Dobrodružství Sherlocka Holmese

• Československo Z archivu Sherlocka Holmese (více)

Série(2) / Epizody(13)

Postava soukromého detektiva Sherlocka Holmese ožila v mnoha podobách na filmovém pláně i v televizi. Mezi nejúspěšnější adaptace ale patří britský televizní seriál, který byl vysílán mezi lety 1984 a 1994. Ve své nejslavnější roli se zde představil britský herec Jeremy Brett (1933–1995). Skládá se ze čtyř rozdílně pojmenovaných sérií a pěti delších televizních filmů. První na řadě jsou Dobrodružství Sherlocka Holmese, která byla natočena ve dvou řadách v letech 1984 a 1985. Celkem čítají 13 dílů a každý představí ucelený příběh s vyřešenou detektivní zápletkou. Jedná se o poměrně věrné adaptace knižních předloh Arthura Conana Doyla, které bývají řazeny ke klasikám detektivní literatury. (Česká televize)

Abet

Málokto by dnes už nepoznal postavu geniálneho detektíva z Baker Street. Sherlock Holmes sa stal trvalým dedičstvom Západu,jedna z tých nesmrteľných postáv,avšak málokde,v máloktorej adaptácii je vidno tú prostú pravdu,ktorú Doyle vo svojich poviedkach často zvýrazňoval. A to,že Sherlock bol síce nadaný mimoriadnym intelektom,ale bez Watsona by to daleko nedotiahol,pravdepodobne by sa od nudy predávkoval kokainom. Tu to vidieť,Jeremymu Brettovi sa podarilo stvárniť Sherlocka ako nikomu predtým-a povedala by som aj potom,ale Benedict Cumberbatch mu je v tomto smere dôstojným protivníkom. Stretávame sa až príliš často s prílišnou dokonalosťou postáv,všetci sú bez chyby a dobrý alebo zlý a preto je mimoriadne osviežujúce naraziť na niečo podobné tomuto.Príbehy sa vo väčšine striktne pridržiavajú Doylových pôvodných poviedok a prípadné obmeny hodnotím skôr kladne,obzvlášť čo sa týka Mycrofta. Celkovo hodnotím ako dielo,ktoré by mal vidieť každý priaznivec Doylových poviedok a kvalitnej kinematografie. ()

Faidra

Když uslyšíme jméno nejslavnějšího detektivního poradce v dějinách, vytane naší generaci nejspíš na mysli Benedict "I'm not a psychopath, I'm highly functioning sociopath, make your research" Cumberbatch, ale osudová láska neznamená, že zapomenu na tu první, dětskou. Jen s jedinou výhradou - moc ráda bych napsala, že na mě náklonnost k Sherlockovi měla příznivý vliv, ale pravda je taková, že když jsem naposledy zkusila uplatnit logickou dedukci v praxi a kolegovi permanentně si stěžujícímu na bolest v pravé ruce poradila, aby se zkusil s manželkou usmířit, tak se mnou tři dny nemluvil... ()

Nut

Dobrodružství SH je stopro nejlepší z celé série (btw český překlad odkazuje až na poslední řadu, tohle je 1.!), Jeremy Brett ve vrcholné formě a David Burke jako poněkud přitroublý, ale sympatický Watson. Pustit si Sherločka už patří k mému odpočinkovému rituálu a právě dvd s příběhy z první řady jsou nejohranější. ()

Bobšule

Televizní seriál s Jeremym Brettem jako Sherlockem Holemsem je můj zamilovaný. Viděla jsem pár jiných Holmesů,a le bohužel. Dle mého názoru je Jeremy Brett pro Sherlocka Holmese tím, čím je Sean Connery pro Jamese Bonda.(Ne, nespletla jsem se. Míním to opravdu takhle a ne naopak.) Myslím, že většina dílů se vyloženě zdařila a vůbec není na kšodu, že scénáře psali různí autoři. Styl zůstal stále stejný,a to je moc dobře. Co se - k mé obrovské potěše - zdařilo zachovat, byl suchý a "lehce" sarkastický Holmesův humor, který je mi nesmírně blízký. Prostě, ano, toto je přesně můj šálek čaje. ()

chlievik

V porovnaní s Hercule Poirotom, je sága o Sherlockovi Holmesovi o poznanie slabšia. A.C.Doyle pravdepodobne nebol dostatočne komplikovaným až geniálnym na písanie takých spletitých príbehov ako Agatha Christie - pre mňa sú záhady, ktoré rieši Sherlock, buď veľmi priehľadné a vyriešim ich aj sám, alebo je záver tak naivný, a... nechcem použiť to slovo, ale... je primitívny, že som z toho až niekedy znudený a sklamaný. Myslím, že je aj možné, že sa Doyle snažil byť na tú dobu dosť "komerčným" (keďže detektívka bola ako žáner v tom období, najma ešte v období predtým, v podstate dosť "undergroundové" umenie), a tak sú podľa môjho názoru príbehy o Shelockovi dosť "zjednodušené", aby sa páčili širšiemu publiku. V porovnaní s Poirotom, ktorý prichádza pár desaťročí neskôr, je Holmes málo komplikovaný a kombinačný, ale je aj možné to, čo som spomenul vyššie, že proste Arthur Conan Doyle na to jednoducho nemal. Z tejto pozície hodnotím aj tento seriál, hoci Jeremy Brett je záruka istej kvality, no nie zas takej ako má David Suchet. Pozriem si tu a tam nejakú časť, ale kľudne si nechám nejakú epizódu aj ujsť, čo sa mi pri Poirotovi nestáva nikdy. Sherlock je dosť akčný v porovnaní s Poirotom, ja osobne preferujem Poirotov jemný strojený úsmev, bylinkový čaj, ríbezľový džús a až chorobnú čistotnosť, než Sherlockove behanie po vidieckych farmách alebo sledovanie stratených konských stôp niekde v chladnom anglickom nočnom daždi. Takže ani knihy a príbehy a tým pádom ani film/seriál o Sherlockovi nie je až taký uchvacujúci, ale anglické prostredie plné dažďa a nočnej tmy na kadejakých zámkoch sa mi páči, nesympatické je mi naopak, že Shelock je fyzicky príliš zdatný na to, aby používal mozgové bunky, hoci fajčí kokaín, čo je o ňom známe, ale čo je známe menej, je to, že Sherlock Holmes a doktor Watson boli podľa mňa homosexuáli, žijúci gaylife v tom období dosť nevyhnutne ukrytý pred zrakmi nezainteresovaných. Seriál celkovo hodnotím kladne, nie výrazne kladne, ale predsa je to viac plus než mínus. ()

• Ve chvíli, kdy dá pan Woodley (Michael Siberry) Sherlockovi (Jeremy Brett) facku, je nešťastně vidět, že mu žádnou facku nedal. Jeho ruka proletěla těsně kolem Holmesovy tváře. (Maja238)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Řecký tlumočník" se v tomto seznamu nachází na 17. místě. (PhillM.)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Mrzák" se v tomto seznamu nachází na 15. místě. (PhillM.)