Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

Radiq 

všechny recenze uživatele

Pro děcka. Myslím, aby se vůbec seznámili s postavou S. Holmese. Jeho činy a celý ten případ mi ale spíš připadá jak kdyby byl napsanej pro Indiana Jonese (záchranné akce, náhody, trapnosti a sekta obětující na oltáři). Ta hudba a zpěv v tom chrámu byla navíc úplně umělá a jak kdyby tam byla puštěná z beden. Herec, který ztvárnil Holmese mi tam neseděl, vždycky jsem si ho představoval jinak (i kdyby do něho měl teprve dorůst). A taky bych nikdy neřekl, že je to takovej dobrodruh. Ale to je asi scénářem. Bylo jen pár scén, které se mi tam líbily. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Když vidím ročník vzniku v hlubokých osmdesátkách a na postu tvůrců jména jako Barry Levinson, Chris Columbus nebo Steven Spielberg, tak prostě chtě nechtě musím být v pozoru. To snad ani jinak nejde. Škoda ale, že mladej Sherlock a budoucí dr. Watson byly tak strašný ucha, že bylo místy opravdu dost náročný se přes ten osmdesátkovej feeling prokousat. A to i přesto, že za jiných okolností ho ve filmech mám moc rád. Problém ale vidím asi v tom, že jsem tento film v dětství neviděl a koukal na něj poprvé až v dospělosti. V tu ránu má celý ten námět daleko jinou váhu a i když jsou pod ním podepsaní takoví tvůrci, je těžké si zvyknout na místy dost viditelnou naivitu, která radost během sledování opravdu neudělá. Natočeno je ale bezesporu kvalitně. Kdyby byl lepší a napínavější příběh, tak bych se nebál říct, že Chris Columbus už v osmdesátých letech věděl, jak natočit Harryho Pottera, o kterém tenkrát svět ještě ani neviděl. Ta podobnost atmosférou a prostředím je tady fakt neuvěřitelná. ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Celkem povedená mysteriózní detektivka, která nám alespoň naoko nastíní něco z mladí legendárního detektiva. Místy má film skutečně našlapanou atmosféru i děj. Herecké výkony i speciální triky jsou na velice uspokojivé úrovni a především začátek se mi hodně líbil. Asi nejvíce bych vyzdvihl pasáže, kdy měly jednotlivé postavy halucinace. Tady se chlapci od speciálních efektů vyřádili na tehdejší dobu dokonale. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Well, well, well (jaky by řekl Jan Werich v jedné své povídce). Tento snímek by mě možná zaujal, kdyby mi bylo nějakých 9-12 let a vtipy, které nejsou vůbec vtipné, by mi v tom věku potrénovaly bránici, ovšem dnes jsem na poněkud jiné úrovni (co se humoru a vkusu týče) a tak nemohu hodnotit lépe. Začátek filmu byl docela pomalý, strnulý, nudný až trapný a dobrodružně-akční druhá půlka to již moc nezachránila. Skvělé byly scény v pyramidě, hudba v týchž okamžicích, ale toť tak vše. Stejně jako nemám rád příběhy mladého Indiany Jonese, tak nemám rád příběhy mladého Sherlocka Holmese a obecně filmy, v nichž hrdinové, které známe jako dospělé, se prezentují jako mladí či dospívající. Snad se něčeho podobného nedočkáme v případě Jamese Bonda (Mladý James Bond v akci, Mladý James Bond a dobrodružství v Paříži, apod.). ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Harry Potter. Bez kouzel a bez košťat. Holmes určitě v mnohém inspiroval J. K. Rowlingovou při psaní o našem slavném čaroději. Vždyť i Watson připomíná malého, i když buclatějšího, Radcliffa. Ale zpět k Holmesovi. Příběh je napínavý i když trošku předvídatelný a nedovolí vám vydechnout. Trikové scény od ILM jsou na velice vysoké úrovní (první kompletně digitálně vytvořená postava skleněného rytíře) a halucinogení scény dodnes budí respekt. Po herecké stránce si nemám nač stěžovat a hudba (hlavně chorály v pyramidě) mě chytla za srdce. Holmes je jako dlouho ztracený klenot žánru dobrodružných filmů a mě těší že si cestu ke mě nakonec nějak našel. P.S. Potitulková scéna opravdu stojí za to. :-) ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)
  • Pes ve filmu, Uncus, není pojmenován podle postavy z Posledního mohykána (1992) Uncase, ale podle části mozku spojené se záchvaty. Záchvaty, které se vyvíjejí z očních vjemů a často předcházejí halucinace, které jsou hlavním důvodem smrti v tomto filmu. (Bertramm)
  • Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama