Babylon 5

• USA Babylon 5
USA, (1993–1998), 83 h 59 min (Minutáž: 45–89 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik (více)

Série(5) / Epizody(111)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski. Je také producentem seriálu a napsal děj k většině epizodám. Děj seriálu se odehrává především na vesmírné stanici, která se jmenuje Babylon 5. Jednotlivé epizody jsou přímo prostoupeny komplikovaným rámcovým příběhem, postavy jsou pověstné složitými vztahy mezi sebou i vlastní psychologií. Hlavní dějové linie seriálu se zabývají osobními osudy jednotlivých postav, politickými změnami v Pozemské alianci, napětím mezi běžnými lidmi a telepaty a nejvýraznějším tématem seriálu je nadcházející konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla celou Galaxii v chaos. Na stanici vedle sebe žije několik ras. Mezi ty hlavní patří lidé, Minbaři, Kentauři, Narnové a Varloni. Právě tyto rasy sponzorovaly výstavbu stanice. Babylon 5 není utopií, žijí na něm i odpadlíci jako bezdomovci a zločinci. Také politické uspořádání má daleko k dokonalosti. V seriálu můžeme sledovat pozvolný přerod z demokracie v tyranii. Babylon 5 se pokusil vytvořit konzistentní svět, ve kterém jsou respektovány fyzikální zákony více než v jiných seriálech tohoto druhu. Pro seriál je typické, že nelze rozdělit postavy na kladné nebo záporné. (Džejkop)

klerik

Prvý sci-fi seriál, ktorý ma chytil. Humanoidní mimozemštania sú občas prestriedaní aj tými hmyzoidnými, posádka má super uniformy (žiadne elasťáky :)) a postavy sú dobre psychologicky načrtnuté a občas zaznie aj nejaké to posolstvo. Jerry Doyle ako Garibaldi bol pre mňa vždycky taký menší Bruce Willis :) Kult, ktorý neohlodal ani čas... ()

Djkoma

Výborný seriál s výbornými filmy, které perfektně dotvářejí atmosféru seriálu a hluchá místa jsou jimi zaplněny. Těžko hodnotitelný, protože rozsah látky se dá srovnávat možná tak s legendou jakou je Star trek (mimochodem podobnost s Deep Space Nine náhodná?). Rozmach, myšlenky, postavy i konflikty působí velmi zajímavě a Babylon 5 s nimi má v rukávě schované kdejaké eso... Možná trochu škoda, že B5 zůstal za legendou ST jako by ve stínu a nikdy se nedokázal prokousat na světlo světa, aby byl všeobecně uznán a i obdivován. Ve výsledku jde spíše o seriál pro menší hrstku velkých fanoušků sci-fi, kterým nestačí reprízovat nekonečné objevování nekonečného vesmíru na cestách vesmírné lodi E.... ()

TERRORDROME

Prvá séria ma nijako neohromila, pripadalo mi to ako taká lacnejšia verzia seriálu Star Trek: Nová generácia ktorý som videl predtým. Pri druhej sérii, s novým velitelom to začalo byť zaujímavé. Špinavá vesmírna politika, vojny, genocída a machinácie tajomných spolkov v pozadí. Keď sa začalo schyľovať k vojne s "tieňmi" o osud vesmíru, bol som na to už tak namotaný, že som si na dáky Star Trek ani nespomenul. Efekty sa stále zlepšovali a zápletka hustla. Vorloni a ich "planétový zabijak" či šialený Centaurský cisár Caligulovského formátu - to boli vrcholné momenty seriálu. Séria odohrávajúca sa po vojne s tieňmi ( ktoré stále strašili zo záhrobia a ovplyvňovali dej ) bola stále kvalitná, napínavá a dobre premyslená, plná rôznych spiknutí so skvelo vygradovaným finále. Posledná séria sa potom už len tak nejak viezla na bývalých úspechoch s cieľom ukončiť seriál a uzavrieť osudy hrdinov. P.S. ani jeden z vedľajších doplnkových filmov sa mi nepáčil. ()

matolas

Babylon 5 je jedna neuveriteľná, geniálna, seriálová rarita, ktorú už nikdy nik v živote nenatočí a v srdciach mnohých sf fanúšikov zatkvie ako najlepší seriál všetkých čias. Bude to tak aj u mňa. Prakticky všetky postavy sú absolútne skvelé a Londo s G'Karom patria do akejsi "nad-skupiny" kde sú len oni dvaja. Geniálny seriál, geniálnych 5. sérii s fenomenálnymi postavami a dejovými zvratmi. Klaniam sa. ()

sl4necek

Mnohem vážnější sci-fi než Star Trek. Skvělý příběh natažený do pěti sérií, zajímavé charaktery a hudba. Zamrzí občasná klišé a na můj vkus příliš často ukazovaný rasismus. Některé postavy se chovají jako idioti, ale s tím se u tak dlouhého seriálu dá počítat. Nebudu spekulovat, jestli je lepší Babylon 5 nebo Star Trek: Deep Space 9. Seriály si jdou vlastní cestou, ST: DS9 si užijí hlavně milovníci soubojů vesmírných "fajtrů", zatímco Babylon 5 řeší poměrně závažné otázky rasismu, osobní svobody a jiných "dospělých" témat. ()

• Věta se kterou se vždycky loučí Alfred Bester (Walter Koenig) 'Be seeing you' odkazuje na seriál THE PRISONER (1967). (PanCitron)
  • Rozpočet na jednu epizodu byl zhruba 800 000 amerických dolarů. Pro představu ve stejné době vysílaný Star Trek: Deep Space Nine (1993) měl rozpočet na díl 1,6 milionů. (PanCitron)
  • Hoci sa po stanici pohybuje v ochrannom obleku voľne, nikdy nevidno veľvyslanca Kosha prechádzať cez dvere. Priblíži sa k nim, ale potom sa zrazu objaví na druhej strane. Dôvod je prostý, kostým Kosha je príliš veľký a do žiadnych dverí na scéne sa nevojde. (surfound)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?