Dobrodružství Sherlocka Holmese

• Československo Z archivu Sherlocka Holmese (více)

Série(2) / Epizody(13)

Postava soukromého detektiva Sherlocka Holmese ožila v mnoha podobách na filmovém pláně i v televizi. Mezi nejúspěšnější adaptace ale patří britský televizní seriál, který byl vysílán mezi lety 1984 a 1994. Ve své nejslavnější roli se zde představil britský herec Jeremy Brett (1933–1995). Skládá se ze čtyř rozdílně pojmenovaných sérií a pěti delších televizních filmů. První na řadě jsou Dobrodružství Sherlocka Holmese, která byla natočena ve dvou řadách v letech 1984 a 1985. Celkem čítají 13 dílů a každý představí ucelený příběh s vyřešenou detektivní zápletkou. Jedná se o poměrně věrné adaptace knižních předloh Arthura Conana Doyla, které bývají řazeny ke klasikám detektivní literatury. (Česká televize)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (15)

Série 1 (1984) (S01)

Prvá sezóna priniesla sedem dielov, kvalitatívne vzácne vyrovnaných. Ale ak vybrať tú najlepšiu, tak ňou bude legendárny Strakatý pás. V anglickej televízii vybrali toho najlepšieho možného Sherlocka histórie, za čo im budiž večná vďaka. Atmosféra je síce viackrát hustá na krájanie, občas ale trpí televíznym lookom. Brett a Burke sú skvelá dvojka, sem tam je ale Watson až za blba a do počtu. Ale to je tiež súčasťou vkusne zakomponovaného humoru. ()

Skandál v Čechách (1984) (S01E01)

Prvý prípad v rámci seriálu a hneď nám ukazuje, že aj Sherlock je "dostihnuteľný". Prípad je dobre vymyslený, ale predsa len dnes už pôsobí ako čiastočná paródia. Nevylučujem, že neustále poznámky o najkrajšej žene na svete v histórii a smiešny, namyslený kráľ boli brané z nadhľadu už zo strany tvorcov. Tak máme tu otvarák s najlepším Holmesom histórie, kto nevidel a nepozná, nech to rýchlo napraví. ()

Tančící figurky (1984) (S01E02)

Záhada ako remeň, až sa vám nechce čakať 50 minút na rozlúštenie a máte chuť si hneď pozrieť koniec. Poviedku som si už nepamätal, ale relatívne som si spomínal na túto epizódu. Ono to vyústenie až tak prekvapivé a ohurujúce nie je, ale zase dáva dokonalý zmysel a je tak akosi detektívne čisté. Možno by nebolo od veci záverečný dodatok o budúcnosti postáv nepovedať tak na rovinu, ale na druhú stranu sa zase všetko uzavrelo a Sherlocka čaká ďalší prípad. ()

Námořní smlouva (1984) (S01E03)

Prípad síce známy, ale samotné odhalenie zločinu je tak triviálne, že mohlo fungovať vážne iba v literárnej podobe. Námorná zmluva vlastne ani lepšie byť zadaptovaná nemohla, Brett je absolútne dokonalý, najmä jeho prehovor o kvetinách si dlho zapamätáte. A trochu aj tej dramatizácie z jeho strany na konci. Nechýba ani trochu toho humoru, labilný tridsiatnik odpadáva pri zlých správach a z krádeže má dva mesiace horúčku, starostlivá snúbenica ho pri tom drží ako šteniatko... ()

Osamělá cyklistka (1984) (S01E04)

Tour de England je ďalší zo zaujímavých prípadov Holmesa a Watsona. Tentokrát je vyriešenie prípadu relatívne prekvapivé, i keď zase asi nejde o jeden z top prípadov tejto dvojice. Začiatok je síce tajomný, ale predsa len vlažný. Kto sleduje peknú mladú dievčinu na bicykli? Tieto scény sú napínavé aj zábavné zároveň a dočkáme sa aj pästného súboja Holmesa a miestneho hrubiána. Takže okrem cyklistiky tu máme aj box no a aj si cezpoľne zabeháme. ()

Mrzák (1984) (S01E05)

V Mrzákovi nejde ani tak o Holmesove dedukčné schopnosti, než o samotný silný príbeh o jednej dávnej osudovej krivde. V druhej polovici prevláda stopážou obsiahla retrospektívna sekvencia zo stredného východu. Je zaujímavá, ale mohla byť nakrútená tak, že by sme nemuseli mať pocit, že bola nakrútená v Británii. Príbeh je ale emocionálne vážne silný, postarší mrzák má čo rozprávať... ()

Strakatý pás (1984) (S01E06)

V nejakej štúdii k detektívnemu žánru som kedysi čítal, že zápletka Strakatého pásu je ukážkovým príkladom, ako vymyslieť detektívny príbeh. Dá sa tomu rozumieť aj tak, že poviedka Strakatý pás patrí medzi top špičku žánru a je radosť sledovať, ako sa jej adaptácie zhostili tvorcovia tohto seriálu. V tomto prípade si ani neviem predstaviť, že by proti silnému protivníkovi stál niekto iný ako Brett. Možno sa porovnávania bál aj nový postmoderný Holmes a tak sa Gattis tejto látke pre istotu vyhol. ()

Modrá karbunkule (1984) (S01E07)

Rozhodne najvtipnejšia epizóda prvej sezóny. Holmes pátra po stratenom, respektíve ukradnutom drahokame a odpovede výrazne prekvapia. A ž sa tomu nechce veriť, že sa to takto odohralo. Ak majú Hriešni ľudia mesta Pražského svoj komediálny diel, tak je logické, že ho má aj Sherlock Holmes. A je tu aj dotyk hrejivej ľudskosti, nenadarmo sa príbeh odohráva počas Vianoc. ()

Série 2 (1985) (S02)

Druhá séria príbehov s pánmi Holmesom a Watsonom, respektíve hercami Brettom a Burkeom tú prvú kvalitatívne prekonala. Ak je v niečom slabšia, tak podľa mňa v tom, že prvý a posledný prípad sú o niečo slabšie ako v podstate absolútne bezchybné epizódy medzi nimi. Tvorcovia pracujú už lepšie s atmosférou, napätím, tajomnom a viac sú so svojimi postavami zžití aj herci. Skvele bol vybratý aj predstaviteľ Moriartyho, o tom ale nikto pri doterajšom dokonalom castingu vopred snáď ani na okamžik nezapochyboval. ()

Dům u měděných buků (1985) (S02E01)

Prikláňam sa viac k tej časti publika, ktorá považuje tento príbeh skôr za priemerný. Inak je dosť možné, že sa v Doyleových motívoch inšpiroval aj samotný Hitchcock. Áno, tá vražda tu trochu chýba, ale problémom je skôr nevyužité úžasné prostredie starého sídla, je snímané až príliš nevzrušivo a scéna vo veži pred dverami mohla byť hororovým vrcholom seriálu, ale iba prešumela. Pri úvodnej požiadavke o krátky účes dnes už asi každý prehliadne celú záhadu, aspoň sčasti. ()

Řecký tlumočník (1985) (S02E02)

Škoda, že podobnú hutnú a temnú atmosféru nemal aj predchádzajúci diel. Prípad neponúka síce nejaké prekvapivé rozuzlenie, ale skvele graduje a chytanie zločincov vo vlaku, keď je vonku anglická hmla, má niečo "málo" do seba. Dosť sa hrá o čas, pričom zabudnite na záchrany v poslednej chvíli, i keď v jednom prípade aj k tomu dôjde. Všetko značne pribrzdí byrokracia Scotland Yardu, do ktorého sa mimochodom aj pozrieme. Celý prípad je založený na tom, že niekomu záleží na živote cudzieho človeka, navyše s rizikom vlastnej ohrozenosti. ()

Stavitel z Norwoodu (1985) (S02E03)

Miestnosť na najvyššom podlaží v dome je v tomto prípade využitá umnejšie ako v prvom diele druhej sezóny. Zaujímavý prípad, kde príde klient zároveň s tým, že za chvíľu bude zatknutý. Holmes prichádza do konfrontácie so svojim rivalom - "spolupracovníkom" zo Scotland Yardu a medzi oboma to poriadne iskrí. Prípad nie je najpriamočiarejší, je ale dokonale premyslený, prehľadný a skvele vypointovaný. ()

Domácí pacient (1985) (S02E04)

Domáci pacient dokáže prikovať ku kreslu na "celú necelú" hodinu. Riešime záhadu, kto sa to dostal do baráku istého starého páprdy a prečo nakoniec... Výhodou epizódy je, že ak si nepamätáte poviedku, tak vás riešenie nenapadne, pretože indícií je málo. Samozrejme vieme, že ide o nejakú starú krivdu, ale to je všetko. Holmesova dedukcia na mieste činu patrí k najlepším v seriáli, ak nie je vôbec tou najlepšou. A nechýba ani vtipná bodka na záver. ()

Spolek ryšavců (1985) (S02E05)

Jeden z najlepších príbehov Sherlocka Holmesa nemohol dopadnúť v tomto seriáli inak, ako jedna z najlepších epizód. Ďalší dôkaz, že Brett bol a vždy bude najlepším Holmesom. Jediným negatívom je až príliš upozadený Watson, ten je tu len na to, aby sa občas zasmial a tajuplne predniesol meno Moriarty, no a nepoteší ani okatá zadná projekcia. Dokonale premyslený prípad z pera ACD má v sebe okrem prekvapení aj značnú dávku humoru a výber ústredného "červenovlasáča" je bezchybný. ()

Poslední případ (1985) (S02E06)

Posledný prípad vlastne ani nie je posledný prípad, pretože sa žiaden nerieši, rieši sa "iba" posledný súboj Holmesa a Moriartyho. Úvod v Paríži je dokonalý, až by si nejeden želal, aby sa krádeži Mony Lisy venovala jedna celá epizóda. Potom tu máme krásne alpské exteriéry. Watsonovo pobehovanie sem a tam je časopriestorovo úplne mimo, ale funguje to ako výborný komediálny prvok. Ako to bolo ďalej, všetci dobre vieme, takže tá osudovosť prípadu nie je až tak úprimná. ()