Hotel Mumbai

• Austrálie Hotel Mumbai (více)

Hotel Mumbai, poutavý příběh o lidskosti a hrdinství, živě líčí události v ikonickém luxusním hotelu Tádž Mahal v indické Bombaji, na který v roce 2008 zaútočila skupina pákistánských teroristů. Mezi oddanými zaměstnanci hotelu jsou proslulý šéfkuchař Hemant Oberoi (Anupam Kher) a číšník (Dev Patel, "Milionář z chatrče"), kteří se v zájmu ochrany hostů rozhodnou nasadit své životy. Před zraky celého světa je zoufalá dvojice (Armie Hammer, "Dej mi své jméno" a Nazanin Boniadiová, "Ve jménu vlasti") nucena učinit nepředstavitelné oběti, aby zachránila své novorozené dítě. (Cinemax)

Flego

Intenzívny terorizmus v plnom nasadení. V mene Allaha, za neustáleho telefonického hecovania imáma, skupina poblúznených teroristov napadne mumbajské centrá, predovšetkým však luxusný hotel. Tu sledujeme šialený masaker v podstate od začiatku do konca. Australskí tvorcovia sa s ničím nehrali, vytvorili kompaktný, emotívny, autentický celok, kde si svoje party vhodným spôsobom odohralo mnoho postáv, takže si s nimi divák dokázal vytvoriť istý vzťah. ()

Padme_Anakin

Jedné je z toho ouzko, sledovat hotelové hosty a personál mi málem přivodilo zástavu hercny, po vpádu těch fanatických zvířat se dokonale naplnila moje představa hrůzy, bezmoci a zoufalství. Houstnoucí napětí a atmosféra plná strachu mi nedala vydechnout, scény jako ta ve výtahu, ve skříni/šatníku, hromadný útěk po schodech považuji za jedny z nejvíce působivých. Smutná realita. ()

silentname

Je neuveriteľné, keď človek vidí tento film hneď po tom, ako mal možnosť vidieť "After". Skoro som nadobudol pocit, ako keby som sa dostal do úplne iného filmového sveta. A to je skutočne super. "Hotel Mumbai" bude asi jeden z tohtoročných filmových highlightov a jednoznačne jeden z najsilnejších filmov, čo som mal zatiaľ možnosť vidieť. Veľmi dobrá téma, silná udalosť spred viac ako desiatich rokov, ktorá mi v pamäti moc neostala, no vidieť ju takto spracovanú je silné. Myslím si, že už od začiatku filmu je hrozba veľmi dobre citeľná, atmosféra silná a celý čas to len stúpa. V niektorých častiach je to možno trošku účelové, ale k tomu sa dostaneme. V prvom rade pozitíva filmu. Už som povedal atmosféru a spracovanie. Dáva nás to skutočne priamo do deja a sme priamo v centre akcie. Film má veľmi dobré postavy. Najviac tu však podľa mňa kraľuje Dev Patel, ktorý sa ukáže ako skutočne odvážny človek, ktorý urobí maximum preto, aby ochránil hotelových hostí. A ochrana bez zbrane napriek tomu, že všetci máme dôvod na to žiť je silné. Rovnako silné sú aj momentky útoku. Napríklad je pravda, že časť, kde nútia recepčné vyvolávať izby, aby povedali hosťom, že je všetko v poriadku a môžu vyjsť von patrí medzi najťažšie časti pre mňa. "A teraz vytočte 409". Na to asi nikdy nezabudnem. Rovnako aj ostatná časť personálu je dobrá. Šéfkuchár, niektorí sluhovia, všetci sa snažia urobiť maximum, aby čo najviac ľudí prežilo. Dokonca napriek tomu, že som si myslel, že ma Vasilij bude otravovať, tak opak bol pravdou. A v dôležitých momentoch bol skutočne veľmi dobrou postavou a vedel bojovať. A rovnako aj opatrovateľka Sally urobila všetko pre to, aby ochránila dieťa. To sú všetko výborné momentky. Teroristi sú rovnako silní, veria v svoju myšlienku, no v malých chvíľach dokážu aj trošku lepšie uvažovať. Alebo aspoň jeden z nich. A je hrozné vidieť, že človek na druhej strane telefónu hovorí, len vraždite a vraždite a budete veľkí a bla bla bla... kým on si sedí niekde v bezpečí a je spokojný, že si na túto prácu našiel takých idiotov, ktorí sú ochotní pozabíjať stovky ľudí. To je hrozné. Problémy s filmom? Pár ich je, no sú veľmi malé. V prvom rade ma trošku irituje, že za celý film som nevidel asi ani raz, kedy by naši teroristi potrebovali vymeniť zásobníky. Ani raz. Tým pádom, ako som spomínal, je to možno trošku účelové. Pôsobia až tak nezničiteľne. Len strieľajú strieľajú a zásobniky majú bezodné. Tiež je tu momentka, kedy si jeden z hrdinov vezme zbraň, na to aby ju vôbec ani nepoužil. Potom načo si ju vlastne bral? Tiež je tu scénka, ktorá ma vysoko iritovala, kde niekto ako totálny hlupák povie do televízie, kde sa nachádzajú. To bolo len na to, aby sme mali ešte na konci akčnú scénku, kde budú ľudia utekať? Ale áno. Sú to malé momentky v inak vynikajúcom filme, ktorý ma rozhodne zasiahol. Teroristické útoky sú hrozná vec a keď to človek vidí takto spracované, tak veľmi sa do toho vie vžiť. Určite odporúčam vidieť a som vysoko spokojný. Hodnotenie: A ()

Fiftis

Vyjebaní allahovi psy. Každého európskeho politika, čo súhlasí s moslimskou migráciou verejne obesiť na námestiach. Viac ako 2000 rokov sa snažia moslimovia dostať do Európy a ovládnuť ju. S každým veľkým európskym kráľom prehrali vojny. Či to bol Alexander Veľký, alebo "300" Sparťanov. Kedže pochopili, že vojnou to nepôjde, zvolili jednoduchší spôsob. Migráciu. Za pomoci vlastizradcov ako Merkelová a Macron a ďalších liberálnych extrémistov. Tento film je názornou ukážkou, aké ľahké je potom vraždiť. Ani Charlie Hebdo či Bataclan nie sú výstrahou pred týmito islamskými zverstvami. Aké by bolo ľahké nadobro sa zbaviť teroristov, keby sa spojil celý svet. Amerika (obe), Európa, Rusko. Čína, Japonsko a iné krajiny. Miesto migrácie, pomôcť "slušným" arabom v boji proti džihádistom. Ale nie. Ani Hotel Mumbai nestačil. Snímka síce brutálna, ale ponúka pravdivý obraz a mala by sa premietať na školách, aby budúci voliči nevolili neoliberálne strany, ktoré zničia všetky štáty Európy. ()

Arsenal83

Milionár z chatrče nám trochu vyrástol a zarástol. Film je skutočným príbehom teroristického útoku v Bombaji z roku 2008, o ktorom sa v našich končinách nedozviete, pretože nás nezaujíma ani čo sa deje na Ukrajine, nie to ešte pravidelný terorizmus v Ázii. Na film sa nepozerá dobre, najmä keď tam teroristickí psychopati (napodiv zase moslimovia) chodia s automatickými zbraňami a klátia všetko hlava nehlava, horšie než nacisti kedysi v lesoch. Zvuk streľby za plaču malého dieťaťa, nemilosrdné popravy ľudí, s ohľadom na skutočnosť udalostí to vzbudzuje nepríjemne pocity. Zomrelo skoro 200 ľudí, čo síce Indii určite nespôsobí populačný kolaps, ale je treba si ich uctiť. Na môj vkus sa vo filme ale strieľalo až príliš. Ja chápem, že to je asi podstata útoku, ale polovicu času počúvať len hrozný rachot, to na kvalite diela nepridalo. ()

• Veľké množstvo dialógov vo filme pochádza z prepisu reálnych dialógov zaznamenaných mobilnými operátormi počas obliehania Hotela Taj a rovnako aj celého Mombaia v roku 2008. (Wargoo)
  • Teroristické útoky uskutečnilo deset členů islámské militantní organizace Laškare tajjaba (tzv. Armády čistých) sídlící v Pákistánu za pomocí automatických zbraní a granátů. Započaly 26. listopadu a skončily v sobotu 29. listopadu 2008. Při útocích bylo zabito nejméně 174 lidí, včetně devíti teroristů. Dalších nejméně 300 lidí bylo zraněno. (klukluka)