Fimfárum Jana Wericha

Celovečerné animované pásmo na motívy rovnomennej knihy Jana Wericha. Vtipné i poučné rozprávanie o veciach rozprávkových i každodenných, o čertoch, zázrakoch, ale aj o úplne obyčajných ľudských slabostiach a chytráctvach. Výtvarné poňatie bábkových príbehov presne vystihuje humor a atmosféru rozprávok "Fimfárum", "Až opadá listí z dubu", "Franta Nebojsa", "Splněný sen" a "Lakomá Barka", ktoré Jan Werich narozprával na gramofónovú platňu v šesťdesiatych rokoch a knižne vydal pod titulom Fimfárum. (oficiální text distributora)

baribal

nemůžeme se měřit s americkými animátory... v animaci určitě ne a tak to musíme dohánět jinde, takže na příběhu a fantazii... největší eso v rukávu je určitě právě Werich, toho na světě nikdo nemá. musím řici, že nejvíce se mi líbil hned první příběh, ostatní příběhy proto na mě už tolik nezapůsobily... i tak je nutno říci, že se jedná o jeden z nejlepších českých animovaných filmů... spolu s filmy Karla Zemana opravdu špička ()

dwi

Fimfárum je příkladem toho, že český loutkový film není mrtev, a že může dokonce statečně konkurovat vedle fantastických děl Jiřího Trnky, Břetislava Pojara Asi nejmilejší potěšení se skrývá v samotné výtvarné stránce. Tvůrci dokázali loutkám vdechnout svůj osobitý život, prožívání, pocity. Kvalita jednotlivých příběhů sice lehce kolísá, ale jako celek působí nepřemrštěně a zajímavě. Lehce satirické podání, podbarvené hlasem Jana Wericha, naplno oživilo živelné fantazie, kterých je v této knížce dostatek. Více grantů na podobné snímky. Třeba se dočkáme renesance, u nás tolik ceněného, loutkového filmu. ()

Dont

Za nejvydařenější považuji příběhy Až opadá listí z dubu a Lakomou Barku. František Nebojsa a Splněný sen divácký zážitek lehce rozmělnily, nezaujaly mě tolik jako ostatní, ale zase třeba hláška s polévkou je legendární a nemá chybu. Vyvaroval bych se záběrů na vypravěče, zůstal bych jen u loutkové animace. Úsměvné je, že Werichovy ironické postavičky a vykreslení jejich nectností je aktuální i po tolika letech. ()

filmfanouch

Fimfárum Jana Wericha představuje v historii českého filmu unikátní loutkově animovaný projekt, který vznikl na motiv několika příběhů z knihy Fimfárum. Tato sbírka humoristických pohádek Jana Wericha stála na těsné hraně mezi pohádkovým a lidovým vyprávěním, přičemž některé pohádky Werich vymyslel sám a některé převzal ať už od lokálních autorů nebo ze zahraničí. Kniha samotná vznikla v roce 1960, Werich později zemřel v roce 1980. Přesto všechno ale v roce 2002 definitivně došlo na realizaci loutkového animáku, který některé (konkrétně 5 pohádek z Werichovy sbírky) převyprávěl ve zcela specifickém loutkovém podání a díky faktu, že Werich dávno před smrtí stihl své povídky zpracovat v audioverzi se tak první (a později i druhá a třetí) filmová předělávka Werichovy sbírky nemusela obejít bez Werichova hlasu. Nutno hned na začátek dodat, že povídky Až opadá listí z dubu a Lakomá Barka v režii Vlasty Pospíšilové vznikli už dávno před realizací celovečerní sbírky (Až opadá listí z dubu vyšlo v roce 1991, Lakomá Barka už v roce 1986) a byli později zařazeny právě do tohoto snímku pro jehož účely se realizovali i povídky Franta Nebojsa, Splněný sen a Fimfárum. Kromě Vlasty Pospíšilové se režisérem tohoto zpracování stal také Aurel Klimt, který s režisérkou realizoval povídku Franta Nebojsa a sám Fimfárum, přičemž Pospíšilová realizovala povídku Splněný sen. Právě společnou práci Klimta a Pospíšilové tak vznikla tohle velmi specifické zpracování, které Werichovo pohádky vystihlo v nejlepším možném světle. Musí se počítat s tím, že se Werich realizace ani jedné předělávky povídky nedožil a tudíž těžko říct, zda by byl sám Werich z předělávek svých povídek nadšený. Něco se ale téhle vrcholné ukázce loutkového umění musí nechat- Má prostě neskutečné kouzlo a velmi originálním způsobem Werichovy povídky zpracovala. Obsahuje přitom i prvky, které povídky v knize neobsahují a které jsou dost možná na pováženou v oblasti animovaného filmu, který by měl být pořád primárně pro děti, přesto se ale přes vyloženou čáru vyloženě nejde. Některé výjevy a vizuální stylizace možná může mladšímu divákovi přivodit pár nočních můr, nicméně se ale zpracování Werichových povídek pořád daří vystihnout pohádkové kouzlo. Ale některé momenty jako likvidace zombie štamgastů v hospodě ve Frantu Nebojsovi nebo pomočení se Knížepána ve Fimfárum už jdou opravdu přes čáru. Vynikající atmosféře pomáhá i soundtrack na kterém se podíleli i Petr Hapka nebo Vladimír Merta a například sekvence v pekle v povídce Až opadá listí z dubu nebo vyvrhnutí řetězu z Fimfárum fungují přesně tak dobře právě kvůli hudebnímu doprovodu. Celkově jde též po zvukové a kamerové stránce o naprosto vzorovou práci toho jak takto náročný projekt zpracovat a dokazuje, že dlouhá doba strávená nad realizací této pohádky přinesla dost možná nejlepší českou pohádku 21. století. Ota Jirák jako neviděný vyprávěč, jehož hlas je zároveň využit pro pasáže, hlášky či emoce, které Werichova audiokniha neobsahuje byl vybrán velmi dobře a právě díky němu mají ty povídky nějakou duši a nejde jen o němé loutky, které jsou doprovázeny Werichovým vyprávění. Zásadní klady tohoto snímku ale obsahuje už původní předloha/sbírka pohádek- Werich se už ve své knize vyloženě vysmívá lidským slabostem jako je alkoholismus, nevěra či chamtivost a vždy tyto zásadní motivy přežene do opravdu humorných vod. A především zde velký prim hraje fakt, že se zde pracuje se slovním humorem a většina pohádek nakonec skončí hořkosladkým dojmem. Ať už ale trávíte čas s Čuperou z Až opadá listí z dubu, Frantou Nebojsou ze stejnojmenné povídky nebo příliš Dobráckým kovářem z Fimfárum tak je o zábavu postaráno a žádná pohádka není vyloženě špatná. Některé jsou možná slabší (Lakomá Barka, Splněný sen), ale i ta nejslabší je minimálně nadprůměrná. A to se prostě musí ocenit. Fimfárum měl specifické kouzlo, které se následné Fimfárum 2 a Fimfárum 3: Do třetice všeho dobrého pokusili napodobit a i tentokrát to dopadlo fajn. Kouzlo jedničky ale nadále zůstává jedinečné a to je paradoxní vzhledem k tomu jak loutková animace od té doby zase pokročila. Jenomže zde je zase důležité dodat klasickou známou věc, že upgrade logicky neznamená lepší záležitost a zastaralejší je možná někdy přeci jen lepší. A to platí právě i o filmovém Fimfárum Jana Wericha......... OBLÍBENOST POVÍDEK: 1) Fimfárum 2) Franta Nebojsa 3) Až opadá listí z dubu 4) Splněný sen 5) Lakomá Barka () (méně) (více)

HappySmile

Plastelinové loutky se mi moc líbily - někomu mohly připadat škaredé, podle mě byly spíše nezvyklým obohacením a odklonem od myšlenky "pěkná postavička, dobrá postavička". Do tohoto filmu byly vybrány známější a povedenější werichovské pohádky a myslím, že každý musí uznat, že Jan Werich nebyl jen skvělý herec, ale také skvělý vypravěč. ()

• Výtvarník Petr Poš vymodeloval pro část „Lakomá Barka“ hlavu faráře, která až příliš připomínala prase. To se režisérce moc nelíbilo, a tak Petra Poše přemluvila, aby vyrobil hlavu novou s lidštějšími rysy. Nicméně původní hlava nepřišla nazmar, tvůrci ji nasadili praseti, které zabije učitel. (Landauer)
  • Postavičky mají na každé ruce jen 4 prsty. (HappySmile)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011