Za sklem

• Slovensko Za sklom
Slovensko, (2016–2019), 25 h 56 min (Minutáž: 54–64 min)

Kamera:

Martin Rau

Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Kamila Magálová, Milan Ondrík, Rebeka Poláková, Jiří Bartoška, Ľuboš Kostelný, Adam Jančina, Jaroslav Mottl (více)

Série(3) / Epizody(26)

Príbeh elitných policajtov Tibora Maxovského a Norberta Višvádera, ktorých boj za spravodlivosť nakoniec postaví proti sebe. Po brutálnej vražde kolegu sľubujú vdove, že nájdu a usvedčia jeho vrahov. Vyšetrovanie postupne odhaľuje pozadie organizovaného zločinu, ktorý siaha od drog, cez pašovanie utečencov až k únosom a vraždám. Snahu elitných policajtov usvedčiť páchateľov komplikujú neobmedzené financie a prepojenia organizovaného zločinu až na najvyššie miesta. Na začiatku je dôvera, no neskôr pravdu nahradí strach, zákon vystrieda sila a spravodlivosť je kúpená. Nie je jasné, kto stojí na strane zákona a kto nakoniec zradí. (TV JOJ)

vyfuk

1. série: Seriál, který je ve výsledku brán asi jako jeden z nejlepších ze slovenské produkce po roce 89 a v podstatě od osamostatnění. To vše v pozlátku kriminálního příběhu s korupcí a konspirací ve všem. A ono to funguje. Ne na úrovni nejlepší seriálové zábavy světového rozměru, ale i tak se nacházíme na výšinách česko-slovenského počinu. Sice je někdy otravná repetice postav a jejich rozhodnutí na úrovni "radši se nechám vyhodit a být za debila". K tomu problémy s postavami, které ne vždy najdou logiku. Ale stále zde máme něco, co se jen tak na českých poměrech nevidí. A proto je zajímavější, že to ani není český poměr, ale slovenský. K tomu všemu se dokážete jednoduše a efektivně bavit, když neřešíte každou kravinu, kterou můžete nalézt. 2. série: Druhá série přislíbila určitý zvrat v oblasti postav a vyvrcholení děje. To samozřejmě i tak nějak nastalo. Taky je zde fakt, kdy se díváte a už máte sympatie vůči postavám, to taky samo o sobě pomůže. Jenže on zde je jeden nepříjemný fakt, který se táhne od začátku do konce. A to, že linky se začnou prolínat mezi sebou jako puberťáci v 60. letech na Woodstocku a vy se už ani nevyznáte pomalu kdo je kdo, kdo s kým co a podobně. Což poté začne být problém, protože vy asi nějak víte o co komu jde, ale je to už zahaleno takovou nadbytečností postav a ztraceností, že to jednoduše začne člověka nudit. Zůstává stále super, že tvůrci se nebojí si s postavami pohrát na vyšší úrovni i v tom, že je nechají zabít. A i to dělá dojem autentičnosti, jelikož toto vše je možné. Nejen na Slovensku. Za sklom celé nějak neurazí. Jde o dobrý seriál na tuzemsko-sousedské poměry. Za tím si stále stojím. Na prdel si nicméně nesednete. Zvlášť když na vás občas dýchne zbytečná technická chyba a nebo díry ve scénáři, které dělají z postav zbytečně idioty. ()

borec999

Kriminálka kvalitovo európskych parametrov, ktorá ak by niekedy v budúcnosti putovala na streamovacie služby tak by nám v zahraničí hanbu určite nespravila. Peter Bebjak znova potvrdil, že momentálne patrí na Slovensku medzi najzásadnejších tvorcov a v poslednej dobe na čo siahne, tak z toho je hit (zaslúžene). Dej a príbeh sa točí okolo mafie, jej previazanosti na políciu, súdy a ostatné zložky verejnej moci- téme, ktorá je u nás aktuálna, pričom aktuálnemu dianiu sa v neskorších sériách seriál aj veľmi nápadne a otvorene dotýka. Po technickej stránke bez problémov, poteší aj zopár akčných scén a výbuchov, ktoré boli spracované obstojne a konečne boli v našich podmienkach pozerateľné. Herci sa taktiež vytiahli, klasicky vedie Maštalír, ale solídne zahrali aj Magálová,Bartoška,Kostelný a Ďalší, dokonca prekvapil aj Koleník, ktorý mi tu 1. krát v kariére nevadil. Jeden z najlepších a najkvalitnejších slovenských seriálov, ktorého od plného hodnotenia oddelil len fakt, že v zahraničí sú predsa niektoré seriály kvalitovo ešte vyššie. 80% ()

Adiemus

Dost dobře nechápu, že ačkoliv je hodnocení obou sérií v červených číslech, souhrnný výsledek je v číslech modrých. Ale pravda, s čísly jsem celoživotně na štíru. Podle mého je seriál srovnatelný s většinou zahraničních seriálů, kterými nás krmí nejen veřejnoprávní, ale i kabelové televizní stanice. Samozřejmě nedosahuje vypracovanosti např. Mostu, ale rozhodně si nezaslouží hodnotit jednou či dvěma hvězdičkami. Navíc je úleva sledovat seriál s herci, kteří nejsou v Česku příliš provaření, ačkoliv postava Maroše Kramára se mi velice zamlouvala. Kupodivu mi nevadil ani Milan Kňažko, ovšem hvězdou seriálu je pro mě Tomáš Maštalír. Bohužel poslední díl třetí řady mě přinutil snížit hodnocení z plného počtu. ()

Sufferer

Až bude z pekla snežiť, dostane sa rýdzo slovenský seriál na dohľad zahraničným produkciám, prípadne si zmeria sily s tou českou. Myslieť si niečo iné je len plakaním na nesprávnom hrobe. Buďme ale radi, že Za sklom nie je ďalšou hanebnou karikatúrou tuzemského prostredia a iskričky svetlejších zajtrajškov rozdúchava narúšaním modelu epizodického rozprávania a prejavom úsilia o kontakt s realitou. Občas trafí klinček po hlavičke, inak ale iba hľadá odvahu sa dostatočne vyfarbiť do slovenskej trikolóry a presvedčivo aplikovať formálne i neformálne pravidlá rezonujúce v spoločnosti, ba dokonca ich vystaviť polemike. Aké-také uznanie si zaslúži, že dej je utváraným od prípadu na aktuálnu tému a postupne obaľovaným ako cibuľa, vytvárajúc pritom ilúziu zapeklitosti a tajomna. Ilúziu preto, lebo nenecháva veľký priestor pre špekulácie a vnáša doň až príliš veľa svetla. Skutočne len veľmi ťažko nachádzať slová chvály tam, kde autor ledabolo nastolí ráz kriminálneho seriálu a svojho diváka považuje vyslovene za tupca, ktorému má potrebu všetko slovne prežúvať a naservírovať na striebornom podnose. Niekoho totiž rozmýšľať aj baví. ()

Trsto

prvý postreh : pane bože .... ešte som len začal pozerať a už ma bolia oči ... hrozný, chaotický strih a tá kamera .... scéna policajnej akcie, zábery naháňačky, potom boj ...totálne amatérsky prevedené ... uvidíme čo dej a ostatné napovie v ďalšom priebehu Hlavné postavy povedzme OK , vedľajšie to bol vo väčšine prípadov hrôza a des ... Napr. tá objemnejšia devenka , ktorá sa snažila hrať reportérku s mikrofónom za policajnými páskami a mykala s rukou zo strany na stranu ako keby mala záchvat...a ten výzor v tvári stál tiež za to ... uvidíme čo povedia ďalšie časti . ()

• Seriál sa volá podla titulnej piesne, ktorú má na svedomí slovenská kapela Korben Dallas. (lukyno40)
  • Titulnú pieseň "Za sklom" nahrala skupina Korben Dallas. (lukyno40)
  • Předobrazem vraždy novináře, která se vyšetřuje v této řadě, byla vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. (fabecc1222)