Utajené příběhy českých dějin - Série 3 (2020) (série)

Král Ječmínek a bitva pod Hostýnem (S03E06)

(epizoda)

Dokumentární film připomíná dávnou historii tatarského vpádu na Moravu v polovině 13. století i tradici poutí na Svatý Hostýn, která s touto opomíjenou historickou epizodou úzce souvisí. Hovoří také o zpola legendární postavě Jaroslava ze Šternberka, o kronikářských zprávách o něm i o vlivu této tradice na lidovou pověst o králi Ječmínkovi. Podle všeho se jak do postavy Ječmínka, tak do postavy Jaroslava ze Šternberka vtělily pozůstatky pohanských tradic spjatých s mladým bohem války a zemědělství jménem Jarilo, který byl známý a uctívaný na Rusi a patrně i u nás. Souvisí to také s úctou ke sv. Jiří (Jur, Jar, jaro). Uvedené souvislosti, a zejména fakt, že je Jaroslavovo hrdinství zmíněno v tzv. Rukopise zelenohorském, vede mnoho badatelů ke skepsi ohledně historicity moravského „kapitána“ Jaroslava ze Šternberka, kterou odkazují jen do říše výmyslů a bájí. Jaroslav však byl skutečnou historickou osobou a opravdu bojoval s kočovnými nájezdníky, nikoli ovšem s Mongoly, ale s uherskými Kumány. Odpor středoevropských zemí proti tehdejšímu vpádu zastavil jednu z vln islámské expanze a ochránil západní Evropu. (TV Prima)

Mistr119

Škoda, že se nejde více do hloubi pověsti, ale zamíří se pak tématem trošičku někam úplně jinam k rukopisům, nicméně i tak se dovídáme zajímavá fakta a například i já si stále ze školy pamatuju rukopisy jako falzifikáty, i když teda je asi prokázaný opak a jen z (falešné) úcty k Masarykovi veřejnost pořád myslí, že to falzifikáty jsou.. :/ ()

otík

Tataři neboli mongolové útočí do střední Evropy a po prohrané bitvě při ústupu se proženou také Moravou a dají vzniknout tak oblíbenosti poutního místa sv. Hostýn. Všechny informace jsou v neskutečném fofru, komentář chrlí jednu větu za druhou. Pro mne, Moraváka a návštěvníka svatého Hostýna dobrý díl. ()