Prokletí (2005)

Vlkodlačí horor tak debilní, že je mi až zbytečné ho nějak více popisovat. Wes Craven to absolutně nezvládl a vytvořil něco, co svým scénářem připomíná maximálně to kdyby jeho série Scream měla spin-off s vlkodlaky. Humorné jako druhá světová válka a cool asi jako Joe Biden.

Dům voskových figurín (2005)

Zábavný a mírně nadprůměrný hixploitation, který je v mnoha ohledech poměrně osobitě a zajímavě zpracován, jenom mu k našemu neštěstí chybí lepší scénář, protože tady byly nějaký dialogy fakt zkurvený, především pak boleli nezajímavý záporáci a tragicky napsané postavy. To vše ve finále udělalo z House of Wax jen řadovej vidláckej slasher. 55%

Noc s nabroušenou břitvou (2003)

Haute Tension by mělo být dobrým filmem už jen protože to režíroval Alexandre Aja, nicméně i tak se rozhodně nemůžu ubránit mírnému pocitu zklamání. Ten film mě v podstatě nadchnul jen ve dvou věcech/směrech, což ta první byla určitě hudba (ten soundtrack je rozhodně jeden z top tří nejlepších roku 2003), která umí být zároveň napínavá a často i surrealisticky znějící, nebo tak jako klidně, a hodilo se mi to tam. Ta druhá a zároveň nejlepší věc na tomto hororu je pro mě osobně závěreční pointa, která v sobě má určitě nějakou tu mezeru, ale ne takové které by se daly považovat za neakceptovatelné. Navíc byla podle mě dost nečekaná (čekal jsem nějaký twist ale spíš něco úplně opačného). Všech tisíce vteřin až do úplného finále mi to přišlo jako mírně nadprůměrný slasher, ale díky té závěrečné pasáži bych řekl že se jedná o vážně solidní horor. 7/10

Howl (2015)

Jakožto hororový fanoušek musím mluvit o jednom z creature feature roku a co je důležitější - Howl se s přehledem řadí na nejvyšší pozice v mé TOP 5 nejlepších vlkodlačích hororů, společně s například Dog Soldiers. Howl je rozhodně nejvíc znepokojivý, a i když by ostatní mohli namítat "ne! my chtěli jednoho a digitálního vlkodlaka!", já říkám "ne takhle je to to pravé!". Protože sakra, jak jinak než takhle, chcete v roce 2015 natočit ryzí, primitivní, přímočarý horor z vlkodlakem. Řemeslo naprosto v pořádku, často nervy drásající hudba, děsivé masky a praktické efekty, ta jejich občasná nekvalita jen přidává na míře znepokojení, alespoň subjektivně. Pro mě se opravdu jedná o velké překvápko se skvělými postavami a extrémně napínavým průběhem děje. Atmosféra nočního vlaku zaseklého v lesích je jedna z věcí, díky níž budu na tenhle nářez vzpomínat ještě dlouho. 8/10

Cold Skin (2017)

Lighthouse s monstry, kdyby měl prvky fantasy. Což je pro mě imho buď právě to největší plus, nebo naopak to největší mínus filmu Cold Skin. Nakonec je pravda, že to je opravdu maximálně z třiceti procent horor, a ze zbylých sedmdesáti jakési dobrodružné fantasy. Určitě je to kvalitní evropský film, tu u mě bezesporu, jen kdyby to byl opravdu horor, bylo b to o to silnější. Takhle je tu sice pár znepokojivějších scén, nebo spíše jedna akčnější a hororovější pasáž kolem poloviny pokud vím, zbytek je ale čistočistá sice nádherná, ale žádným způsobem děsivá podívaná. Ale to co tedy vážně snímku vytknout nemůžu v žádném vesmíru, je ta překrásná kamera, stylizace, naprosto omamné prostředí ostrova, který je snímán opravdu perfektně a prostě je to pastva pro oči. A to i co se týče monster, které nelze považovat za spoiler, objeví se dost brzy a příběh protkaný kolem nich mi rozhodně nepřišel špatný. Ten konec určitě mohl být lepší a napínavější, a celkově tam vidím hodně chyb na kráse, ale já jsem si tenhle film vážně užil a nesouhlasím s tím, že by se jednalo o nějaký kvalitativní propadák - to vůbec, navíc herci jsou fajn a hlavní hrdina byl až překvapivě sympatický. 75%

Kvílení vlkodlaků V (1989)

Noooo, takže co s pátým dílem série Howling? Rozhodně to nepatří k těm nejbrakovějším a nejtragičtějším dílům, to se myslím shodneme. Ovšem zase bych to nenazýval pomalu ani malým úspěchem. Tedy, pro svět Kvílení Vlkodlaků možná ano, protože se zde zpravidla nerodí vůbec dobré filmy, a i ty dva vyloženě nejlepší, byly jen mírné nadprůměry, které mohly být i tak daleko lepší. Tento díl je z těch všech sedmi pokračování, atmosférou rozhodně nejpodobnější prvnímu dílu, minimálně co se týče toho vážného tónu. Ale všichni víme že to nestačí, protože nakonec je tu stejně největším problémem příběh. Ten námět by byl ještě fajn vykonstruovanej, jen tam chyběl lepší a nápaditější scénář. Obzvláště pak průměrní herci a nevýrazná hudba, boleli o to více. Ke konci je to celkem záživné, jinak je to ale opravdu nuda k zbláznění, i přes to že některé scény byly fajn a dokonce i mírně napínavé. Snesitelné postavy tomu bohužel nedokázaly odendat pocit naprosto zbytečného filmu, kde je vlkodlak asi 15 sekund čistého času... 40% a fakt nemůžu jít víš i kdybych chtěl, vůbec mě to ve výsledku neoslovilo, ale už jsem u Howlingu celkem zvyklej jak jsem koneckonců už psal. Pětka je podle mě prostě jen o něco lepší verze předchozího dílu, nic víc. Pořadí série: 01, 03, 06, 05, 08, 04, 02

Leviathan (1989)

Podmořských hororů na které se dá koukat moc není, což je škoda protože je to podle mě prostředí které zvládne děsit už samo o sobě. Docela zábavné a příjemně koukatelné creature feature béčko, které sice neurazí, ale mě osobně vyloženě ani nenadchlo. Naštěstí monstrum je perfektní a postavy nebyly nejhorší, takže to fungovalo. 6/10

Vlci (2006)

Nepřečetl jsem si předem absolutně nic co by souviselo s dějem filmu, proto jsem podle posteru usoudil že půjde o nějaký řadový zvrhlý exploitation, pane bože kdyby alespoň to. Skinwalkers je naprosto jednosměrné a tupé béčko, které včetně pošahaného scénáře a nulové atmosféry nabízí v podstatě rakovinu plížící se do divákova mozku. Představte si poněkud drsnější a mnohem béčkovější verzi Vana Helsinga, tak přesně takový pocit jsem z filmu měl, nejenom že tam nějaká věci snad ani nedávají smysl, příběh je strašně nezajímavej a boring. Že by se z toho vykřesaly alespoň fajn herecké výkony a nebo zábavné ujeté postavy? Nikoliv! Až mi přijde že kdyby se jednalo o hororovou komedii a scénář by byl protkaný kvalitním černým humorem, mohlo by to vylézt i na tři hvězdičky. Takhle je to jen další právem zapomenutý brak z vlkodlaky, a že už je to poměrně odpadní sub žánr sám o sobě. 2/10

Wer (2013)

Kupodivu to nebyl vůbec špatný horor, nechápu že to takovým způsem schytal když se jedná jen o další, průměrný, řadový napůl found footage horor... Ústřední monstrum nevypadalo vůbec dobře, to se nehádám, sice to ke konci trochu znepokojivě působilo, ale to pouze v těch vyhrocenějších momentech v čele s krátkou gore scénou s čelistí. Nakonec to nejlepší na filmu bylo pravděpodobně jeho prvních 10 - 15 minut, kde se atmosféra zařízená drsným napadením na venkově pořádně rozběhla, a všechno potom už bohužel nebylo tak silné. Každopádně to nejlepší na filmu je paradoxně těch pár napínavějších a hororových scén ve finále a ta jedna (achjo) na začátku. Jinak je to těžce průměrné jednak scénářem, tak postavami, tak i herci - a to docela hodně. Tudíž proto si film žádné lepší hodnocení spíš nezaslouží. 50%

Temné vody (2005)

I když se scénář tohoto filmu mnohdy i celkem na sílu snaží působit a vyprávět příběh skrze charakteristiku postav, tak ne že by to vyloženě nezvládal, spíš to dělá hrozně monotónně a nezajímavě. Navíc ne všichni zúčastnění podle mě odvedli kvalitní práci, například režisérovi sice nedělalo problém rychle vytvořit atmosféru špinavého města, dále mu ale dělalo problém nějak lépe pracovat s napětím, výstavbou napínavých scén atd... Korunu tomu nasazovalo posledních přibližně 15 - 20, kde se jakákoli atmoška vytratila, až mě to trochu mrzelo, Dark Water vypadal ze začátku jako dobrý žánrový film, nakonec byl bohužel jen průměrným hororem. 5/10