Akta X - Série 10 (2016) (série)

Setkání s příšerodlakem (S10E03)

(epizoda)
  • USA Mulder & Scully Meet the Were-Monster (více)

Mulder je skeptický k dalšímu objasňování paranormálních aktivit, protože vždy bylo odhaleno, že zvláštní postavy či aktivity byly pouze lidským fórem. A následně dostanou Mulder a Scullyová případ s příšerou. V lese byl nalezen muž s rozežraným krkem a dva zfetovaní svědci viděli zvláštní příšeru, která to zřejmě způsobila.

Mulder a Scullyová jedou na místo, kde byla příšera opět spatřena. Je zde nalezen další mrtvý člověk. Mulder už na příšery nevěří, a když pátrají v okolí, vše fotí svým telefonem. Na místě je také muž jménem Pasha z útulku pro zvířata. Příšera proběhne okolo nich a vystříkne krev na Muldera. Tuto schopnost má ještěr ropušník trnohlavý a jeho podoba by i tomuto ještěru odpovídala.

Majitel motelu, ve kterém jsou Mulder a Scullyová ubytováni, jim dosvědčí, že viděl muže přeměnit se v ještěřího muže s červenýma očima. Scullyová je samozřejmě skeptická, ale Mulder mu věří. Podaří se jim muže najít a ten poví Mulderovi svůj příběh. Je ještěrem a jednoho dne uviděl muže z útulku, jak zakousl nějakého chlápka, což ho vylekalo, a tak utekl. Pak se ráno probudil a byl proměněn v člověka, našel si práci a proměny se stále opakovaly.

Na základě výsledků krevních testů Scullyová zjistí, že vrahem všech lidí je opravdu muž z útulku pro zvířata, a podaří se jí ho zatknout. Mulder jede za ještěřím mužem a na vlastní oči uvidí, jak se promění v ještěra. A jeho víra v paranormální aktivity je zpátky. (TV Prima)

WolfIssen

Měl jsem za to, že celá tato série bude věnována nalezení pravdy a celá bude taky navazovat na mytologické neboli konspirační díly všech minulých řad. Tento díl je pro mě, jako pro obrovského fandu seriálu trochu zbytečný, ale zachránila to vskutku humorná atmosféra :-) ()

Leeslie

Komediální epizody mi v Aktech nikdy nesedly, tohle nebyla výjimka. Asi mi vadí ten styl humoru, protože v těchto případech byl humor vždycky hrozně násilný, parodický a to není můj šálek kávy. Když pominu tenhle fakt, nedá se dílu upřít určitá originalita, hlavní twist, sálá zde atmosféra starých dílů. Ale přes to nemohu jít na víc jak 55%... ()

Nikolas__

Pečeť úžasu - 90 - 95% I když mi úplně nedává smysl proč by zrovna v pouze šestidílném revivalu měli být rovnou dvě epizody komediální tak tato první, je teda slušná bomba. Je to jedna z nejtroufalejších, nejparodičtějších, a možná i nejvtipnějších epizod X-files. Strašně se povedl vizuálně, scénář je kvalitní, ani se nemusíte dívat, automatické poznáte že to psal Darin Morgan, který je ale očividně i dobrý režisér. Tenhle týpek se prostě narodil pro psaní komediálních epizod Akt X. Díl je úžasně nápaditý, a ve většině případů se mu daří být vtipný, a zaručeně zabaví. Úplněk na začátku vážně pěkný, nevím úplně proč to zmiňuji ale nějakým způsobem si to dost pamatuji. Na díle chci vyzdvihnout hlavně opravdu, opravdu povedené monstrum. Myslím si že je to dokonce jedno z nejlépe vizuálně zpracovaných monster Akt X všech dob. Atmosféra je taky povedená, zas a opět, jak často říkám, možná by epizoda byla zajímavější bez komediálního pojetí, ale i tohle mi vážně sedlo. Oproti druhé komediální epizodě z této série je to vážně velká bomba, a v závěru je to fakt dost vtipné. Na IMDB má tato epizoda dokonce 8,1, takže si vede vážně dobře a celkově skoro všechny epizody série mají na IMDB mnohem víc než na ČSFD. Celkově tyto díly odehrávající se převážně v přírodě se povedou téměř všichni. Status nejlepší komediální epizody v nových revival sériích nicméně tomuto dílu srazila jedna epizoda z jedenácté série. Taky jsem zapomněl zmínit že po té "modernější" znělce ze série deváté se vrátila ta klasická, která vydržela od první do sedmé série. Působí to tak zvláštně, tak prapodivně, když vidíme tu starou znělku a pak ty starší postavy, ale je to zatraceně skvělý. Pamatuji si running joke s fotícím Mulderem, paráda. Od poloviny se střídají vzpomínky a perfektní rozhovor na hřbitově. Báječná epizoda. ()

imaginer21

Už od prvního záběru s převelkým Měsícem jsem měl jasno, do čeho udeří. A nebyl jsem daleko od pravdy. Spoustu parodických odkazů na X-Files samotné - počínaje Mulderovou skepsí a konče hláškou Scullyové o její nesmrtelnosti (a scénu vymyšleného sexu... ehm, tak to za to čekání ne revival stálo!). Trošku mi to připomnělo staré časy s podobnými epizodami, přičemž nejvíce se to blížilo Postmodernímu Prométeovi. A Mulderovo vyzvánění na hřbitově u náhrobku Kima Mannerse rulez! ()

PeteBuck

Klasický Darin Morgan. Jeho časti ako Jose Chung z Vesmíru, Posledný odpočinok Clydea Bruckmanna patria do zlatého fondu Aktov X. Táto časť je naozaj skvelá a humor tohto scenáristu má svoju príchuť, ktorú vidíme aj v tejto časti. Opäť veľmi pekná paródia na tento svet, príšery, Akty X. ()

Cvachetka

I když nemám ve zvyku hodnotit jednotlive epizody seriálů, tak tady udělám výjimku. Jedná se totiž o naprosto jinou epizodu ze světa Akt X. Parodie na sebe sama je naprosto úžasná :-) Vyprávění Rhyse Darbyho, šmírak v motelu a hlaškující Mulder :-) Perfektní :-) 100% ()

FandaF

Trapné, když dědek prohlásí - jsem chlap ve středním věku... Mulderovi už v této sérii hrabe víc než to bývalo obvyklé. Tady už je na facku a fakt mě s*al. Doufám že ho v dalších dílech zase unesou a bude od něj klid. Starý, tlustý a protivný chlap. A děj? Katastrofa. Rádoby pohádka pro malé děti. Chjo. ()

the_weaver

Recesistický diel vrcholiaci 14-minútovým dialógom s "príšerou" na cintoríne. Diel sa nesie na vlne uťahovania si zo stereotypov, či už paranormálnych alebo z bežného života. A že ich je požehnane, až to človeku príde trochu silené - niečo na spôsob torty od psíčka a mačičky. Na rozdiel od nich to však tvorcovia zvládli; má to hlavu i pätu a človeku až postupne dochádza, aké všetky klišé sa tu pranierujú. ()

Macinkacz

Tahle epizoda, to teda bylo něco, kam tím mířili? Fakt se to bez tohohle neobešlo? Měla jsem ve starých sériích tyhle MOTW ráda, monstra byla prostě skvělá, tajemná, ale tohle??? Ze 45 minut sem se 30 minut tlemila, 5 minut nudila a dalších 5 minut byly titulky. Nechápu kde se stala chyba, Darin Morgan zklamal na plné čáře... Ožralej Mulder na hřbitově, Scully v nějakém zapadlém krámku s nejodpornějším týpkem celé série, ptám se proč? U mě smutných 20% - za snahu... ()