Roger a já

• USA Roger & Me

Jak velké automobilky „pomáhají" malým regionům. Americký dokument režiséra Michaela Moorea. Před svými veleúspěšnými filmy Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11 debutoval americký dokumentarista Michael Moore snímkem o tom, jak se automobilka General Motors zachovala k desetitisícům svých zaměstnanců. Jedna z největších firem v USA se v osmdesátých letech rozhodla uzavřít část svých továren, čímž během krátké doby přišlo o práci až 30 000 lidí. Michael Moore zkoumá důsledky, které měla tato skutečnost na lidi v michiganském městě Flint, odkud on sám pochází. Práce v automobilce zde byla zdrojem obživy pro většinu lidí. Uzavření továren znamenalo drastický zásah do života města, mimo jiné i nárůst kriminality a vylidnění celých čtvrtí.
Titul filmu naznačuje Mooreovu snahu spojit se s předsedou představenstva General Motors Rogerem Smithem a udělat s ním rozhovor. Třebaže Moore osvědčil svou pověstnou buldočí povahu a dělal problémy členům mnoha ochranek, získat kýžené interview se mu nepodařilo. Vznikl však rozpustile vtipný dokument o vážných tématech, odměněný řadou filmových cen. V Mooreově podání je totiž upadající městečko Flint metaforou celé Ameriky... (Česká televize)

Rozjimatel

Nechápal som, ako môže byť dokumentárny film o zatváraní fabrík a hromadnom prepúšťaní súčasne aj komédiou. V priebehu filmu mi to ale postupne došlo a ja som sa už potom nedokázal prestať smiať. Hoci, bol to taký smiech cez slzy a navyše so zaťatou päsťou. Jedna z najlepších a najštipľavejších spoločenských satír, aké som kedy videl. A rád pri tom opomeniem ten populizmus a aj fakt, že si na tom Michael Moore poriadne namastil vrecká. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Rami

Výborně zmáknutý dokument o tom, jak se z prosperujícího městečka může stát mrtvé město (odkud lidé "utíkají" nebo jsou vystěhováváni) a jak se humanita a striktně kapitalistické ekonomické myšlení navzájem vylučují. Firma, která si v podstatě vede dobře propouští spousty zaměstnanců a nakonec zavírá továrnu a odjíždí z města za vidinou větších zisků. O soucítění se zaměstnanci nemůže být řeč, načež se mnozí lidé dostali do takřka bezvýchodné situace, protože byli doposavaď pevně spjati se svým městem, které je však již nemůže uživit. Neflexibilní pracovní síla se tak rázem mění na bezdomovce a kriminální živly. Jak již tu zaznělo, tento dokument je tvořen jednostranným zhodnocením celé situace. Argumenty druhé strany nebyly takřka brány v potaz. Problém však je, že obě strany mají naprosto odlišné zájmy. Lidé chtějí svoji práci ve svém městě, kde už dlouhá léta pracují, a firma chce naplnit své cíle, pro které vznikla ("firma je založena za účelem zisku" - né pro podnikání s vyrovnaným rozpočtem popřípadě středními zisky a nabízení práce lidém v daném místě), přičemž zastává názor, že účel světí prostředky. Obě strany se proto nemají šanci nijak dohodnout. Bohužel peníze jsou mocnější argument než lidskost a snaha dát vzniknout prosperujícímu městu. Samozřejmě nejsem slepý a vidím, že režisér používá stejné demagogické fígle jako mnozí "odborníci" a politici, když se chtějí zalíbit davu. Sám nikomu nepomůže - nehledá řešení. Jen se veze v rozjetém vlaku jako zaujatý pozorovatel. Ale i přesto dávám 4 hvězdičky (82%). ()

pouler

Dosti drsný dokument M. Moora o tom jak z kdysi centra automobilismu USA udělali kapitáni průmyslu město bez budoucnosti. Tady vidím počátek jeho tažení proti neoliberální pravici. Přeci jenom on se v tom městě narodil a žil a jeho přátelé, příbuzní a známí trpěli pro povyražení mocných tohoto světa. Musím přiznat, že jsem na straně Michaela Moora :) ()

Biopler

Mr. Nobody, cháp v ponímaní s generálom General Motors, natočil snímku, v ktorej je rád stredobodom. Dýchlo to na mňa dojmom neučesanosti, má to suchý humor a celkovo som si z dokumentu odniesol málo. Ako sonda do doby, v ktorej mesto ide šmahom na kolená kvôli svojej špecifikosti, má niečo do seba. ()

winstonik odpad!

Podľa Moorea to mala byť kritika kapitalizmu, v skutočnosti je to len popis života úbožiakov, ktorí neboli schopní pochopiť tie najprirodzenejšie veci na svete: že krach je ozdravný proces a že dohody sa oplatí čítať. Aspoň že Ronnie to tým chudákom slušne vysvetlil. Tento dokument je odporná demagógia, ktorá si zahráva s najzvrátenejšími ideológiami minulého storočia. Moore je demagóg a komunista. Komunisti sú sprostí vrahovia. ()

Krčma odpad!

Možná si řeknete, že jsem tvrdý, ale já výš jít skutečně nemohu. Rád bych, ale fakt to nejde. Chtěl jsem dát Moorovi ještě jednu šanci, ale bohužel musím jít ještě o 20% níž než u Fahrenheit 9/11. Tentokrát mu sice nemohu vytknout tak nehoráznou manimulaci s fakty jakou předvedl ve svém protibushovském opusu, ale jeho postoj k celému problému ohledně General Motors je mi bytostně cizí. Já jako ekonom sympatizující s Rakouskou ekonomickou školou skutečně nemohu mít porozumění pro levičáctví hraničící s Marxismem. ()

Pokryvac

Veľmi pôsobivé. Film je v podstate tragický, humorne pôsobí len absurdnosť americkej spoločnosti a tiež skvelý Michael Moore, ktorý sa snaží vtipnými ironickými komentármi a prestrihmi pozrieť na problém v meste Flint nesentimentálnym a odľahčeným pohľadom. Darí sa mu to výborne. Vtipný, strhujúci i smutný dokument. ()

Jimb021

Vtipně udělaný sarkastický dokument s obrovskou megaporcí demagogie. Chvílema jsem dokonce pochyboval o svým pravicovým smýšlení, ale to by muselo být víc objektivní... ()

PoprockCZ

Nějak jsem dokumentu nepřišla na chuť. Svým tématem a stářím je pro mě až příliš vzdálený a tím pádem nepříliš zajímavý. Především však zcela nerezonuji s hlavní premisou filmu: dostihnout Rogera Smithe, který s vidinou výdělečnějšího businessu zavřel GM továrny v Detroitu, a donutit ho, aby se přijel podívat na zpustlé město, kde žijí lidé, kteří přišli o práci. Překvapivě Roger nesouhlasil. Přijde mi to jako takový dokument o ničem. Na jednu stranu ano, byla to svým způsobem velká smutná událost, nicméně business byl, je a bude v Americe vždy na prvním místě a proto mě udivuje, že se tomu lidé ještě stále diví. Ale možná na to koukám až moc měřítkem dnešní doby. Záběry na velkolepé "americké akce" konané jako vzdání díků pracovníkům, stavbu moto zábavního parku, který posléze brzy zkrachuje atd. mi pak nepřijdou vtipné, ale spíše potvrzují stereotyp americké nátury. ()

ToddB odpad!

Neuvěřitelně zvrácená a pokrytecká komunistická agitka. Kdo trochu zná skutečné životní postoje Moora, musí z tohodle díla zvracet. ()

Michael Moore dobíjí munici

Michael Moore dobíjí munici

13.09.2006

Kontroverzní tvůrce silně politicky angažovaných dokumentů dal o sobě po delší době opět vědět a nebylo to nikde jinde, než na prestižním Toronto International Film Festival, ke kterému má očividně… (více)