Roger a já

• USA Roger & Me

Jak velké automobilky „pomáhají" malým regionům. Americký dokument režiséra Michaela Moorea. Před svými veleúspěšnými filmy Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11 debutoval americký dokumentarista Michael Moore snímkem o tom, jak se automobilka General Motors zachovala k desetitisícům svých zaměstnanců. Jedna z největších firem v USA se v osmdesátých letech rozhodla uzavřít část svých továren, čímž během krátké doby přišlo o práci až 30 000 lidí. Michael Moore zkoumá důsledky, které měla tato skutečnost na lidi v michiganském městě Flint, odkud on sám pochází. Práce v automobilce zde byla zdrojem obživy pro většinu lidí. Uzavření továren znamenalo drastický zásah do života města, mimo jiné i nárůst kriminality a vylidnění celých čtvrtí.
Titul filmu naznačuje Mooreovu snahu spojit se s předsedou představenstva General Motors Rogerem Smithem a udělat s ním rozhovor. Třebaže Moore osvědčil svou pověstnou buldočí povahu a dělal problémy členům mnoha ochranek, získat kýžené interview se mu nepodařilo. Vznikl však rozpustile vtipný dokument o vážných tématech, odměněný řadou filmových cen. V Mooreově podání je totiž upadající městečko Flint metaforou celé Ameriky... (Česká televize)

eraserhead666

Makáte (třeba i desítky let) v jednom podniku, kde vás celou tu dobu přesvědčují a mažou med kolem huby o tom, jak jste všichni na jedné lodi, jak by jste se všichni měli snažit o blaho celého podniku a něco mu i obětovat. Pak ale přijde krize (ale ani nemusí, stačí, že se majitelé podniku prostě jen rozhodnou přesunout výrobu jinam, tak jako v tomto případě) a vás jako prvního, za tichého souhlasu odborů, bez záchranného člunu nebo kruhu, hodí přes palubu a odplují s celou tou lodí. A vám nezbude, než se plácat ve vodě. Možná budete mít štěstí a kapitáni lodi si vás z falešného a pokryteckého soucitu najmou jako živé sochy na svůj snobský velkoburžoazní večírek (to už jsem fakt nahlas sprostě nadával). A nebo se zhnuseni okolními kecy, že si za to můžete sami, protože jste leniví a nechce se vám pracovat, snažíte přežít a sehnat pár babek, jak se dá a začnete něco dělat (jak vám pořád dokola cpe okolní společnost, média, politici, velkopodnikatelé, včetně celebrit, které do vašeho města pozvou ti, co vás poslali k vodě, aby vás pobavily) a začnete na svém dvorku např. chovat králíky na maso nebo jako domácí mazlíčky. To pak k vám ale vtrhnou úřady s tím, že musíte vybudovat hygienciké zázemí – zvláštní místnost s omyvatelnou pdolahou a stěnami. No kurva, ale kde by jste na to tak asi vzali prachy, když se je tak tak držíte, aby jste včas zaplatili nájem a nevystěhovali vás, jako za jeden jediný den vašich 24 sousedů, to už je nezajímá!? Nesnáším podobný filmy a dokumenty, protože mě neuvěřitelně nasíraj. Už několikrát jsem si říkal, že se na ně prostě nemám koukat, ale asi mi to nedá. První Moorův celovečerní dokument a podle mě i nejpovedenější. Moore možná občas se získanými informacemi dost manipuluje, snaží se hrát na city a často zapomene být nestranný (ono to ale někdy fakt nejde, točit podobný dokument já, minimálně třem lidem bych tam dal vzteky hned přes hubu), má však cit a schopnost využít humorné scénky (např. když zástupce šerifa vystěhovává rodinu z domu: „Soud vydal rozkaz vystěhovat dům!“ „Hned teď?“ „Ano“ „No, aspoň něco dělá.“) a dobře dohromady sestříhat různé momenty. Tady váš čeká trochu dojetí, trochu vzteku, trochu pokrytectví a naprosté úchylnosti (večírek a možnost za 100 dolarů strávit noc v cele při příležitosti otevření nové věznice). Kapitalismus=kanibalismus. Žerte bohaté! ()

rawen

Už tady to Mooreovi "šlo" - tomuto filmu ale ještě chyběl jednoznačný zloduch --- GM prostě jen udělala to, co v kapitalismu firmy dělají, Flint na to prostě doplatil a těžko s tím něco dělat nebo svalovat všechnu vinu na nějakého ředitele, který o takových důsledcích ani nepřemýšlí. Přesto je Roger a já zajímavým (spíše smutným než rýpavým) publicistickým počinem a předznamenal kurz svých dalších a vydařenějších následovníků. 7/10 ()

Gazy

Málokdo umí prezentovat "idylický" americký život tak, jako Micheal Moore. Ve svém debutu ještě trochu piloval svůj styl, ale už tehdy byl typicky přidrzlý, kontroverzní a prostě si s ničím nebral moc servítky a taky, že si to hlavouni z General Motors a jejich naprostá lhostejnost zasloužili, pro ně bylo 30 000 lidí bez práce jen pouhým číslem. Docela mě pobavil Mooreův velký hon na největší rybu z představitelů GM Rogera Smithe a zoufalá snaha dostat se za ním do toho magického 14. patra. ()

Cimr

Ach, jak já tyhle zaujaté, jednostranné, neobjektivní, dogmatické, demagogické dokumenty zbožňuju! ()

Pan Filuta

6/10 Nic mimořádného, ale jeho prvotina není určitě propadák. Nemůžu si pomoci, ale chvílemi nezajímavé a hodně nudné. Ve výsledku to je takový odraz ke svému vrcholu v podobě Bowling for Columbine. ()

gogos

Celekm zajimavy snimek, urcite dobry a prubojny debut. Zajimave natoceno a zkomponovano a pekny vypravecsky monolog. Ovsem, nemohu si pomoci, ale Fahrenheit 9/11 me bawyl o trochu vic.... Partani po sefu General Motors me tak zajimave neprislo. I tak je to ale velice zajimavy dokument.... ()

kaylin

Ať je Michael Moore jakékoli sebestředné hovado, ať je klidně kritizován za to, že je neobjektivní a že manipuluje s informacemi, je nutné mu přičíst, že se snaží ukázat pravdu, která zde existuje, ukázat hnus kapitalismu a celkově téhle společnosti - nejen americké - která žije v přetvářce a považuje ji za standard. ()

Fanucci

Zajímavé, ironické (to mám rád:-). Leč mimořádně (klasika...) neobjektivní a hodně ovlivněné Moorovým nekapilistickým vnímáním světa:-) Zpětně se člověk ani nediví, že využil při natáčení Sicko možnost postižené z 9/11 odvést na "kubánské" ošetření...ehm. 70% ()

Joe321

V Moorově prvotině je znát nadšení pro věc a zdravý zájem o problém. Podle mě se tady nesnaží tak manipulovat s divákem jako v jeho pozdějších dokumentech. Situaci nastiňuje ze všech úhlů a nesnaží se zbytečně tlačit na pilu jenom aby diváky více šokoval. I když už tady je vidět jeho umění kombinovat záběry a jednotlivé rozhovory tak, aby vyzněli co nejúderněji, ale je to způsob jak na nějaký problém upozornit. -"My favorite was the exhibit sponsored by General Motors: a puppet auto worker singing a love song to the robot replacing him on the assembly line. The song was called "Me and My Buddy"." ()

shyster

Tady se Michael Moore ještě rozjížděl, ale i tak už tady najdete jeho trademarky - konfrontace, manipulace s divákem a humor. ()

MrPierc

Amatérský dokument začínajícího Michaela Moora. Sledujeme město Flint, které díky propouštění hrabivé společnosti General Motors, má stále více nezaměstnaných a rozpadá se jako domeček z karet. Smetánka si dál mne ruce a chodí na večírky. Užívají si, zatímco ostatní nemají budoucnost. Oni jsou ještě bohatší a ti za plotem ještě chudší. Když se jich někdo zeptá, co by poradili těm bez práce, tak jim řeknou, že mají zvednout svůj líný zadek a začít něco dělat. Neskutečná arogance moci. Vše je zatlučené, lidi mají v očích beznaděj a zločin stoupá. Je to depresivní pohled na topení v nejistotě. Bez práce, bez peněz a bez budoucnosti. Vedení města, ale předstírá, že je vše v pořádku a vše se vrátí do normálu. Postavíme hotel, postavíme zábavní park a turismus nás vyvede z bahna. Omyl a pád. Ještě horší rytí v bahně, ještě horší vlna krize. Velké společnosti si s vámi vytřou prdel a je jim zcela jedno, jak dopadnou tisíce lidí. Hlavně zisk a stále víc a víc. Zisk je motorem celého vesmíru. Smutné, depresivní, pravdivé. ()

Radiq

Ti američani jsou fakt totální degeni. Moore nám ukazuje různé průměrné americké občany a všichni na mě působí jako naprostí idioti. Babky na golfu vedou. Jedinej, kterej není, je asi on sám, ale zas mi přijde takovej moc jednostranej. Jo, je to sviňárna, ale dějou se horší věci. A když se něco takovýho stane v US, tak se o tom musí natočit dokument. ()

Courtemanche

Dokument o tom, co se stane s člověkem když firmy dostávají volnost větší než by bylo zdrávo. Podívejte se kam až může spadnout člověk, uvidíte to vězení, a pak si promyslete jestli opravdu oprávněně házíme špínu na některé lidi, žijících kolem nás. 5/5 ()

Decker

Kontroverzni debut Michaela Moorea vysel skvele jako jeho nasledujici projekty. Moore je zrucny a obratny filmar a dokumentarista. Obsah filmu je zde znovu velmi kontroverzni a do jiste miry jednostranny, ale verim ze takova situace, ktera nastala ve Flintu musela byt pro mesto a pro lidi, kteri v nem ziji naprosto zdrcujici. Do jake miry za to muze automobilka GM je otazka na kterou neni primocara odpoved. Nekdy to tak zkratka chodi, zde to bylo o to vetsi, ze to postihlo obrovske mnozstvi lidi najednou. ()

Elví

Babky na golfu vedou, ale myslím, že Miss America taky nebyla špatná. Všechny michiganské bezdomovce určitě nadchla, že "pro ně" vyhrála korunku...:) ()

Master19

Není nutné dlouze pátrat po pohnutkách, vedoucích Michaela Moora k natočení tohoto dokumentu. Bohužel se nedokázal dostatečně oprostit (což mu dělá dodnes problémy) od jednostranného pohlížení na problém. Naštěstí pro soudného člověka se tu otvírá dostatečný prostor, udělat si svůj názor. Z dokumentárního hlediska je tu faktů poskrovnu, ale už zde jsou perfektní "vložky" z filmů, estrád a zpráv. ()

blackJag

Michael Moore začal přesně tak, jak pokračuje do dnešních dnů - zábavnou dokumentaristikou o vážných tématech, pod mandátem své neodbytnosti a absolutní víry ve své stanovisko. Nemám s tím nejmenší problém. Je opravdu úsměvně znepokojující sledovat celé to americké divadlo v hlavní roli s tupým stádem jdoucím po hlase svých nenažraných vůdců (málokdy mě něco rozčílí víc, než televizní kazatel - v něčem takovém může hledat spásu opravdu jen debilitou stižený národ). Neříkám že u nás nenajdete podobné případy, ale v Americe to už jen z toho statutu "světové velmoci" bobtná o něco silněji... tak ať žijí králíci, ti na hraní, i ti na pekáč. 80% ()

I.AM.NOT

Michael Moore na počátku kariéry, kdy ještě nevěděl jakým se bude ubírat stylem, nicméně tento film a zejména situace, okolo které se točí děj, dala hodně napovědět. Michael prostě musí americkou kulturu nenávidět, protože v tomto filmu, vzhledem k tomu, že neměl jméno velkého dokumentaristy, je vidět, jak s ním všude vymr..... Chybí mi zde také bizardní fakta, tak charakteristické pro jeho pozdější tvorbu. Nicméně asi jediný film MM, který ukazuje surovou realitu dopadu jedné konkrétní události bez různých moorovských paradoxů. ()

Michael Moore dobíjí munici

Michael Moore dobíjí munici

13.09.2006

Kontroverzní tvůrce silně politicky angažovaných dokumentů dal o sobě po delší době opět vědět a nebylo to nikde jinde, než na prestižním Toronto International Film Festival, ke kterému má očividně… (více)