Reklama

Reklama

Ohrožení Britannicu

  • Česko Ohrožení Britanniku (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (132)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Na svoju dobu veľmi vydarené a napínavé dodnes. Lenže film bohužiaľ trpí nedostatkami, ktoré vo svojej diváci asi neriešili. Člen pyrotechnikov umiera pri páde z rebríku pri naloďovaní počas vynikajúcej sekvencie, pričom táto skutočnosť nie je vôbec komentovaná a v nasledujúcej scéne nás čaká hneď Harrisova suchá hláška. Cestujúci vedia o bombách, takže sa na párty nebavia, lenže predtým sú schopní sa vyparádiť do masiek na karneval. Po výbuchu nálože sa koná tenisový turnaj. Extrémne nenápadná polícia pri sledovaní kufríkov, tu spomínaný laxný prístup k teroristovi, naivná politická arogancia, keď vláda nie je z princípu ochotná zaplatiť absolútne smiešnu čiastku. Všetko ostatné ale funguje a ťažko povedať, či je možné tieto pripomienky pri katastrofickom filme zo sedemdesiatych rokov brať ako nedostatky a sú navyše vyvažované tým, že sa tvorcovia nebáli strát na životoch a občasným suchým humorom. "Je tá voda studená? Je, ale našťastie nevidím žiadne ľadovce. Ja áno" (záber na Sharifa). 70%. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Akú volíš? Červenú či modrú? Červenočiernu a tým pádom je jasné, že tento film nemohol nikdy naplno uspokojiť moje filmové chute. Príliš klasické, spoliehajúce sa na "hlášky" cynickej postavy a orientované na väčšinového dobového diváka. Djkoma v komentári píše, že nedostatočná hĺbka príbehu v konečnom dôsledku nehrá tak dôležitú úlohu. Vo filme založenom na príbehu by práveže mala hrať, a ak sa tento spolieha len na efekt (hoci originálny) je to dosť málo. No: tak na tri hviezdy. ()

Reklama

dobytek 

všechny recenze uživatele

Já jenom nechápu, proč v těch filmech, kde je nutný z hlavního padoucha dostat nějakou důležitou informaci, na něj nepoužijou nějaký donucovací prostředky. Kdybych měl někde kámoše, co se snaží zneškodnit bombu a zároveň u sebe výrobce tý bomby, tak na něho použiju nějaký ultranásilí. Ale v těch filmech je to nikdy nenapadne a každej jen čumí jak prdel ze křoví. ()

Hopper 

všechny recenze uživatele

Klasika z 70-tych rokov, ktorá inšpirovala nejedného plagiátora. Najpamätnejšia scéna je určite o modrom a červenom drôte (prečo je vždy červený tennebezpečný ?) a tá si získala takmer nesmrteľnosť. Inak sa dočkáme plejády britských hercov omladených o 30 rokov a pomerne slusšných hereckých výkonov. ()

Cesty timem 

všechny recenze uživatele

...Vím, že jednou přijde chvíle Kdy se prostě seknu Jenom pořád doufám, že to nebude teď A když se leknu, tak si řeknu Že Pán Bůh by snad počkal na zpověď Kterej z těch drátů je ten pravej? Modrej by to možná moh bejt Ještě malou chvilku bych rád zůstal zdravej Jenže co když je to ten červenej šmejd ... že by to psal Daniel Landa dle tohoto starého kousku? Možná jo. Film si pamatuju ještě snad z dětství nebo... prostě je to dlouho. A pamatuju si z té dávné doby a toho filmu hlavně toto dilema. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (11)

  • Ve scéně, kdy se na palubě Britannicu pořádá karneval, tak kapela hraje skladbu „Škoda lásky“ („Beer Barrel Polka“ od českého skladatele Jaromíra Vejvody. (majky19)
  • Známý "beatlerežisér" Richard Lester se na režijní stoličku posadil až po odchodu Bryana Forbese a Dona Taylora. Lester společně s Alanem Platerem upravil i původní scénář Richarda Alana Simmonse. Ten se na znamení nesouhlasu se změnami odmítl nechat uvést v titulcích filmu svým skutečným jménem, takže ho tam najdeme pod pseudonymem Richard De Koker. (Robbi)
  • Jméno Britannic se objevilo na několika britských lodích, nejslavnější ale určitě byl Britannic, postavený jako sesterská loď slavného Titanicu a Olympicu. Patřil rejdařství White Star Line a byl dokončen v době, kdy vypukla I. světová válka. Byl změněn na lazaretní parník a potopil se při své páté plavbě roku 1916 najela na německou minu. Spekulovalo se ale i o jiné verzi, podle níž byl natočen televizní film Britannic. (Robbi)

Reklama

Reklama