Bílá velryba

• USA Moby Dick (více)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

Eigis

Tento film jsem měl možnost vidět poprvé, nedívám se na něj tedy jako na klasiku, ani na něj nevzpomínám s nostalgií. Dříve to asi musela být bomba, ale dnes už to taková sláva není. ()

pafka

Uz je to vazne stary kousek, ktery se vyznacuje charakteristickymi rysy filmariny z te doby (dramaticka symfonicka hudba velmi hlasita, casto nevyrovnane svetelne podminky v navazujicich scenach, predtocene pozadi). Jinak ale da se rict, ze film, krome asi 20ti minut pred finalem nenudil a podle me by klidne mohl byt o neco dobrodruzneji zpracovan, aby to byla uplna pecka. A finale bylo velmi zrucne a akcne na tu dobu natocene. To bylo nejvetsi prekvapeni. ()

pollstro

Námořnická odysea za mystickou velrybářskou noční můrou každého námořníka a lovce. Dobrodružný velkolepý film nabízející různé fáze dramatického vyprávění a širokou paletu originálních postav. Obrazově lehce vzrušující a v hloubi duše děsivá filozofická studie lidské touhy prezentována skrz násilný boj na život a na smrt s bílou velrybou, která bohužel v rámci filmového vykreslení působí těžce umělým a plastovým dojmem, což velmi razantně ubírá na tajemnosti a tajuplnosti tohoto mořského monstra, které alespoň v knižní předloze stále zůstává démonem mořského a oceánského života. ()

Vosje

Nevím, zda jde o film barevný, či černobílý, já jsem jej však viděla v černobílé televizi a ani bych jej barevný vidět nechtěla. Zdá se mi, že tak byl daleko expresivnější, než by byl v barvách. Gregory Peck v roli Achaba je skvělý a dodnes si pamatuju, jak silně jsem z něj cítila Achabovu rozervanost a posedlost. ()

aannemer

Triky ve filmu použité jsou sice z pohledu diváka 21. století hodně ubohé, taktéž zvuk dialogů rozhodně nekoresponduje s prostředím, v němž se příběh odehrává (skoro jako ze sudu), ale výkony herců jsou brilantní a atmosféra je fantastická. ()

zigy

Klukovské dobrodružství ve stylu Cesty do pravěku apod....tj. starý styl, který někomu může připadat směšný a někomu jako mě zas kouzelný. Adamíra z roku 64 jako zavilý kapitán Achab. ()

O_Peki

Klasika klasik. I po těch letech stále aktuální, depresivní a stísněná atmosféra. I po více než 60ti letech dokázal vtáhnout i moje děti. ()

killa black

Mám rád knihu i komiks. Tomuhle filmovému zpracování se nedá upřít jisté kouzlo, ale na rozdíl od většiny hodnotitelů mne Peck neoslnil a Achaba si představuju jako temnější postavu. Tři hvězdy jsou až kam a těším se až Bílou velrybu natočí někdo znovu a temněji. ()

Kivis

Gregory Peck hraje dobře, ale všechny ostatní charaktery mě nějak minuly. Nechápu, že někdo kritizuje ztvárnění bílé velryby. To mi na rok 1956 připadalo celkem obstojné. Zakopaný pes byl spíš v povrchnosti celého příběhu, tak nějak klouzal po hladině a pořád se ne a ne potopit do hloubky a strhnout mě s sebou. ()

Chlo0opek

Na svou dobu (a vlastně i na dnešní:) hodně dobře natočená závěrečná scéna s velrybou. Jinak film neurazil, nenadchl, slušný průměr. ()

slavikzbojni

Skoro apokalyptický- a pritom neobyčajne strhujúci príbeh na podklade románu H. Melvilla. Kapitán Achab (meno biblickej postavy) a jeho zarytý nepriateľ, biely Vorvaň Moby Dick - čo viac dodať- treba si to pozrieť... ()

Cigalone

Nepochybne jedna z najlepších a najkvalitnejších adaptácií vôbec. (Lepšia už je asi len Adaptácia.) Viac niet čo dodať, pretože kto prečítal toto vrcholné dielo americkej prózy, ocení kvalitu aj tohto kinematografického počinu. ()

Bogrant

Hustonova verzia svetoznámeho diela je dosť vydarený dobrodružný snímok, v ktorom veľryba síce vyzerá ako vyzerá (na svoju dobu celkom slušne), ale v prvom rade to je herecký koncert Gregoryho Pecka, ktorého démonický prejav spolu s hustou atmosférou dotvárajú a vytvárajú podklad pre strhujúci príbeh o pomste. Pravé námornícke filmy vždy majú niečo do seba. ()

chovatel

Kdo četl Melvillovu knihu s jejími fylozofickými pasážemi, ponurým, nepříliš propracovaným dějem a satanickým kapitánem Achabem, ten si i na filmu pošmákne. Impozantní efekty (na dobu vzniku), skvělý výkon George Pecka a úvodní veselice v "knajpě" a následné kázání v kostele stojí za to... ()

JARDAHONDA

Velkolepá adaptace klasického románu Hermana Melvillea je v režii Johna Hustona mimořádně zábavná, imaginativní a dobrodružná. Film Bílá velryba, natočený podle scénáře Raye Bradburyho a Hustona, je skvěle propracovaný a není potřeba ho dál rozvádět **** ()

Dann99

Keby som videl Bielu veľrybu ako malý chlapec,tak by som bez rozmýšľania dal plný počet.Preto už napríklad nechcem vidieť Cestu do praveku,lebo hodnotenie by som znížil.Čo sa tohto filmu týka,tak určite mi v hlave ostanú preslovy Wellesa a Pecka,ktorého kapitán Achab je tak trochu v každom z nás.Na svoju dobu nadpriemerný kúsok. ()

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)