Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

Phobia 

všechny recenze uživatele

Film, ze kterého jsem jako děcko byla naprosto odvařená, a který se mi dokonale vypařil z hlavy, dokud jsem o něj nezakopla při prohlížení CSFD. Okamžitě jsem zapátrala na webu a výsledkem je, že jsem se na mladého Sherlocka Holmese mohla podívat znovu po (?) dvaceti letech (tohle nám soudruzi před revolucí určitě nepustili:-)). Prožitek už samozřejmě není tak silný jako v dětství, cynická dospělácká mysl se pochechtává nad dětinskou logikou příběhu, ale bez výhrad chápu to své někdejší nadšení. Kombinace detektivky, horroru a dobrodružství, se špetkou humoru a romantiky, v atmosférických kulisách viktoriánského Londýna, je nesmírně poutavá i po tolika letech a oplývá (na svou dobu) překvapivě solidními efekty. Pro mladé diváky jasných 100%. Dospělý kromě logických nesmyslů dost možná také neocení jednoduchost dialogů, a mně osobně navíc nebyl ani jeden z trojice hlavních vystupujících puberťáků sympatický, ikdyž připouštím, že Holmes i Watson typově odpovídali. Pro odrostlé publikum tedy takových hezkých 65%, z nostalgie i 75%. Zprůměrováno na kvalitní čtyři hvězdy, ale zdůrazňuju: pro děti se zálibou v napětí jednoznačně špičková záležitost i v současné době! ()

Seabeast 

všechny recenze uživatele

Tak jsem se vrátil do svých klukovských let a zažil krásné dobrodružství plné nebezpečí, napětí a odvahy. Pyramida hrůzy, která vzdává holt Siru Arturu Conanu Doyleovi, pouze volně navazuje na detektivní příběhy Sherlocka Holmese a jeho kolegy Johna Watsona. Ocitáme se přímo v jeho mládí, kdy ještě patřil mezi vzorné studenty na chlapecké škole, ale už tenkrát se projevoval výbornými analyzačními schopnostmi. Prostředí školního internátu a zimní období, mi malinko náladou připomělo filmy s Harry Potterem, k čemuž se váže zajímavost, že tímto snímkem byla inspirována při psaní knih zrovna J. K. Rowlingová. Asi správně tušíte, že se jedná o zpracování pro mladé, ovšem nikoliv úplně pro nejmenší. A nejlepší na tom je, že si dobře pošmáknou i dospělí, protože si v tom každý najde to svoje. Vše je tak akorát s mírou, dojde i na vtipné odlehčující momenty, a též tragické situace. Co mi přišlo fakt povedené byla řemeslně velmi dobře zvládnutá režie a samotný scénář. Na dětský příběh ve kterém figuruje tajná egyptská sekta Rametep, provádějící obětní rituály, film nepostrádá atmosféru, mysteriózní nádech a velmi řídce hororové prvky. Ostatně členové sekty pro zbavení se nepohodlných lidí používají zvláštní foukačky, které obětem způsobují silné halucinace a pod jejím náporem to pro nešťastníka většinou znamená smrt. Co mě udivuje je fakt, že scéna s oživlým skleněným rytířem je vůbec první digitální postava ve filmu! Autorem animace je pozdější zakladatel Pixaru, a to John Lassester. Měl jsem taky po celou dobu pocit, že jsem to jako dítě už spatřil, ale matně si vybavuji. I tak jsem se v tom našel a znamenitě si Pyramidu hrůzy užil! ()

Reklama

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Skutečně tenhle film - asi hlavně díky Chrisi Columbusovi - tak trochu vypadá jako Harry Potter a Kámen mudrců. Buď jako buď, jako milovník apokryfů (a nevinných "mystifikací") jsem si Pyramidu hrůzy opravdu užil, a kdoví, třeba byl Sherlock Holmes vpravdě tím přítelem, kterého si Dr. (tehdy zdaleka ani ne aspirant) Watson udělal po cestě za vlastní sebedůvěrou (spoilerodně přeloženo: zmařením plánu zlověstné egyptské sektě). 75 % ()

Dexter1 

všechny recenze uživatele

Bál som sa, že pôjde o podobný kúsok ako bol veľmi nepodarený mladý Indiana Jones. Ale po prvej vražde a na tú dobu fakt namakané efekty som pomaly začal odhadzovať predsudky. Mladý Sherlock je zamýšľaný ako pocta tejto postave i samotnému autorovi jeho dobrodružstiev. Sherlockove deduktívne schopnosti šlapú na plné obrátky a s výbornou zápletkou a prímesou milých detských vtípkov ide o nadpriemerný zážitok. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Sherlock Holmes a John Watson sú svetoznáme literárne postavy, ktoré stvoril britský spisovateľ Sir Arthur Conan Doyle. Geniálny detektív a jeho oddaný asistent vyriešili nespočet zložitých prípadov. Tento film však nie je adaptáciou Doyleovej literárnej predlohy. Autori snímku (producent Steven Spielberg, scénarista Chris Columbus a režisér Barry Levinson) použili tieto známe postavy v príbehu, ktorého dej sa odohráva v čase, keď boli študentami londýnskej univerzity. Vtedy vzniklo ich priateľstvo a už vtedy objasnili prípad viac násobnej vraždy. Je to podarená mysteriózna, dobrodružná detektívka, v ktorej boli použité, na svoju dobu, prvotriedne filmové triky a špeciálne efekty. **** ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)
  • Pes ve filmu, Uncus, není pojmenován podle postavy z Posledního mohykána (1992) Uncase, ale podle části mozku spojené se záchvaty. Záchvaty, které se vyvíjejí z očních vjemů a často předcházejí halucinace, které jsou hlavním důvodem smrti v tomto filmu. (Bertramm)
  • Ve scéně, kdy Rupert T. Waxflatter (Nigel Stock) padá se svým létajícím strojem do koruny stromu, jsou zřetelně vidět lanka, která tuto konstrukci nesou. (Chegi)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama