Mistr filmové parodie Jim Abrahams si vzal tentokrát na mušku slavné mafiánské filmy počínaje Coppolovým Kmotrem a konče Scorseseho Casinem. A tak můžeme znovu sledovat pohnuté osudy přední mafiánské rodiny, která se z chudých sicilských přistěhovalců vypracovala na nejvýkonnější zločineckou organizaci ve Spojených státech. Tentokrát se ale navíc pořádně zasmějeme, protože v mafiánských filmech je materiálu k parodování víc než dost. (oficiální text distributora)

tron

„Bol to otcov nápad.“ – „No, môj určite nie.“ Mám rád paródie a ságu o s olivovým olejom podnikajúcou rodinou Corleonovcov. Potiaľto je s MAFIOU! všetko v poriadku. Bohužiaľ, inak skúsený parodický režisér Jim Abrahams (PRÍSNE TAJNÉ, HORÚCE STRELY 1 - 2) ju nakrútili až v roku 1998. Bola to doba, kedy parodický bôžikovia Lloyd Bridges (PRIPÚTAJTE SA, PROSÍM! 1 - 2, HORÚCE STRELY 1 - 2) a Leslie Nielsen (BLÁZNIVÁ STRELA 1 - 3) zostarli a začali kašľať na scenáre, rozpočty prudko klesli, divákove očakávania tiež a scenár sa zúžil len na parodovanie konkrétnych scén. MAFIA! na tom našťastie nie je až tak zle, ako napr. biedny AGENT WC-40. Ale na spomenuté klasiky nemá ani náhodou. Zaradil by som ju skôr k „paródiám uprostred“ (NABITÁ ZBRAŇ I, UTOPENEC NA ÚTEKU), v ktorých je badať únava materiálu, ale stále sa zasmejete aspoň raz za tri minúty, čo je fajn. Dialógy odsýpajú („Máte v sebe niečo talianske?“ – „Od minulej noci nie.“) a dokonca sa nájde zopár originálnejšie koncipovaných scén (oslí zadok, loď Il Pacino, Kórejský suvenír, Makarena, „Muž je ako kúsok syra.“, masové dávenie, Don Quijote, Zmluva o večnom mieri, mačací chvost). Nechýbajú „konkrétne“ paródie (okrem ságy KRSTNÝ OTEC ešte KASÍNO, ČEĽUSTE, FORREST GUMP a Lord of the Dance). Jedná sa o predposlednú rolu Lloyda Bridgesa. ()

lebowski!

V podstatě průměrná parodie na gangsterské filmy, střídající geniální fóry (připlutí do Ameriky) se slabými, jak už to ale v parodiích bývá. S Žhavými střelami se měřit nemůže, nicméně ve světle dnešních parodií Děsnejch bijáků, dojáků, dupáků atd. je toto klenot. Právě proto a taky za památku na Lloyda Bridgese 4 hvězdy. ()

MM11

Nepochybně podařená parodie, dnes je takových zoufalý nedostatek na trhu. Snímek nepotřebuje příliš známých tváří aby pobavil. To je docela zajímavé, obvykle totiž producenti doufají, že úspěšný herec vyřeší problematický scénář. To jistě ne, jen svým jménem na titul naláká. Maffioso má jediný problém v úspěšnosti gagů, některé jsou příšerné a sráží film dolů. Ty vtipné však určitě vedou a kvůli nim stojí za to film vidět. ()

Hanys_

Abrahamsova slabší chvilka? Kmotra mám nakoukanýho hodně, Casino jsem viděl znovu nedávno, a tak docela ty "vtípky" i chápu. Ale prostě mi většina z nich nepřišla směšná. A např. scéna vzájemného zvracení na pohřbu dona Cortina, jakoby patřila spíše do teenegrovské parodie. Od Abramse jsem čekal teda fakt víc. ()

Fiftis

Mňa tento film nedostal. Nie sú to žiadne Horúce strely aj keď Lloyd Bridges bol opäť skvelý a najviac som sa bavil na ňom. Nepáčilo sa mi ale, že film parodoval filmy, ktoré sú veľmi úspešné a ktoré mám rád. Parodovať by sa mali diela, ktoré si zaslúžia, aby sa z nich ľudia vysmievali. A nebola to ani čisto gangsterská paródia, čo filmu uberá ďalšie body. Prečo autori pripájali aj filmy iné, som už nepochopil. Myslím si, že klasická paródia na gangsterky by bola oveľa lepšia bez parodovaného Jurského parku, Forresta Gumpa a ďalších scén z filmov, ktoré s mafiánmi nemajú nič spoločného. ()

• Natáčení filmu probíhalo od 22. září do 10. prosince 1997. (GASTON73)