Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jeden z prvních partyzánských filmů vznikl těsně po válce a vypráví o protinacistickém odboji v předjaří posledního válečného roku. Němečtí zlosynové zuřivě pátrají po svých odpůrcích, vyhrožují vesničanům, kteří pomohli sestřelenému pilotu vyslaného z Anglie. Jenže i v českém prostředí se rozmáhá podezírání, kdosi se totiž snížil k udavačství. Popisně, neobratně vyprávěná a dnes již naivní historka je ovšem cenným dokladem o stavu zvoleného žánru těsně před tím, než jej ovládla komunistická ideologie. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Pohádka o tom, jak partyzáni zachránili od vyhlazení vesnici, kde se ukrýval letec, který havaroval v blízkém lese. Z hlediska reality to možná bylo trochu ujeté, protože těch zabitých partyzánů, natož místních, kteří se chopili zbraně, bylo setsakramentsky málo, ale vlasdtní zpracování, režie i herecké výkony byly výborné a nechávám plných pět hvězdiček az film, ktgerý jsem snad nikdy neviděl. ()

GIK 

všechny recenze uživatele

Zase jeden Němec, který byl na vojně maximálně u skautů hlídá opuštěný most. Most měl tu smlůlu, že byl postaven nedaleko obce Habrová - vývozního artiklu odboje proti okupantům, vybroušeného diamantu na mapě Protektorátu v kolonce vzorná partizánská obec - symbol odporu obyčejných chalupníků proti po zuby ozbrojené armádě. Ve vesnici se nachází obrovské skladiště zbraní (chybí už jen tank), spojenečtí letci jsou zde k nemalé radosti pohledných děveček jako doma. Co se týče herců: šéf SS Homola mluví úplně jako Štěpánek. Průcha je z Němců vysmátej. Hospodskej - kolaborant (Řepa) trochu podivně vystupňuje své udavačství na samém sklonku války. Asi čeká že ho Němci s sebou vezmou za kopečky. 50 % ()

Reklama

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Docela solidní počin na to, že film byl natáčen bezprostředně po válce, kdy chyběl historický odstup a kdy ho logicky ovlivnila ještě silná euforie z konce fašistické poroby, což se samozřejmě podepsalo i na poněkud naivním černobílém ztvárnění charakterů postav. Zároveň se ale na něm ještě nemohla naštěstí podepsat ani o něco pozdější vítězná ideologie, takže snímek netrpí vysloveně propagandistickým zkreslováním, které se později do válečných filmů promítalo a promítá vlastně i dosud, jen v opačném gardu, pokud pominu krátké období pražského jara a např. vynikající film Nebeští jezdci. S přihlédnutím k dobovému kontextu se proto kloním nakonec ke čtyřem hvězdičkám. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

V horách duní má oproti novodobějším válečným filmů tu výhodu, že všichni tvůrci měli válku zažranou pod kůží a zachycuje skutečný stav českého prostředí bezprostředně po válce. Pro Enšpígla: Terezku hrála Marie Vášová. Pokud jsi myslel Jelenu, tu hrála Eva Klenová. Pro Rodrigeze: V roce 1946 komunisté získali ve volbách 38 % hlasů, rozhodně se nedá mluvit o tom, že by v té době nějak výrazně ovlivnili filmovou tvorbu. Komunistická ideologie se podepsala na řadě českých filmů a mnoho jich pohřbila svoji nesmyslnou cenzurou, ale to bylo o pár let později - zrovna tento film mezi ně nepatří. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Tak na tohle se dívejte nahatý, protože napětí se každou minutou stupňuje a je naprosto zbytečný si přidělávat špinavý prádlo, jen kvůli propocenému zážitku z filmu. Spíše než o osud letce jsem se bál o osud krejčího potažmo celý vesnice. Náckové, aby dosáhli svého a vypátrali nejdříve partyzány a posléze letce nasadili na obyčejné vesničany psychický teror, ostatně nic jinýho ani neuměli u kterýho se nikdy něvdělo jak kdo zareaguje, tedy až na některý zdejší uživatele, kteří samozřejmě předvídají úplně všechno. Herecké výkony ustupují na úkor příběhu a to je jen dobře. Hodně se mě líbila ta Terezka, myšleno z klučíčího hlediska, ale v těchto ročnících naší kinematografie se nevyznám, tak bohužel ani nevím kdo se mě vlastně líbil. Závěrečný krátký střet partyzánů a nácků hodnotím s ohledem na tehdejší dobu taky velmi vysoko a vůbec, celý naprosto apolitický válečný film mě po všech stránkách velmi mile překvapil. Jo a uživateli Rodriguez, nazývat komunistickou "ideologickou fraškou" film, kde hlavním hrdinou je stihač RAF, to se ti fakt povedlo, ty zmrzlináři bláznivej. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (3)

  • Původní pracovní název filmu byl Jakub Skýva, člověk spravedlivý. (Karlos80)
  • Jde o jediný snímek, ve kterém se sourozenecká dvojice Oldřich a Lubomír Lipští sešla před filmovou kamerou. Bratry ztvárnili také ve filmu. (Olík)
  • Ve filmu se poprvé před kamerou objevil Lubomír Lipský. (Kulmon)

Související novinky

Lubomír Lipský 1923 - 2015

Lubomír Lipský 1923 - 2015

02.10.2015

Ve věku 92 let zemřel herec Lubomír Lipský. Pelhřimovský rodák, syn cukráře a nadšeného ochotníka, tíhnul k divadelní múze již odmala. Po maturitě na gymnáziu se podílel na vzniku Dramatického studia… (více)

Reklama

Reklama