Horor Kočovníci smrti je celovečerním debutem známého amerického scenáristy a režiséra Johna McTiernana (PREDÁTOR, SMRTONOSNÁ PAST, HON NA PONORKU). Francouzský antropolog Pommier (PIERCE BROSNAN) před svou záhadnou smrtí v nemocnici „vdechne“ vlastní duši lékařce Henleyové. Žena pak v halucinacích prožívá jeho vzpomínky a vydává se na místa, která Pommier navštěvoval. Zjistí, že muž objevil v ulicích Los Angeles tajemné mladé lidi, kteří nepotřebují spát ani pracovat a kteří se zabývají výhradně zločinností. Jde o zlé duchy z nomádských pověstí, o jejichž existenci se antropolog dozvěděl při svých výzkumech. Bytosti zvané Inuádi se zhmotňují do lidské podoby v ulicích moderního velkoměsta a likvidují každého, kdo odhalí jejich pravou identitu. (oficiální text distributora)

square

Příběh by vystačil na desetiminutovou povídku. Rozhodně se nejedná o horor. Navíc ta otřesná hudba. Kdyby si McTiernan přizval autora hudby i k Die Hard, dnes by ho nikdo neznal a Bruce Willis by byl hvězdou Moon Lightning. ()

doMchek

Dlhá cesta domov, k šialenstvu zrejme vo svojej nevidenej hĺbke teraz doháňajúca gýčovou "videoklipovosťou" a naondulovanou lesklosťou 80. rokov, totálne nevhodnou hudbou elektronických gitár, a najmä dramaturgiou scenára, ktorý sa vyžíva v tých sterilných a statických videoklipových záberoch a spomalených sekvenciách a pohľadoch, miesto toho, aby budoval atmosféru a myšlienku kočovníkov života podstatne údernejšími prostriedkami, pretože týto by si to zaslúžili. ()

StaryMech

"Hovadina. Blbost. Blábol, tuplovaná kravina. Já tady uprostřed noci poslouchám takový kydy, jako bych neměla co dělat, prokrista," říká prostřednictvím českých podtitulků jedna z postav "Nomádů" (po novočesku přitvrzených na "Nomády smrti") poté, co vyslechla, na jakém základu stojí McTiernanova šikovně natočená nešikovná slátanina. Ještě před koncem nejspíš zemře, kupodivu ne nudou. Jedno se ale režisérovi musí přičíst k dobru : onen závěrečný vtípek, sdělující nám, že co jsme právě zhlédli, je možné jen v Hollywoodlandu. ()