyby nejlepší moment celého filmu), kde vrcholí zároveň vztahová i nacistická dějová linie. ()