Prokletí Salemu

(TV film)
  • Česko Salem's Lot (více)

Zlověstné události svedou dohromady spisovatele (David Soul) fascinovaného starobylým domem na kopci, uhlazeného obchodníka se starožitnostmi (James Mason), jehož znalosti sahají daleko za staré harampádí a antikvářova záhadného bledého „společníka" (Reggie Nalder) v Prokletí Salemu. Drastický horor, při kterém tuhne krev v žilách, podle Kingova románu natočil Tobe Hooper (Poltergeist). (Magic Box)

WolfR

Omšelá laciná televizní televizní adaptace snad nejnudnější Kingovy knihy. Jo, občas je tu solidní atmosféra, ale především se tento film pyšní nezajímavými postavami a především nudnými vatovými pasážemi, 2 hvězdy. ()

kosta73

Jsem velmi příjemně překvapen. Hooper stvořil robustní oldshoolové dílko, které disponuje velmi povedenou vizuální stránkou ( zatmívačky jsou parádní ), dobrou hudbou, starými poctivými triky, typově dobře ( pro mě ) vybranými herci a také samotná Marstenova vila se dost podobá mojí představě ( ne tak už její umístění a hlavní domácí ). Druhá půle je poněkud rozvláčnější, ale je nutno dodat, že stejným problémem trpí i kniha. Závěrečný souboj s Barlowem ve sklepení vily je ale lahůdková podívaná. ()

charge

Asi by to chtělo tu zkrácenou verzi, viděl jsem DC a ta je teda ubíjející, v první půlce se neděje téměř nic a v té druhé se sice něco rozjede, ale pořád strašná nuďárna. ()

A.L.E.S.

Měl jsem to štěstí, že jsem viděl režisérskou verzi Salemu, a proto mi nic neuniklo. Děj je krásně rozevlátý, jak je u zfilmovaných kingovek zvykem. I když se stopáži přirovná Zelené míli, chybí tomu šmrnc. Možná jsem nevěřil těm hercům a jejich výkony nebyly tak procítěné. Z toho důvodu jsem si musel film rozdělit na tři části a musel jsem sbírat dost odvahy, abych jej dokoukal. Pořádný nářez ale začíná až v poslední hodině. Těžko říct, jak bych to pochopil ve zkrácené verzi, ale opravdu jsem měl někdy pocit, že několik scén je tam navíc. Atmosféra výborná, příběh fantastický, film vlastně obsahuje všechny klasické prvky upírského hororu i jak proti nim bojovat, protože se říká, že stará klasika nerezaví a abych pochopil další, musím začít od základu. Ale od plného počtu jej dělí délka a slabší výkony některých herců. Přesto se nebráním tomu si jej zase někdy pustit. ()

Cushing

Filmové veledílo to není, ale jako televizní horor naprostá špička. Lidi, copak vy jste se u toho nebáli? Vy jste se neotáčeli v křesle, zdali sinavá pazoura sklepní je už zákeřně neotevírá? Pak jste otrlíci a styďte se! Tenhle filmek se přece musí konzumovat o samotě, v noci, když je všude zhasnuto. PAK to vynikne. Davida Soula pamatuju ze seriálu Starsky and Hutch, který jsem kdysi sledoval jako dítě. Že umí takhle dobře hrát, jsem dodnes netušil. (Vím, že taky dobře zpíval -- co jiného než soul, že.) Kam se dneska ten chlápek poděl? A z Jamese Masona, toho vetchého děduly, šel strach, tak jako už tolikrát -- paráda! Ještě že ho Hooper angažoval, Mason to nádherně zvedá svým laid-back herectvím, trochu jako Max von Sydow nebo Gregory Peck v jiných obdobných žánrovkách. Jinak -- já Stephena Kinga jako autora nesnáším. Ale pár filmových adapotací jeho knížek mám rád -- tohle a Carrie, například, a Shining jako arťák. ()

lykan9

Nijak moc povedené, místy velmi nudné a hlavně bez žádné atmosféry. Kniha je luxus, ale toto filmové zpracování je jedním z mnoha příkladů, jak se příliš nedaří převézt Kingovi knihy na plátno nebo obrazovky. ()

Philoun1

Budu trochu srovnávat s novodobějším zpracováním, ve kterém se příběh rozběhl až moc rychle, tady se příběh ukrutně plouží, což není zrovna dobře když má film tři hodiny. Navíc Barlow z novějšího filmu a knížni Barlow měli charisma, tento strašák je spíš k smíchu. A to nezmiňuji otce Callahana, který je úplně v pozadí, a bloňdatou hlavní máničku. ()

Šakalík

Musím říct, že tahle starší upírovina mě moc mile překvapila. Viděl jsem tříhodinovou režisérskou verzi a přestože dle tradice hororové produkce sedmdesátých let se ve filmu více mluví, než straší, celkově je film pojat velmi zajímavě, přičemž aranžmá strašidelných scén a vůbec masky obecně jsou úplně boží. Především dětští upíři vznášející se za okny dokážou pocuchat nervy a navodit pocit (ne)příjemného mrazení v zádech – a úplně k tomu stačí trocha kouře, podmanivá hudba a efektně mrtvolná očka. :-) Rovněž namaskování primárního upíra je obdivuhodné - takhle nějak si já představuju Nosferatu. Za zmínku stojí taktéž VELMI mladě vyhlížející Bonnie Bedelia, které bylo v té době již třiatřicet, nicméně ve filmu vypadá tak s bídou na dvacet. Celý film vyvrcholí úžasně povedeným finále ve starém domě, kterému prostě nic nechybí, a byť má děj pak ještě úplně zbytečnou dohru v Guatemale, v jádru je tenhle snímek opravdu velmi zdařilý. ()

vitekpe

I pres ucast takovych hvezd jako je Bonnie Bedelia, Elisha Cook Jr. nebo Marie Windsor, je trihodinova verze opravdu divacky narocna. Diky tehle stopazi si muze film dovolit budovat atmosferu opravdu v klidu a pekne, ale na druhou stranu dej je jaksi prilis ridky... Mozna, ze dvouhodinove verzi bych dal o hvezdu vic. 3- ()

coscarelli

V detstve to moj najstrasidelnejsi horor (aale az po grofovi Orlockovi) , po ktorom som sa samozrejme bal ist na hajzel, do spajze, pivnice, podkrovia ci do chladnicky, ale teraz v kristovych rokoch vidim triezvejsie. Knizocku Stefana Krala som videl maximalne tak z parnika a tak nepisem porovnavania, ale dedukujem ze je iste lepsia, napinavejsia a atmosferickejsia. Tobe snima ten chaoticky a skoro prazdny celok ako na hojdacke , rovnako je to aj so strihom. Prapodivne nastrihana verzia (ak existuje trojhodinka, dal by som si) . Ale najde sa tu samozrejme i par "svetlych" aspektov. Tak napriklad hudba, chladna, hlbokotonna, strasidelna a vdaka nej maju "strasidelne sceny" nejake tie grady a efekt (70´s), potom je tu aj , sice viac spominany ako zobrazovany pan Barlow (co je vskutku dobry tah, pretoze u divaka by mal zanechat tazsi pocit strachu z neznameho) , ktoreho fyziognomia skoro zodpoveda onemu legendarnemu grofovi Orlockovi ( Kingova pocta Nosferatovi, vraj ), atmosfera sa tiez nejak buduje (strihom zabija) . Tobe sa mozno vysral na vyobrazenie tej pravej beznadeje obyvatelov, bolest , utrpenie, strach z neznameho zla ,ako by si SL zasluzil. Skoda no, filmik mal isto naviac. Je to mozno fakt tou skratenou verziou, alebo pocasim,..vplyvom splnu? jaa neviem.. EDIT: Videna Trojhodka a vsetko je jasnejsie a drasavejsie. Idem naplno ()

Luciášek

Mně se to líbilo. Dobrá atmosféra, reálné chování postav a na tu dobu velmi dobře udělaný upír. A vůbec , já mám tenhle old school ráda. Navíc je to jedno z nejlepších zpracování Kingovy předlohy, což je poklona, protože většinou z jeho skvělého románu filmaři udělají slátaninu. ()

Han22

TV filmy většinou nesháním a nehodnotím, ale nechat si ujít jednoho z prvních Kingů a navíc od Toba Hoopera by byl hřích, zvlášť když je to jeden z těch filmů, které jsem ve dvaceti marně sháněl po videopůjčovnách. A Salem´s Lot rozhodně nezklamal. Je to typický King - malé městečko, plno zajímavých postav a spousta času na to se s nimi dopodrobna seznámit, aby pak postupně přitahoval obrátku a vše vyvrcholilo hrůzostrašným finále v děsivém domě. Jde o TV film, takže nečekejte potoky krve, nicméně co hrůzostrašnosti Salem´s Lot předčí většinu filmových hororů roku 79 - upíří děti škrabající na okno, Barlow alias Nosferatu, děsivý polorozpadlý dům a hlavně plíživá a neodvratná infiltrace upírů. Herci nejsou nijak známí, ale pár mě známých jmen se objeví (Bedelia, Dzunda, Lewis) a ve svých rolích jsou přesní. Hooper to zvládl perfektně a nakročil od nízkorozpočtových úchyláren k mainstreamu. Není to nejlepší Kingovka, nicméně jako většina z nich mě rozhodně nezklamala. Trošku mě naštvalo akorát pár trapných zatmívaček a scén (rozplynutí v márnici) a zbytečně tragický konec. PS: Shlédnut Director´s Cut, neumím si představit skoro o hodinu kratší verzi. A pokud znáte sedmdesátkovou slaďárnu "Don´t Give Upon Us Baby", která rozdrtila hitparády v USA i Evropě, zpívá ji právě titulní herec z tohoto filmu. ()

borec999

Upíry vyzerajú skutočne desivo a scény s nimi majú dobrú hororovú atmosféru. Ale to je všetko čo sa dá na Prekliatí Salemu doceniť. Herci sú amatérski, tempo pomalé, film zostarol a dnes už nefunguje tak ako kedysi. V upírskom (vampire) subžánri sa dá nájsť mnoho zaujímavejších kúskov. 40% PS: knihu som nečítal ()

Burdock

Moc se mi do tohohle skvostu nechtělo, ale pustil sem si ho, abych zas neměl dojem, že mi něco ze sekce "staré horory" uniklo. Chyba, chyba! Zpracování opravdu děsný. A tříhodinovej director's cut k tomu snad nikdo nemůže myslet vážně. ()

dozana

Jelikož jsme četla knižní předlohu, tak mi tento film připadal tak nějak divný, ne špatný ale jiný. Evidentně jsem viděla Director´s cut a to jsem asi neměla dělat protože, se mi to zdálo zbytečně dlouhé, nudné a ke konci už jsem se opravdu těšila až bude konec. Hlavní představitelé ujdou, jen jsem si je představovala poněkud jinak, hlavní hrdina Ben, měl být podle mě černovlasý, ale to je možná jen moje mylná představa. Taky zde spoustu postav z knihy chybí, ale možná je to dobře protože jinak by film možná byl ještě delší. Z filmu jsem měla nějak dojem, že je poskladaný z určitých scén z knihy, které mi nějak nepasovali k sobě. První půlka byla rozhodně lepší než ta druhá. Myslím, že to šlo natočit jinak a lépe. ()

ondrula

Tuhle pecku jsem si stáhl jenom proto, že jsem chvilku předtím dočetl knižní předlohu od S. Kinga. A opravdu se do nedalo, po půl hodině jsem to musel vypnout, protože americký filmy ze 70. let jsou na mě asi fakt moc velká síla. Připadaj mi ještě směšnější a zběsilejší než naše normalizační snímky. Hned úvodní scéna, kdy týpek s účesem a lá Jiří Schelinger (oblečenej do neuvěřitelnýho tvídovýho saka s koženýma záplatama) přijede s americkou obdobou trabantu do realitní "kanceláře", kde je z něj strašně teatrálně paf ohyzdná ženská s archetypální trvalou, ve mně vzbudil hluboký povzdech. Nejde jen o vizáž, ale herci se tam chovali tak strašně nepřirozeně, že se to nedalo snést. Když srovnám americkou produkci 70. let třeba s vynikající francouzskou filmografií z téže doby, je zajímavé, jak si stačili za posledních 40 let vyměnit kvalitativně pozice v protipólech; tzn. Amíci se mezitím naučili točit filmy, zatímco Frantíci to asi už zapomněli. ()

zdenur

Zatím nejlepší upíří horor co jsem kdy viděl. Hustá strašidelná atmosféra, skvěle zpracovaní upíři, triky a efekty. Mrzí mě jen nějaké nudné pasáže v docela dlouhé stopáži. Závěr mě taky nějak nezaujal, čekal jsem něco akčnějšího. ()

DAVID.LOPAN

Další z řady přepisů knih, od mistra hororu Stephena Kinga, který se vyvedl dost průměrně. Začátek je docela slibný a ani hudba není špatná, ale obsazení herců je takové divné...Všichni jsou neslaní a nemastní a Stryker a Barlow mi taky dost neseděli. Stačilo si stím víc pohrát a mohlo to být daleko, ale daleko lepší. Pokud dostanete na výběr mezi knihou a filmem, volte rozhodně knihu, která je tak stokrát lepší.60% ()

Raziel_cz

Ta dobrá upířina Tobeho Hoopera. A rozhodně jedna z top adaptací Kinga. Ty mají vždycky problémy se stopáží a jsem rád, že tady si tvůrci mohli vzít aspoň ty tři hodiny. Jasně, pořád jsou některé vedlejší linie z knihy sesekané, ale máte dost času poznat obyvatele Salemu, a když pak na scénu vstoupí Barlow, víc vám na nich záleží a bojíte se o ně. Na čemž má samozřejmě velkou zásluhu perfektní obsazení a těžko hledat nějakým způsobem nesympatickou postavu. A k tomu si přidejte bezchybnou režii, hutnou atmosféru blížící a posléze naplňující se pohromy a opravdu děsivé upíry – levitující děti za oknem byly děsivé už v předloze, ale film je vzal na nový level, nemluvě o Barlowovi, jehož podoba vychází klasického Nosferata. Tenhle pozapomenutý klenot si zaslouží mnohem větší slávu. ()

Nová adaptace Prokletí Salemu našla režiséra

Nová adaptace Prokletí Salemu našla režiséra