Za vodou

• Československo Nadmuté město (více)
Drama / Sportovní
USA, 1972, 96 min (Alternativní 93 min)

70. léta, město Stockton – zanedbaná ušmudlaná díra v Kalifornii, kde fyzickou i existenciální vyprahlost smáčejí zdejší zahálející trhani v litrech laciného alkoholu. Jedním ze ztroskotanců je bývalý boxer Billy Tully (Stacy Keach), jehož forma i sláva dávno vzala za své. Pokud zrovna nekoketuje s vyhořelou děvou Omou (Susan Tyrrellová), je přilepen k barovému pultu. Naproti tomu Ernie Munger (Jeff Bridges) je čilým jinochem, po uši zamilovaným do mladičké Faye (Candy Clarková), který prahne po sportovní slávě. Nezaměstnanost svede Billyho a Ernieho na společnou, ale trnitou cestu vstříc boxerskému ringu. Bude se v posledním kole štěstěny jednat o knokaut, nebo převahu nad nuzným živobytím? Výtečné sportovní drama o nezdolnosti lidské naděje natočil dle prózy „Fat CityLeonarda Gardnera velikán klasického Hollywoodu – a mimo jiné vášnivý boxer – John Huston; režisér, herec a scenárista (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Čínská čtvrť). Sociálně laděný snímek ponuré povahy, autenticky zachycující bezvýchodnost života na příměstské periferii, vyniká přesvědčivým hereckým obsazením, v čele se Stacy Keachem, jemuž byla role šitá na míru. Ve filmu ve vedlejších rolích účinkuje celá řada skutečných amatérských či profesionálních boxerů, což podtrhuje realistický punc filmového stylu. Melancholickému ladění snímku přizvukuje country balada „Help Me Make It Through the Night“ zpěváka a herce – a za studentských let též úspěšného boxera – Krise Kristoffersona. Rovněž je potřeba vyzdvihnout šerosvitný kameramanský um Conrada L. Halla (Profesionálové, Harper, Peklo v Pacifiku, Modrá Electra Glide), jehož obrazivost umocňuje ošumělou tvářnost chudinského labyrintu, v němž se protloukají obejdové, kteří ztratili svůj životní cíl.
Česká televize připravila první a kvalitativně odpovídající dabingové provedení, které uvedlo na pravou míru boxerské termíny a též se vypořádalo se zastaralým českým distribučním názvem „Nadmuté město“, který zaštiťoval sice zvukomalebný, leč přinejmenším zavádějící termín, otrocky do češtiny převádějící anglické pojmenování. I v americkém prostředí byl původní výraz pro většinu lidí „fat city“ jinotajem, jenž uvedl na prvou míru až autor knižní předlohy Leonard Gardner. Termín pochází z afroamerického argotu a s ironickou jízlivostí vyjadřuje fata morganu, stav, kdy si někdo iluzorně namlouvá, že je či bude „za vodou“, ačkoliv se pohybuje ve zbídačeném prostředí. Takový je ostatně ve filmu i osud boxera Billy Tullyho, který se přes veškerou snahu opíjí za barovými pulty vlastním sebeklamem, že jej v ringu a osobním životě čeká blahobyt – život ale dokáže uštědřovat tvrdé podpásovky. A to především v díře jménem Stockton... (Česká televize)

andrii

Je lepší zatnout pěsti, alespoň se trochu rvát, a přebít tak třeba jen pár modřin, nežli klít a tlít. Nechat se otloukat a /se/mlít. Prázdný ring bytí, bídné, líné žití na lehkou váhu brát. Zatraceně, existence nevěrná. Místní Atillové bez místa. ()

majo25

Slabší Hustonov kúsok. Celý čas sledovať lúzerov, ktorí radi a často pri alkohole hovoria priblbé reči, nie je teda žiadne terno. Od takýchto ľudí by bol človek rád čo najďalej, jednak mu nič do života nedajú a aby od nich niečo negatívne náhodou nepochytal. Od boxu ku flaške, of flašky k ďalšej flaške, potom dostať cez hubu v amatérskom ringu v druhom kole a tak dookola. Život "za vodou" v nedohľadne. Keach ale vyslúžilú boxérsku trosku zahral výborne. Box je síce naivnučký, žiadne bránenie, len útoky, ešte k tomu na rukavice a na lakte, ale aspoň je to to zaujímavejšie na filme. Páči sa mi tiež, keď postavy vo filme manuálne pracujú. Je to uveriteľnejšie a viac to aj dostáva do deja. Aj keď tento námet ma príliš nenamotal. ()

Han22

Neveselý boxerský film, takový antiRocky. Jsou tu dva boxeři, jeden stárnoucí se zničenou kariérou, který sní o comebacku, život ubíjí v hospodských pitkách, vzpomínkách na dávnou slávu, vydělává si podřadnými pracemi a ještě si nabalí úplně odpudivou ženskou. A ten druhý, mladý který zatím má vše před sebou, jen ho jeho láska dotlačí do manželství, které tak úplně nechtěl. Ani na jednoho nečeká žádná světová sláva, žádný zázračný zápas o titul mistra světa jak v Rockym; ostatně i ten box je zde mnohem realističtější (ale o to méně zábavný). Není to strhující film, ani žádný průšvih, prostě takový normální film ze života, kde kupodivu pro mě neznámý Stacy Keach přehrává celkem nevýrazného Bridgese. Slušné 3*. ()

Rozjimatel

"All that energy they waste. If they're not getting married, they're getting arrested, or they're joining the Navy or they're killing themselves on motorcycles."     Celkom príjemný filmík z Buranova s veľmi pohodovou hudbou, a to aj napriek tomu, že ide o príbeh životných stroskotancov. Aj keď som postavám celkom rozumel, dokázal sa vcítiť do ich kože, až také smutné (ako píšu viacerí) mi to nepripadalo, pretože som cítil, že ten svet je veľmi odlišný od toho, v ktorom žijem. Ako športová dráma to funguje výborne (škoda len, že je to o hlúpom tiežšporte zvanom box), tienisté stránky amerického sna sú podané s veľmi slušnou psychológiou postáv, priam z toho dýcha skutočný život. Silný pocit autentickosti ešte podtrhujú výborné, umiernené herecké výkony - presvedčivý Stacy Keach v role boxera za zenitom, mladučký Jeff Bridges, ktorý už vtedy predvádzal svoj talent, výborná Susan Tyrrell ako zúfalkyňa, ktorá v posteli vystriedala snáď všetky farby pleti ("White race is in its decline. It started downhill in 1492, when Columbus discovered syphilis."), alebo aj debutujúca Candy Clark. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

petikacka

UUUFFF!!! Taková odvrácená strana Rockyho, který se opravdu dostal "za vodu" na rozdíl od našich zoufalých slabošských hrdinů, kteří si to namlouvají a doufají, že se tam jednou dostanou. Temné depresivní drama ze kterého není úniku. Stacy Keach ve své životní roli a mladinký Jeff Bridges je tu prostě kouzelný. Scény mezi Billym a jeho vypitózní, vyhořelou děvou ( která to střídá podle toho kdo je zrovna volnej) jsou bravurní a dokonale zprostředkovávají samotu a zoufalost doby a jejich mizerného života. Nooo, pro mě to byl naprosto utajený a neznámý film a nevěděla jsem zdali něco dostanu, ale vyplatilo se a dostalo se mi měrou vrchovatou, silného diváckého zážitku. Za mě 88% ()

JimiH

Připomnělo mi to Malé životní etudy a podobné filmy o životních ztroskotancích z té doby. Huston opět potvrzuje, že patřil mezi skvělé režiséry, kteří zvládli přejímat moderní trendy a obohacovat jimi svou filmografii. Životem jednotlivých postav proplouvá skrz epizody, které nejsou ohraničené konkrétními daty, ale událostmi. Zásluhu na úspěchu má scénář, který kouká na úlety jednotlivých postav schovívávě bez káravého prstu a pochopitelně herecké výkony (Stacy Keach a Susan Tyrell). ()

pollstro

Filmové zpracování tématu věčné životní ztráty o boji proti neúspěchu a zoufalství Huston vypracoval v ponurém a nemilosrdném stylu čestného boxerského života, který je nasáklý depresivně realistickým tónem. I přesto náhlý a nečekaně otevřený konec posléze dává celému příběhu optimistický úhel pohledu se skvělou a zcela podhodnocenou studií jednotlivých charakterů reprezentující okrajový život společnosti, který je hlubokým obrazem osobního a profesního úspěchu, přičemž s ním spojený neúspěch zprvu vychází ze samotného jednotlivce a následně postupně přechází na celou společnost. "The job I'd really like hasn't been invented." ()

PTuranyi

V zásade prostý film o živote dvoch mužov, ktorých spája box. Box je tu podobne ako v Rockym len pozadím pre vykreslenie životných príbehov a doby. Kým mladý Ernie je zabezpečený spokojný muž, Bill je nešťastník bez stálej práce a vzťahov. ()