Zločin v šantánu

• Velká Británie Crime in the Night Club
TV spot
Krimi / Komedie / Hudební
Československo, 1968, 83 min

V kabaretu Tartaros došlo ke krádeži perlového náhrdelníku a následné vraždě. To vše by mohlo zkompromitovat ministra, který je ctitelem zpěvačky Clary. Je třeba co nejrychleji najít skutečné pachatele... (oficiální text distributora)

honz

Musím přiznat, že duo Suchý - Šlitr není zrovna můj šálek čaje, ale jako retro veselohra s kriminální zápletkou je Zločin v šantánu snímek slušné úrovně, navíc s hvězdným obsazením. ()

pytlik...

Škoda, že ve filmu nebylo víc dialogů S&Š podobných tomu v cele před popravou, kde jaksi i otrlý velebníček v podání Hrušínského jen nevěřícně koukal. Ale z míry se vyvést nenechal, neb měl křesťanskou dialektiku zmáknutou na jedničku ("buďte vděční, že jste odsouzeni nespravedlivě, aspoň po smrti půjdete rovnou do nebe"). Z velmi silného závěru mrazí, oba odsouzení proti svému konci nemohou nic dělat, kromě toho, natáhnout ho písní o pár chvil, pomoc nemá šanci přijít... Kapku mi vadila neustále opakovaná píseň Pilarové, tradičně skvělý výkon (a to i po fyzické stránce!) podal Libíček, a Rowanu Atkinsonovi vážná role sedla daleko víc, než jeho (hodně) neúspěšné pokusy o postavy vtipné. ()

sahe

Vyšetřování krádeže perlového náhrdelníku v kabaretu Tartaros, ještě do toho i smrt jednoho z artistů... se spojením písniček Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého... které také zpívá Iva Pilarová... ()

Master19

Už kvůli unikátní herecké sestavě je tento film naprosto zásadní. Bohužel je tato sestava natolik nesourodá, že se ani Menzelovi nepodařilo dát tomu jednotnou štábní kulturu. Suchý není pro film stvořen vůbec, Šlitr nepochopitelně (jakkoliv dobře) v každém záběru ihned sedá k pianu a zpívá, Brodský naopak hraje profesorsky, Grossmann noirově, Libíček komediálně, Svěrák a Smoljak civilně... Přesto mě tento film baví a beru ho v potaz jako neprávem modrý film v červených režijních počinech Jiřího Menzela. ()

Opsha

Škoda, škoda přeškoda. Začátek vypadá výborně a člověk doufá že se to rozjede. Bohužel Menzelův film jde tempem tři minuty nudné vaty-písnička- tři minuty nudné vaty-písnička. Teprve při soudu se film vrací do původních kolejí a díky povedenému konci nedám o hvězdičku míň, i když jsem to dlouho plánoval. P.S. Zdeněk Svěrák má slušný záporácký potenciál a Ladislav Vodička jako agent Bubo nemá chybu. ()

Paity

Samozřejmě tři hvězdy výhradně za legendární duo Suchý - Šlitr. Ostatní je pro mě jen doprovodná omáčka. ()

Radim

Dobová slátanina osloví jen ctitele písní dvojice Suchý - Šlitr. Zajímavé mi přišlo jen obsazení, kdy se v epizodních rolích objevili mladičcí Svěrák a Smoljak a kde v 2 minutovém štěku byla zavražděna Jana Preissová. ()

Ixbalanke

Docela dobré až do chvíle kdy nedomrlý právník začne zpívat. Vidím to tak, že Pilařová a Šlitr potřebovali prodat svoje písničky a tak kolem toho udělali krimi. ()

MR007

Jeden z mála Menzelových jasných neúspěchů. Zmatený scénář, spíše divadelní představení než opravdový film. ()

Haniczka

Skvělá paro-krimi-legrace za Semaforu s mými všemi oblíbenci (Grossmann, Šlitr, Suchý, Svěrák, Hrušínský, Libíček a další a další) a krásnými písničkami! ()

Vesecký

Dva body patří věčně zeleným písničkám Suchého a Šlitra. Jinak to byla docela "uhozená" komedie. Ano, vznikla v dusné atmosféře podzimu 1968 a narážky na režim zvláště v osobě ministra spravedlnosti jsou evidentní. Alemám pocit, že ani tehdy nemohly zaznít tak úderně, jak se to Suchý se Šlitrem a Škvoreckým (jeho "díla"mi nikdy nepřirostla k srdci) snažili udělat. Kdyby nebylo těch hezkých písniček, tak bych se dost nudil. ()

J R C Pecuchet

Film Jiřího Menzela je kombinací hudební komedie a kriminálky. Je nadprůměrně obsazen nejen herci a zpěváky divadla Semafor, ale má i pěkné písničky Suchého a Šlitra. Bohužel byl uveden do kin na podzim roku 1968, kdy většina obyvatel Československa měla jiné starosti než chodit do kina. O rok později film nenápadně zmizel z distribuce a po emigraci Josefa Škvoreckého byl definitivně uložen do trezoru. ()

Rami

Já jsem se příjemně zasmál (to u mně a Suchého není běžné). Škoda toho přehnaného napěchování písničkami. Kvůli tomuubírám 1 hvězdičku a dávám "jen" 4 (81%). ()

Akana

Trochu pozapomenutá satira na zvůli právní mašinérie a bezmoc poctivých prosťáčků chycených v jejím soukolí. "Jakou cenu má lidský důkaz, když se dá dokázat cokoli?" Evě Pilarové i Jitce Zelenohorské to tady ohromně sluší vedle dvojice roztomile bezelstných ňoumů Suchého a Šlitra. Jejich hudba je dalším kladem i když zrovna sem nenasázeli ty nejlepší pecky. Ta poslední, nekonečná písnička pro mě symbolizuje jakési poslední vnitřní útočiště před zkorumpovanou státní mocí. Ta jediná jí dokáže odolávat, uspat katy, ale na jak dlouho? Menzel natočil v šedesátých letech jistě přelomovější díla, ale ani Zločin v šantánu mu nedělá ostudu. Za zmínku stojí určitě i možná první (?) vystoupení jiné slavné dvojice Svěrák-Smoljak na filmovém plátně. 70% ()

gombarix

Nemám v zásadě co dodat ke komentáři kolegy Sarkastic, snad jen že místo inspirace Fričem (?) mi atmosféra místy připomínala spíš německý expresionismus 20. let. Snímek stojí za vidění už jen pro jedinečné obsazení - např. jediná (ale kvalitní) filmová vystoupení J. Grossmanna a L. Vodičky, nebo velice fešná Pilarová. Z jednotlivostí bych vypíchl Libíčkovo vyrážení dveří (nejlepší gag filmu), Svěrákův skutečně herecký výkon (ne náhodou si ho Menzel pro podobný (bez)charakter vybral i ve Skřiváncích) a nekonečnou finální scénu, jejíž smysl člověku dochází až postupně (krásně vystihl Adam Bernau). (Mimochodem, dost podobně vlastně končí Life of Brian...) ()

Schlierkamp

Československý hudební krimi snímek s hlavními hvězdami divadla Semafor. Bohužel musím konstatovat, že pěvecké duo Suchý+Šlitr a kvalitní vážně míněný film s jasnou myšlenkou nejdou dohromady. Na druhou stranu film má několik velmi zajímavých až pozoruhodných aspektů. V prvé řadě není tak úplně jednoduchý, jak se zdá; pozorný divák odhalí souvislosti s inscenovanými komunistickými procesy. Ve filmu vystupuje řada velmi zajímavých osobností: nečekaně spanilá E. Pilarová, vlasatý J. Přeučil v roli žárlivého kaskadéra, V. Brodský jako všehoschopný ministr a můj oblíbený V. Kotva roli soudce. V tomto hudebním filmu se také poprvé objevuje legendární dvojice Svěrák+Smoljak, a zejména Z. Svěrák svou roli státního žalobce zahrál více než přesvědčivě. V malé roli kněze se objeví také národní umělec R. Hrušínský. Ze členů divadla Semafor mě herecky nejvíce zaujal J. Grossmann, jehož mimika i herecký talent byl neobyčejný. Vzhledem k přítomnosti značného množství známých herců nezpěváků, dávám 3 hvězdy, přestože hudební složka byla na můj vkus příliš infantilní a o krimi jako takové se nedá mluvit. ()

Biopler

Najväčší pôžitok je sledovať nešikovné a komické herectvo Šlitra a krásu Pilarovej. Hudobné čísla som proste nechápal a hoci tie ženské v podaní Pilarovej sa dali zniesť, tie mužské som musel pretrpieť. Zápletka fajn, ale jej prevedenie či samotné hranie hereckou družinou bolo fakt len do počtu. Má to pekný odkaz a možno zbytočne neuzavretý koniec. Vidím v tom jedine milosť, ak už nikoho iného, pána režiséra. ()