Zabijte Hitlera!

• Francie Tuez Hitler ! La chance du diable (více)
Francie, 2015, 90 min (Alternativní 52 min)

Poznejte příběh pěti mužů, kteří se marně pokusili zabít Hitlera. Jeho však vždy chránilo ďábelské štěstí... Celovečerní snímek nabídne další zajímavý pohled na Adolfa Hitlera, který spáchal 30. dubna 1945 ve svém bunkru v Berlíně sebevraždu. Toho dne se mu podařilo, o co se jiní neúspěšně snažili dlouhých dvacet let. Mezi lety 1921 a 1944 došlo k nejméně 30 pokusům o atentát na Vůdce nacistického Německa. Spáchali je dělníci, unionisté, aristokraté, policisté i vysoce postavení armádní důstojníci.  Všichni měli stejný cíl: zbavit svět největšího zločince všech dob. Film Zabijte Hitlera! vysvětluje, jak se Vůdci nacistického Německa podařilo přežít všechny smrtící úklady svých odpůrců. A také, jak odlišný mohl být osud mnohých lidí i celé Evropy, kdyby Adolf Hitler neměl z pekla štěstí. (TV Prima)

Volodimir2

Dokument s názvom Zabite Hitlera sa len malou časťou venuje skutočnému svojmu poslaniu a to atentátom na Hitlera. Film si zobral veľmi veľké sústo a snažil sa poukázať na úspešné vojenské aktivity Hitlera, na holokaust v podaní jednotiek SS, na kapituláciu 6. armády, na vylodenie v Normandii ale aj na záverečné boje v Berlíne. Hlavnej téme atentátom sa venuje len v 4 prípadoch. Prvý uvádzaný atentát je zo dňa 8.9.1939 v Mníchove kedy Johan Georg Elser pripravil bombu ktorá síce vybuchla ale tesne po Hitlerovom odchode. Druhý atentát už patril do sféry atentátov plukovníka Henninga von Tresckowa kde sa mu podarilo prepašovať do Hitlerovho lietadla 2 fľaše koňaku v debničke kde bol namontovaný výbušný systém, ale ten nevybuchol. Podarilo sa im opäť získať túto debničku aj s výbušninou, ktorú použili po druhýkrát pri treťom uvedenom atentáte túto výbušninu si upevnil na telo plukovník Rudolf Christoph Gersdorff a bol ochotný zomrieť spoločne s Hitlerom, ten ale spomienkovú slávnosť aj prehliadku zadržaných sovietskych zbraní skrátil a tak mal atentátnik problém výbušniny zastaviť pred odpálením. Po tretíkrát tie isté výbušniny boli použité v 4 atentáte. Ten zabezpečoval plukovník Claus von Stauffenberg a tu už výbušnina vybuchla ale Hitlera nezabila (známa operácia Valkýra). Mam pocit, že už žiaden dokument nám nemôže pripraviť prekvapenie veď na tých 42 atentátov bolo natočených skoro rovnaký počet filmov. Chyťte Hitlera 1942, Atentáty 1975, Atentát na Hitlera 1990, Atentát na Hitlera 1999, Zabiť Hitlera 2003, Virtuálna história: Plán atentátu na Hitlera 2004, Chceli zabiť Hitlera 2004, Atentáty na Hitlera: Divná priazeň šťasteny 2004, Plukovník Stauffenberg 2004, Kill Hitler 2005, Tajomstvo histórie: Hon na Hitlera 2006, Nevyriešené záhady minulosti – Atentát na Hitlera 2007, Atentáty, ktoré otriasli svetom 2007, 42 atentátov na Hitlera 2008, Valkýra 2008, Stauffenberg: Skutočný príbeh 2009, Operácia Valkýra – Prísne tajný proces Tretej ríše 2009, Hon na Hitlera 2015, , Operácia Foxley: Atentát na Hitlera 2017 a mnoho ďalších, ktoré nemám. ()

Ozzy2

Ať byl Hitler jaký chtěl, je to nejzajímavější postava svétové historie.A také nejvíce propíraná.Nikdo není tolik zajímavý.A přestaňte pořád uvádět tu stupiditu o jeho sebevraždě.Neexistuje jediný důkaz, že ji spáchal.Stačí tam vložit slovo údajně a celé to bude vypadat věrohodněji. ()

Arsenal83

Hollywoodsky trhák Valkýra je samozrejme zaujímavejší, ale dokument podáva historicky celkom presné fakty. Trochu mi vadila len tá trochu novodobá scenéria s akože Staufenberfgom. Archívne materiály sú ale ponúknuté vkusne. ()