Kultovní sci-fi snímek neméně známého režiséra Normana Jewisona, za nímž stojí například filmové zpracování muzikálu Jesus Christ Superstar, se už dočkal dokonce i remaku. Přivádí nás do světa budoucnosti, jemuž vládnou nemilosrdné nadnárodní korporace. K umlčení po zábavě prahnoucích mas slouží brutální sport jménem rollerball. Kdo vítězí, je celosvětovým hrdinou, kdo prohrává, umírá. O žádnou fair play zde nejde, pouze o přežití. A pokud se nějaký z hráčů znelíbí vedení, může očekávat brzkou likvidaci. Anebo se může vzbouřit proti všeobecnému teroru. (oficiální text distributora)

J.Connor

Rollerball je dalším příspěvkem do subžánru civilně pojatých antiutopistických sci-fi a touto formou má tak blízko třeba ke Gattace, Příběhu služebnice či Potomkům lidí. A nutno subjektivně podotknout, že mě tenhle způsob baví, je mnohem více naléhavý, než lecjaké apokalypsy, a to právě zmíněnou civilností, která je uvěřitelná. Je pravdou, že děj je trochu řidší, než by bylo záhodno a byť nejsem bůhvíjakým fanouškem popisnosti, je divák zpočátku odsouzen docela tápat. Oplátkou se dočkáme velmi slušných záběrů v exteriérech a např. scéna mondénního večírku se zapalováním stromů je prostě skvostná. Rollerball není možná žádné veledílo, ale je to film se solidním, i když ne zcela dotaženým, nápadem a specifickou atmosférou, já byl spokojen. ()

Bauer

Velmi zajímavý film. Čekal jsem sportovní drama, kde tým půjde za výhrami. Rollerball je docela i zajímavým sportem. Ta mutace hokeje, motokrosu a amerického fotbalu (možná by se tam našel i basketball) mě opravdu zaujala. Ale tento film není pouze o Rollerballu. Je to především snímek o budoucnosti, která je totalitní. Jeden hráč Rollerballu se přestal líbit a tak půjde pryč. Ovšem on si to nenechá jen tak líbit. Snímek se odehrává v roce 2018, cože je od současnosti za 7 let. Naštěstí neproběhli žádné korporační války, tudíž film je daleko od veškeré reality. Každopádně máme zde i nějaké ty záležitosti k zamyšlení. Zápasy Rollerballu (pouze 3) jsou dobré. První je docela nudný, takový o ničem, ale další dva se stupňují a jsou dost povedené. Tan poslední byl masakr. Nicméně se Normanu Jewisonovi podařilo natočit dvouhodinový snímek, který mě svým způsobem bavil. Hodnocení je dosti rozporuplné, je to někde mezi třemi hvězdičkami, ale přijde mi, že dát tři by bylo málo. Troufám si tento film označit i za kult! ()

corpsy

Vskutku niet čo chváliť. Svet budúcnosti tu nieje rozvinutý tak, ako by si zaslúžil. Je podaný na pozadí neskutočne nudného a rozvláčneho príbehu. Na to, že sa snímok odohráva v akejsi budúcnosti nieje ani relatívne výpravný. Jediné čo ho zachraňuje sú akčné zábery s titulného športu. Čo je dosť málo. ()

curunir

,,...TOTO PREDSA NEMALA NIKDY BYŤ HRA!" __ Nie nadarmo sa vraví ,,športom k trvalej invalidite", veď svoje o tom vedel už Churchill, keď na otázku ako sa dlhodobo udržať fit jednoznačne odpovedal: ,,No sports.". A ak by vám tieto argumenty nestačili, je tu ešte Rollerball, ktorý všetko definitívne potvrdí. Jeho problém je však v tom, že do konca filmu som pravidlá ani hlbší zmysel hry nepochopil, dokonca ani sám Jewison sa o lepšie vysvetlenia nijako nepokúšal. Napadla ma len letmá asociácia s krvavou loptovou hrou starých Mayov. Takže áno, vo filme malo ísť aj o niečo hlbšie, lenže nedopracovaný obsah (jedna z odbočiek filmu mi pripomenula 451° Fahrenheita) tu skôr prenecháva miesto formálnej stránke, síce v mnohom opulentnej, no zároveň už úsmevnej pre pohľad na budúci technický pokrok (o telke na diaľkový ovládač treba len snívať), ktorý ostal nevymanený z typického šatu 70. rokov (inak nemám nič proti filmom z tohto obdobia). Vystrihnúť z prostrednej časti 15 minút by snímke pomohlo v lepšom a jasnejšom napredovaní. Okrem Bachovej Toccaty by som z hudby vyzdvihol krásnu Previnovu Love theme. (210. hodnotenie, 27. komentár k filmu) ()

slunicko2

Nudná politická alegorie. 1) Spoiler. V budoucnosti korporace poskytují lidem chléb (respektive drogy) a gladiátorské hry. Ano, knihy se "přepisují" a ve výpočetním středisku je zmatek, přesto však mi nějak nedochází, v čem spočívá všeobecný teror, o němž mluví oficiální distributor. Pod pojmem teror chápu přinucení a ne dobrovolnou volbu, k níž ve filmu zřejmě dochází. Úspěšný gladiátor odmítá přestat gladiátorovat a tím se vzpírá vůli všemocné korporace. Připadám si jako ve scénáristickém kursu pomocné školy. 2) Podstatnou část dlouhého snímku zabírá rollerball. Sledujeme herní taktiku, postupy a zápasy tak podrobně, že si chvílemi připadám spíše na trenérském semináři, než jako divák scifi bijáku. Ani zajímavěji podaný turnaj ve famfrpálu mě nebavil (čtenář laskavě omluví můj anachronismus), natožpak tento mix motorkářských ďáblů s ragbisty a hokejisty. 3) Námět zajímavý, scénář nudný a prázdný. Naivní vnímání budoucnosti a la 70. léta mi docela lezlo na nervy spolu s vřískající hudbou a nepřesvědčivými hereckými výkony. 4) Spoiler. Při jedné (jediné) scéně mě mrazilo v zádech. Zdrogovaná společenská smetánka jde ven podpalovat stromy. 5) Spoiler. Film lze vykládat jako typicky americkou politickou alegorii. Oligarchická vláda šéfů korporací by se ráda zbavila Jonathana, protože svým chováním dokazuje, že jedinec může odolat korporátní organizované zvůli. Pokud ho zabijí, lidé povstanou, protože Jonathan se stal individuálním hrdinou. Pokud ho nechají dále hrát, lidé ho budou následovat a posilní se individuální touhy. Nejlepší by bylo, aby sám odstoupil anebo ho zabít jeho vlastní zbraní - ve hře. ()

kaylin

Kdyby to nebylo tak zbytečně roztahané a zaměřené zbytečně na postavy, což v tomhle případě skoro i vadilo, bylo by to skvělé. Ta úvodní scéna ze hry je naprosto skvělá. Dynamická, akční a navíc to v sobě má skvělý nápad. Jenže pak se film snaží o to, aby byl něčím víc, což mu prostě nesluší. Mělo skončit u toho, že to bude jen nařachaná akce. Ten sport sám o sobě je skvělý nápad. ()

Nos

Ještě že jsem si předem přečetl, že to má být něco "kultovního"...Jinak bych určitě do konce zdaleka nevydržel, ale kultovní je kultovní... I když jsem moc nepochopil, o co tam vlastně mělo jít - asi proto je to kultovní. sci-fi snímek... ()

italka63

Zase jeden z filmů, který jsem viděla a zapomněla ohodnotit, což by byla škoda. Ani budoucnost nemusí být úplně růžová, Rollerball o vás možná totiž definitivně rozhodne. ()

Skip

Dost podivný film. Člověk se u toho sice nenudí, ale že by jásal nadšením, to rozhodně ne. Vlastně ani nevím, o co přesně mělo jít. Hra, pomocí které udržovali hlavouni masy pod kontrolou? Hra, která měla demonstrovat sílu kolektivu, a když jeden začíná být příliš velkou hvězdou, je třeba se ho zbavit? Jeden šampion otřásá diktaturou? Tohle totiž měla být vize jakési podivné diktatury. Celé je to poněkud na hlavu a nedává to smysl a k pochopení nám nic nepomůže, ani v závěru. Některé scény jsou vyloženě trapné, jako třeba ta u "myslícího bazénu". Je to jen průměrný film, který možná chtěl říct víc, než se mu jaksi dařilo. Líbila se mi hudba a ani střih nebyl špatný. ()

d-fens

zaujímavý námet - totalitná spoločnosť ovládaná konzumom, mediálnou mašinériou a gigantickými korporáciami. Zopár zaujímavých momentov v dialógoch (najmä medzi Jonathanom a jeho bývalou ženou), ale inak slabý film ()

honajz2

Film s tak rozdílným "schématem mých dojmů" (zní to blbě, ale nenapadlo mě jak to líp popsat) jsem už dlouho neviděl. První půlka mě popravdě moc nechytla, protože mi připadala rozvleklá a víceméně nudná, a to i přesto, že právě v ní se nachází jedna z best of scén z celého filmu - hořící stromy (což sice není úplně přesné pojmenování té scény, ale zase ji nechci příliš popisovat a prozrazovat tak, jaká je její pointa a v čem je tak silná...). Zatímco ale druhá polovina mě ve spoustě scénách chytla natolik, že jsem od toho skoro až oči nedokázal odtrhnout. A teď vlastně nevím, jak moc se mi to vlastně líbilo. Celému filmu dost pomáhá to, jak naprosto skvěle je to natočené, včetně těch zápasů rollerballu. U těch se mi líbilo i to jejich stupňování, že první zápas je vlastně "nejklidnější" (i když se to tak nazvat fakt nedá) a ten závěrečný je hotový masakr. A když jsem si začínal stěžovat, že mi ten film říká pořád to samé dokola, v druhé půlce jsem se navíc dočkal i něčeho hlubšího. Ocenil bych větší představení toho světa ve kterém se to odehrává (klidně jenom na pozadí), konání Jonathana jsem taky ne vždy úplně chápal a ta první polovina mi skutečně přišla - až na pár scén - docela mdlá, ale jinak jsem víceméně spokojený. Navíc nějaké silnější dojmy to ve mě taktéž zanechalo a je i dost možné, že mi to při druhém zhlédnutí sedne ještě o něco víc, když už budu vědět do čeho jdu. Jinak jako béčko mi to moc nepřišlo, protože to podle mě není ten druh filmu, který by se jako béčko dal označovat. Akční jsou jen ty zápasy a zbytek filmu je akční asi tolik jako Kvintet, na který jsem si tady při pár scénách bůhvíproč vzpomenul. Slabé 4* ()

MrPierc

Války už nejsou, chudoba skončila a o vše se postarají velké firmy, kterým jde o lidské dobro. Svobodné rozhodnutí neexistuje a všichni pracují a slouží pro společenské blaho. Kombinace brutálního amerického fotbalu s jízdou na kolečkových bruslích – to je hra jménem Rollerball. Tato hra slouží jako náhrada za gladiátorské souboje z dob Říma (jako dnes fotbal). Veškerá negace a frustrace se vytratí, když fanoušci mohou sledovat zabíjení v této rychlé hře. Chléb a hry v nepříliš vzdálené budoucnosti. Mezinárdoní firmy už máme, komzumní společnost také a násilí sledujeme přes internet. Moc se naše společnost neliší od té v Rollerballu. Hlavní hrdina, ač sám propadl kouzlu moci a zabíjení, se postupně stává znechuceným a chce hledat pravdu, jak to bylo před velkými válkam a nastolením míru. Na začátku nebyl tak bezcitný a miloval – nyní je to stroj na zabíjení, který láme vaz v ringu. Proč? Kdo ten systém řídí? Má mnoho otázek, ale je nebezpečné se ptát. Osobitost se nenosí a je nebezpečná. Také je tu velmi zajímavá ukázka, jak je špatné veškeré informace předat pouze počítači – stačí jedna chyba, jedno smazání a veškeré informace a historie je pryč. Hnusná představa totalitní společnosti, která se na povrchu tváří tak přátelsky. Zkus nesouhlasit! James Caan opět dramaticky výborný, ale první půlka je velmi nudná. ()

majo25

Otrasné, ako si tí Američania predstavujú športovú hru budúcnosti (a nielen v tomto filme) - proste naivita a nelogickosť. A kedže film je postavený prevažne na hre, práve to ho ťahá ku dnu. Caan je naopak presvedčivý, vážna hudba zaujímavá, ale inak už ani veľmi nič. ()

noriaki

Další z dystopií jichž byly sedmdesátky plné. Tahle popisuje typ útlaku, jež si ovládaná společnost téměř neuvědomuje. Lidé žijí své všední životy a zábavu hledají v krvavé hře zvané Rollerball. Zdánlivě bezduché násilí má ovšem svou společenskou funkci. Když se objeví člověk který by ji mohl ohrozit, je potřeba situaci vyřešit. Úvod s Bachovým proslaveným motivem a účast Jamese Caana dává tušit, že režisér neměl skromné ambice. Bohužel svou vizi nenaplnil, a místo burcujícího morálního apelu natočil pokleslé béčko, v němž nejsou sportovní scény odstrašující, ale naopak nejzábavnější. Akční scény jsou výborně nasnímané, a zápasy, navzdory lacinému vybavení týmů, které by člověk čekal spíš na americkém venkově než ve světově nejproslulejších arénách, jsou svým způsobem zajímavé. ()

JohnSmith

Jakmile se změnila pravidla, že vlastně nejsou pravidla, začala se mi hra líbit o něco víc. Jinak krásný příklad moci nadnárodních společností, tady sice vyhnána do extrému,ale proč ne. ()

Han22

Napodruhé mnohem lepší. Poprvé se mi film vůbec nelíbil, ale po shlédnutí pár podobných dystopií 70. let a hlavně ve srovnání s příšerným remakem má Rollerball něco do sebe. Zaprvé samotný sport je neskutečná záležitost - brutální, ale akční a zábavná. Zadruhé v hlavní roli je James Caan, skvělý herec, který bez problémů zahrál uvěřitelnou postavou. Jeho hrdina, který se odmítá vzdát svého sportu a chce jen pár odpovědí není žádný rebel, jen zkrátka má v životě málo a nechce si to nechat vzít. Zbytek už je horší - o společnosti, jejím fungování a logice se nedovíme nic - ale hrdina taky ne, takže jako divák jsem na tom stejně, což mi celkem vyhovuje. Zkrátka slušné sci-fi. ()

Mikino00

Asi o tisíc procent lepší než remake, i tak to nestačí na lepší hodnocení. Film má totiž 3 věci, které ho dělají lepším - děj, který má i určité posleství a zápletku, dále uvěřitelný sport a hlavně charizma Caana. Kdo by si na konci nezařval s publikem jeho jméno. ()

Všežrout

"Hra byla vytvořena proto, aby znázornila marnost úsilí jednotlivce...pokud šampion popře smysl, kvůli němuž byla hra vytvořena, pak musí prohrát." Bartholomew ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison