Planeta upírů

• Itálie Terrore nello spazio (více)

Posádka kosmické lodi Argos, hledající na vzdálené planetě Aura život propadne při přistávání záchvatu zuřivé zběsilosti a všichni se začnou navzájem napadat. Jakmile je obnoven pořádek, zjistí že je ohrožují podivné zvuky a bizarní chuchvalce mlhy. Brzy je všem jasné, že v temnotě se něco skrývá - a má moc nad myšlením lidí. Když členové expedice jeden za druhým umírají a nebo mizí, začne boj o holé přežití. Dokáží uniknout zlu dřív než je všechny přemůže? (Bonton Home Video)

YURAyura

Prapredek Aliena - bohuzel nikterak vydareny. Kdyz pomineme pekne kostymky astronatu, proti nimz se i StarTrekovsti obyvatele museli citit jako chudi pribuzni, a jakys takys konec je to pitomost nejvetsiho kalibru - herecke vykony, triky, dialogy, napeti,... Nejhorsi Bava, jakeho jsem kdy videl ()

Lischai

V kontextu strašlivé italské sci-fi to byla pecka, která o třídu převýšila ostatní B filmy. A podle mě - v porovnání s ucáranými sovětskými sci-fi, kde neustále někdo mluví v nějakých zasedačkách - to má i po letech docela šmrnc. Kostýmy jsou skvělé, vizuální stylizace příjemné retro a i nějaké to napětí se během koukání objeví. Pro normálního diváka obtížně sjízdné, ale fanoušci starého sci-fi budou potěšení. ()

Martin741

Bavovi nesedia tieto scifka, ovela radsej som, ked Mario Bava toci film v ponurom hrade uprostred hlbokych hmlistych lesov, do toho este tmave sptane osvetlene chodby plne pavukov, vietor skuvina za oknami a najlepsie, ked tam hra nejaka hororova legenda - Angus Scrimm, Boris Karloff, Vincent Price alebo aspon Christopher Lee. Takto je to reziserska rutina s dost neznamymi hercami - Sullivan a Marandi mi nic nehovoria : 60 % ()

cariada odpad!

Nehorázná blbost, která mě nebavila. Ty šílený triky a masky z roku raz dva, tohle je jasný příklad toho, že po x letech je to téměř nekoukatelné a zbuzujete to spíš smích. ()

Rodriguez

Planeta upírů je španělsko-italským pokusem o sci-fi horor, kde kosmické plavidlo zachytí neznámý signál z planety Aura. Při přistání mají drobnou nehodu a když se proberou, zjištují, že bez ovladnutí agresvně napadají ostatní členy posádky. Vydávají se do terénu, aby přesně zjistili co se tu vlastně stalo. Ale čím více začíná být otázek, tím míň se dovídají odpovědí! 40% ()

noriaki

Je to béčko jak vyšité, ale taky proklatě dobrý film. Děj trochu připomíná prvního Vetřelce, efekty zase Zakázanou planetu a atmosféra je pořádně hutná, tažená skvělou hudbou a scénářem plným paranoie a vypsychlých postav. Nízké souhrnné hodnocení je poplatné nerealistickému očekávání nesoudných fanoušků režiséra. ()

pursulus odpad!

Prů.¬         Vážím si dobrých horrorů pana M. Bavy, i přes jejich poněkud divadelní odér. Taková 'Maska démona', nebo ještě lépe 'Oko ďábla' jsou dobovými klenoty, které nosit může beze studu jejich majitel. Leč hororový příběh oděný do vědecko-fantastického hávu, 'Planeta upírů', není svou směšností a všestrannou nedokonalostí ani hoden nazývati se hororem. Tak ubohé herecké výkony se vidí opravdu málokdy, připomněli mi snímek podobné kvality 'Saturn 3'; prostředí je tak zoufale divadelní, beze stopy skutečnosti, že ničí i to málo, co je snad dobré ve scénáři, který je na úrovni začínajícího amatéra. Krkolomnost provedení a vedení práce mi připomněly jiný "kousek" — 'Plán 9' E. Woodyho ml.; sdružení představ tvoří tedy sestavu opravdu podivnou a od filmového kumštu vzdálenou jako průjezd dvorem od hlavní silnice. Podivné zvuky na pozadí pak zasazují ránu poslední.¬                 Naštěstí si mohu dovoliti hodnotit objektivně; jednotliví umělci jsou pro mě lidé s klady i zápory, nepravé pocity tudíž ve mně těžko vzbudí. Takže se chyťte za nos, jelimánkové. ()

Spock

Námětově zajímavý mix hororu a sci-fi, který má něco do sebe. Jedná se tedy spíše o „kecací“ záležitost, kde triky jsou až na druhém místě, což mi ale nevadí. Na druhé straně ale musím ocenit interiér lodi i ztvárnění planety. Všudypřítomná vulkanická činnost a mlha byla fajn a dobře dokreslovala ponurost místa. Herecké výkony mě tedy nepřekvapily, ale vzhledem k charakteru celého filmu se dle mého názoru dají akceptovat. S trochou nadhledu má celý děj filmu i smysl a není to žádná naivní slátanina. ()

Ironfood

Nebyla to taková zvrácenost, jak jsem podle názvu čekal. Nejde tu totiž o upíry v pravém slova smyslu, (takže se nenaplnily mé představy. ve kterých se záběry na přistávající kosmickou loď střídaly se záběry na otevírající se rakve). Místy mi to evokovalo Star Trek a Vetřelce, ale nejsem si jistý, jestli jsem se nenudil tak, že jsem hledal nějaké souvislosti až příliš intenzivně... ()

Braddy

Ano, já vím, triky jsou děsné a kulisy papundeklové. Ale na druhou stranu je zde skvělá "mimozemská" hudba a zvuky, na tehdejší dobu neotřelý námět, místy hustá atmosféra a některé scény byly zcela jistě inspirací pro pozdějšího Vetřelce. Viz. např. průzkum mimozemské lodi s pozůstatky jejích obyvatel. A protože se jedná o mé oblíbené téma "vesmírná sci-fi", přidávám ještě jednu hvězdičku. ()

Šakalík

Z pohledu dnešního diváka možná úsměvná záležitost, co se filmových triků týče, nicméně na bezmála padesát (!!!) let starý film to není vůbec špatné pokoukaní. Jedná se o kvalitně natočené sci-fi, které divákovi nabídne vše, co má hororově laděné sci-fi mít – futuristické prostředí vesmírné lodi (v kontextu dnešní doby vyloženě roztomilé), podmanivé exteriéry nehostinné planety i neznámou entitu, která si dělá na ztroskotané plavidlo pozemšťanů nárok. Filmu nechybí napínavá atmosféra i řada akčních scén, takže se na to dobře kouká a film rozhodně nenudí. Jediný nedostatek bych viděl v značně předvídatelném závěru, který má do překvapení daleko. Běžný divák na tímhle filmem nejspíš pohrdavě odfrkne, fanouškům „pravé“ science fiction se nad krásou téhle klasiky nostalgicky zatají dech... ()

vitekpe

Ne moc povedene scifi, ktere me nalakalo na vizualni stranku starych casu v zanru, nicmene byla to nuda. Moc mluveni a takova divna storka...no, nevadi. Jednou to zkouknout nevadilo. ()

Adramelech

V polovině šedesátých let se do kosmu létalo poměrně často. Investovala se do toho spousta peněz, protože se věřilo, že je to obor, který má budoucnost. Každý, kdo tehdy pracoval v nějakém kosmodromu, si jistě vzpomene, že součástí posádek běžně bývaly i ženy. Záhy se totiž přišlo na to, že čistě mužská posádka má sklon propadat po nějaké době depresím. Ženy na pracovní pozice kosmonautek byly vybírány co nejpěknější, aby při případném setkání s mimozemšťany důstojně reprezentovaly lidskou rasu. Pak byly zaškolené, aby uměly sledovat blikátka a mačkat tlačítka, no a mohlo se letět. Tento film je hranou rekonstrukcí jednoho takového vesmírného dobrodružství, ale může jít i o vymyšlený příběh z oné heroické doby. Když se přišlo na to, že většina mimozemšťanů je ještě horší svoloč než lidé, byl projekt dobývání kosmu potichu zastaven. Vždyť ve vesmíru mohou na člověka číhat takové hrůzy, že si je lidé ani nedokážou představit, i když filmaři dělají co mohou, aby nám je přiblížili, viz třeba kostry antropomorfních obřích bytostí. Dobře je zde ukázaná i další ženská přednost, totiž ta, že žena dokáže v ohrožení hlasitě a pronikavě ječet, což mužské uši nemohou přeslechnout. Kosmonautka stojí na stráži před raketou. Blíží se k ní oblak mlhy a ona začne ječet. Muži rychle přiběhnou a ženu zachrání. Kdyby ji hned neslyšeli a přišli by pozdě, mohla z ní být už zombie či by mohla být posedlá mimozemšťanem nebo by přinejmenším mohla zmizet. Vzato kolem a kolem je tam spousta dobrých scén a překvapení na konci, to vše v nádherném retrovizuálním pojetí. ()

Arach.No

Na tenhle klenot jsem se opravdu těšil, takhle déčkový sci-fi jsem už dlouho neviděl. Hlavně to proboha neberte vážně. Když se na to budete dívat s nadhledem, jako na komedii, tak se královsky pobavíte. Efekty jsou jako z filmů Eda Wooda, od kulis, ž po "maketu" vesmirne lodi a hlavně její přistávání, tohle nemá obdoby! Herecké efekty jsou naprosto idiotský, herci snad museli být placení za to aby hráli špatně. Scénář absolutně předvídatelný a o ničem. Hudba stupidní, nechápu kam dal "skladatel" hlavu, když tohle psal. Ale jinak dobrý :) Komedie je to skvělá! ()

tenebrae86

Rozhodně nejnudnější Bavův film, co jsem viděl. Takové laciné sci-fíčko ve stylu béčkových filmů z padesátých let muselo působit zastarale a toporně už v době vzniku. Příběh sice není úplně špatný (novější sci-fi horory se zde očividně inspirovaly) a ani vizuálně to není zlé, za pozornost stojí pěkné nasvětlení a krásné, typicky Bavovské barvičky. Zato s kulisami a kostýmy je to mnohem horší. Otřesná je i celá audio složka, hudba nijaká nebo žádná a k tomu šílené pípání, hučení a další zvuky, ze kterých se mi chtělo doslova zvracet. Atmosféra zcela chybí, napětí jen minimální, herci to mají celé na háku, scénář a dialogy jsou tak hloupé, že to už ani není srandovní a děj je zkrátka trýznivě nudný. Mario Bava umí rozhodně víc, než předvádí v tomto snímku, fanoušci retro sci-fi budou možná spokojeni, ale podle mě mu prostě víc sluší giallo a gotický horor. ()

AnanAss

Taliánský brak v příjemných papundeklových kulisách, přesycený barvami, kečupem, oživlými mrtvolami v igelitových sáčcích, obřími mimozemskými kostrami, mlhovým oparem, latexovými skafandry a navrch s optimistickým závěrem pro celé lidstvo. Dát si jednou za čas podobně blbý a zároveň nenáročný snímek, jako proč ne. ()

Schlierkamp

Italsko-španělský hororový sci-fi film pojednávající o dobrodružství kosmické lodi Argos na neznámé planetě. Ihned po přistání popadne členy posádky nevysvětlitelný záchvat zuřivosti. Během prohlídky okolí místa přistání se začnou dít podivné věci, během nichž je značná část posádky nalezena bez známek života. Postupně vychází najevo, že na planetě nežijí upíři, nýbrž bytosti, které dokáží ovládat mysl člověka ve spánku a pro svůj další vývoj využívají těla mrtvých astronautů. Zajímavá scéna se odehrává během obhlídky planety, když jsou dva členové posádky uvězněni v tajuplné budově s kostrou obrovského monstra, a jen zázrakem se dostanou ven. Bohužel pro diváka jsou jednotliví členové posádky těžko identifikovatelní, neboť herci jsou neznámí a jejich tváře snadno zaměnitelné. Jediné výraznější postavy tvořil velitel kosmické lodi Američan B. Sullivan, dvě ženy (Brazilka N. Bengell a italsko-řecká herečka E. Marandi) a technik Wess v podání Španěla Á. Arandy. V mnoha ohledech, respektive hlavně dějově, mi tento takřka průkopnický snímek připomíná nedostižnou legendu tohoto žánru Vetřelce, samozřejmě výpravu a technické možnosti je nutné posuzovat v dobových souvislostech poloviny 60. let. Ačkoli je první polovina filmu poněkud pomalá a ospalá, zbývající část mnohé napravila a celkově se v pohodě vejde do průměrného hodnocení. Autorem snímku je italský režisér Mario Bava, jenž se na podobné filmy specializoval, a který bývá označován jako Mistr italského hororu. ()