Mladý Sherlock Holmes

• Československo Pyramida hrůzy (více)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

bloodcountes

Miluju snad všechny filmy se Sherlockem a ani tento nebude vyjímkou. Přišla jsem na něj úplnou náhodou a tak jsem si teď doplnila díru ve vzdělání. Vynikající výprava, kamera a celková práce s vizuálem a hudbou vytváří perfektní atmosféru viktoriánského Londýna, školního prostředí, horrorových momentů ve starých vetešnictvích a temných zákoutích ponurého nočního města nebo světa pyramidy a tajného egypstského obřadu. Vynikající Nicholas Rowe, Sophie Ward a Anthony Higgins propůjčili svým postavám uvěřitelnou přirozenost a bezprostřednost. Velmi pěkný a vkusný film pro děti i pro velké děti:) ()

Trash

Jeden z nejnapínavějších filmů mého dětství...je to už přes dvacet roků, co jsem jej viděl v kině, a pořád jsem nezapomněl, to snad stačí :c) ()

Ollie235

Překvapivě jsem se u námětu, velmi těžkého na zpracování, perfektně bavil. Sherlocka mám rád a jeho mladá verze je stejně arogantní a tvrdohlavá jako ta dospělá a takového studenta bych si rozhodně nepřál. Příběh je velmi zajímavý, stejně jako postupné odhalování detailů případu. Ta trocha romantiky, ač na ní u SH zvyklý nejsem, rozhodně neuškodila, ba naopak film okořenila, stejně jako vynikající efekty. Pobavil mě samotný konec, kdy si Sherlock nandává čepici a do pusy klade, pro něj tak charakteristickou, dýmku. No a Watson (který mi neuskutečně připomínal M.Suchánka ve Sněženkách a machrech) házel jednu perlu za druhou. -,,Holmesi, jste nervózní, musíte se uklidnit." - ,,Proč něco nevymyslíte vy, Watsone?" -,,Jsem nervózní." Věřím, že by tento příběh napsal podobně i sám Doyle. ()

Untentrauer

Parádně natočený dobrodružný film pro děti, ale i dospělé. Moc se mi líbí atmosféra a prostředí (jako v Bradavicích) Na svou dobu jsou ve filmu skvělé efekty. ()

(Z)denny

V posledních letech jako by se roztrhl pytel s pohledem do mládí slavných hrdinů - mladý Indiana Jones apod.. Bohužel, většinou jsou to takové bláboly a slátaniny, kterými si chtěly filmové společnosti vydělat nějaké ty dolárky.. Ale Pyramida hrůzy s mladým Sherlockem Holmesem to je jiná káva. Napínavý děj, který nemá zbytečně hluchá místa. Skvělé trikové zpracování - samozřejmě na dobu, ve které tento snímek vznikl. Dotoho ještě i špetka homoru, a hned je na co koukat ()

Brejlil

Proč se takové dětské filmy netočí dnes? Protože jsou přeci jen docela složité, alespoň ve hře s typickými Holmesovskými atributy. To postupné zjevování se působí velice vtipně. Příběh sám není nijak komplikovaný, ale plyne docela svižně. Skvělá je kamera a výprava, na svou dobu excelentně působí některé vizuální efekty. A také hudba stojí za to, zvláště chorál "Rame Tep, Rame Tep" jen tak z hlavy nedostanete. ()

Petrus1

Dlouho mi vrtalo hlavou, co může nést název Pyramida hrůzy a vysílat se jako dobrodružný film v sobotu odpoledne. Asi nějaká hrůza?! Ale opak byl pravdou. Byl to výborný film nejen pro děti (mládež). Připomínalo mi to - atmosférou, školou, nenechavostí hlavního hrdiny - Harryho Pottera. Jen chyběla kouzla. Kdyby to nebylo natočeno o tolik let dříve, řekla bych, že to někdo obšlahnul. A nebylo to potom naopak? Že by byla jen náhoda, že Chris Columbus, který napsal scénář, natočil o několik let později Harryho Pottera (jedničku a dvojku)? Jelikož za produkcí stál Steven Spielberg, asi se na efektech moc nešetřilo. A bylo to vidět. Halucinogení stavy byly udělány dokonale. A i když tento Mladý Sherlock Holmes nemá literárně s tím klasickým nic společného...ale kdo ví, mohlo to tak být (připouštějí i tvůrci snímku) :-) ()

fisus

Spielbergova produkce se nezapřela.Scéna se zhmotnělým rytířem snažícím se zabít vyděšeného kněze mě fascinuje dodnes. ()

Viperine

Pěkné efekty, slušné výkony herců.. ale... Jedno klišé za druhým, prvoplánové. Dobrý rozjezd, ale čím dál, tím hloupější scénář. Několikrát jsem dostala záchvat smíchu nad hloupostí některých scén, několikrát jsem se dokonce naštvala. ()

zdeny99

Tohle je přesně ten okamžik, kdy se poprvé Sharlock Holmes setkal s Johnem Watsonem. Tím stylem mi tak trošku připomínají Harryho Pottera s Ronem Weaslym. I oni jsou studenti a setkávají se ve škole. Ve škole, která je viktoriánsky úchvatná, stejně jako je do viktoriánské doby laděný celá tahle hororová kriminálka. Nebýt těch nadpřirozených bytostí a s nimi spojených bezvadných triků, které jsou vyvolány halucinacemi obětí, jednalo by se jen o pouze dobře natočenou kriminálku pro děti, na kterou se mohou dívat i dospělí. Ovšem ty halucinace, když ožije krocan při večeři, vzplane elektrika, věšáky se hejbou, v bazaru oživnou chrliči, z okenní mozaiky vyskočí rytíř či na hřbitově oživnou mrtvoly, tak těmi získává film něco navíc. Díky tomu se na film dodívá i člověk, který zrovna neholduje kriminálkám a obzvláště Sherlockovi Holmesovi. Ve filmu je i spousta jiných věcí, které se dají přirovnat k něčemu jinému, tak jako ústřední dvojice k té slavné Rowlingově dvojici. Třeba ředitelův létající stroj mi hodně připomínal Tleskačův létající stroj. Ovšem nejvíce mě uhranula svatyně, ve které se vždy konal obřad, když do ní Sherlock s Watsonem vstoupili. Ta svatyně mi připomínala tu z Indiany Jones či z Rudé Sonji. [2425. hodnocení, 173. komentář, 78%] ()

Bozvav

Nádherná hudba, dobrá zápletka, sympatičtí herci, n svou dobu velmi dobré efekty.  Pro starší děti ideální, chytré a zajímavé. Škoda, že mne to ve čtrnácti minulo. Za mne 75%. ()

Heroine

Už nějak zase nevím, proč jsem se na tenhle film vůbec rozhodla podívat. Nebyla to žádná katastrofa, a rozhodně mi to nezkazilo večer, jako mnohé jiné filmy. Ale celkově je to film laděný spíš publikum mužské, tak 10-15 let staré. Což samozřejmě není pro film žádné mínus, ale mne osobně nemá šanci nijak zvlášť zaujmout. Film především stojí a padá na nápadu, jaké bylo mládí Sherlocka Holmese. Samo o sobě je to dobrý nápad, ale připadá mi nevyužitý. Pár scén z filmu je sice docela dobrých, ale většina je spíš založená na ne příliš důvtipné zápletce, a poněkud laciných žertech. Děti by to mohlo zaujmout, film pro mne to ale není. ()

MickeyStuma

Sir Arthur Conan Doyle nikdy nic nenapsal o nejslavnějším detektivovi všech dob Sherlocku Holmesovi z jeho mladých let a tak berme tento snímek jako poctu k němu a jeho nestárnoucímu a filmaře stále přitahovanému dílu. Snímek z poloviny 80. let je typický svou rozvahou, zábavností a smyslem pro dobrodružství. Tak, jak je dějství pojato, bylo ve své době diváky vyhledáváno, takže si na tom dali tvůrci záležet a vytvořili dílo, které má ve své podstatě i dnes co říci. Technické vizuální triky jsou vyrobeny tak zásadově, že ani dnes nevypadají nijak omšele. Scénář byl napsán precizně a kromě dobrodružné atmosféry má v sobě i množství napětí a téměř hororu a to vše přívětivě a vkusně odlehčeno příjemným a trefným humorem. Film takřka pro celou rodinu (kromě malých dětí samozřejmě), který ani po tolika letech od svého vzniku nezklame. Na producentském křesle seděl Steven Spielberg a je vidět, že moc dobře věděl do čeho jde. Svým způsobem se jedná o dost podceňované dílo, snad proto, že s A. C. Doylem to nemá nic společného, ale je to ohromná škoda. Kdyby o snímku A. C. Doyle věděl, určitě by byl pyšný. Filmový dobrodružný zážitek stále přináší a všem fanouškům Sherlocka Holmese dokáže udělat jenom radost. ()

lemonova

Poznať, že za týmto filmom stojí Spielberg a Lucas. Tie triky mi trošičku pripomenuli svojou intenzitou a kreativitou Indianu Jonesa, čo je veľmi fajn. Občas som sa fakt zľakla :-)) Aj príbeh má šťavu. Asi by som zvolila typovo iného Sherlocka, Watson ma herecky zaujal viac. A celkovému dojmu nepomohol trochu nešťastný dabing, inak som bola fakt spokojná. Po dlhej dobe som si pozrela film, ktorý mal skutočnú atmosféru. ()

domirovec

Je pravda, že mám velmi rád Doylova Sherlocka Holmese. O tom žádná. Ty příběhy miluji. Je však také pravda, že jsem se lehounce zděsil, když jsem zjistil, že Pyramida hrůzy vypráví příběh z dob, kdy si Holmes i Watson ještě ''užívají'' mladistvých dětských let. Slovo užívají je však záměrně v uvozovkách, a to proto, že už vyšetřují jejich první případ.. který stejně ve finále ukradne Lastrade (který zde sice zrovna věkově nesedí s jinými příběhy, ale co, to je jedno..) s celým zatraceným policejním sborem. Je to ale skvělý film, se skvělým dějem, úžasně zpracovaným nápadem a finálním vyvrcholením, které mě velmi bavilo. Zasloužených 5/5. ()

Nail

Moc pěkný a napínavý film, i kdž Holmes není klasický 40cátník s typickou čepicí a jeho pověstnou lulkou. ()

rainman93

Příšerně křečovité. To je slovo, které mi při sledování tohoto dílka tanulo nejčastěji na mysl. Herecké výkony, výstavba děje, dialogy, to všechno a mnohem víc mě příšerně ubíjelo. ()

Pantata

Mně se tedy ta základní "detektivní" zápletka zdá dost přitažená za vlasy, což je dost velkou vadou na kráse. Dabing je taky kouzelný :) Jinak je to takový mix Pottera a Indiana Jonese, nechybí odkaz na Holmesův plášť, čepici, fajfku (což je u dětského filmu, jak Pyramidu hrůzy chápu, trochu zvláštní, zvlášť, když mu jí opatřil patnáctiletý Watson). Sázím na to, že téma mladého Sherlocka ještě někdy na řadu přijde. ()

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)