1812-1815: Zahraniční tažení

• Česko Tažení Alexandra I. do Evropy (více)

Napoleonovo ruské tažení v prosinci roku 1812 ztroskotalo, pro ruské vojáky ale válka neskončila. V únoru 1813 vzniká protifrancouzská koalice Ruska a Pruska, o pár týdnů později připojilo Švédsko a Anglie. Cíl je jasný – osvobodit Evropu. Unikátní ruský dokumentární projekt líčí postup koaličních vojsk až ke konečnému vítězství. Díky počítačové grafice byla obnovena města, pevnosti i jiná místa vojenských operací a natočeny bojové scény tak, že divák uvěří, že je účastníkem děje. Přeneste se do doby slavného Napoleona a provázejte ho od konce ruského tažení až po jeho odchod do vyhnanství na ostrov Elba! (Kino Svět)

Arsenal83 odpad!

Milujem historické seriály, ktoré prinášajú detaily do veľkých udalostí, ale propagandu nenávidím. Najmä ak je totálne neskrytá a účelová. Pritom aj tu sa nájde veľa zaujímavostí, lenže spracovanie je katastrofálne a lživé. Rusi si natočili seriál len pre svojho diváka a jedine vodkou potužený jedinec zakričí Za ródinu a bude veriť tomu, čo tu videl. Preto sa divím, že seriál prebrali aj západné krajiny a odvysielaný bol aj v češtine. Nič ako propagácia ruského velikášstva to totiž nie je. Napoleona ukázali v podstate ako totálne neschopného vojvodcu, ktorý kde prišiel tam všetko dodrbal a prehral. Rusi dokonca ukázali viac jeho prehratách bitiek, než Napoleon zažil za celý život. Potom tu prichádzajú s takými informáciami, že jedine Rusi bojovali proti Napoleonovi, ostatní sa len prizerali alebo dali peniaze, ale inak jedine Rusko zbavilo Európu napoleonskej pliagy - mimochodom napoleonský prínos k slobodám jednotlivca a rozšírenie myšlienok francúzskej revolúcie viedol k tomu, že západná Európa sa dostala vo vývoji o 50 rokov pred východ a najmä to oslavované Rusko, ktoré žilo v nevoľníctve ešte skoro storočie po Francúzsku. Takže pliaga asi prínosná. Najväčším výsmechom bolo ale dobytie Paríža, kde tvrdili, že kozáci sa kúpali vo fontánach a francúzsky ľud ich oslavoval. To som sa z chuti zasmial, neviem kedy kto ruskú armádu na západe vítal. Mám životopis o Napoleonovi od spisovateľa A. Manfreda, ktorý bol tiež Rusom, a ten udalosti popisuje presne a trefne, bez nacionálneho pátosu. Tento dokument je naozaj len zvratok na vymývanie mozgov. ()

jungewolf

1.díl : 4 * , 2.díl : 3,5 * , 3.díl : 3 * - ruská nacionalistická propaganda je díl od dílu horší a horší ....  , 4.díl : o chlup lepší - 3,5 * .   *** České znění - ČT 2020 . ()